Jump to content

Golf 6 - Cum se demonteaza stopurile


duffy86
 Share

Postare recomandată

Am si eu o problema, de un an am observat ca mi se abureste stopul stanga spate si nu m+am ingrijorat prea tare ca sa observ de abia dupa ce am iesit acum 1 luna ca am apa in stop(in partea unde este semnalizarea).Stopul nu a fost lovit atins etc. dar sigur intra pe undeva apa si culmea e ca acum o luna mi-a iesit din garantie:( Am incercat sa il dau jos sa scot apa si sa incerc sa ii schimb ceva garnitura sau sa-i pun niste silicon dar nu am reusit sa-l dau jos.Am incercat sa invart de acel surub din plastic dar are un arc care sa-l tina tensionat si nu se invarte usor si imi este frica sa nu il rup.Daca stie careva care a reusit sa-l dea jos sau stie mi-ar fi de mare ajutor pentru ca deja a inceput sa oxideze si se ia cromul acela de pe interiorul stopului(s-a inegrit).Astept un raspuns. Multumesc

multumesc

:Driver:

duffy

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inceputul e bun. Desurubeaza cu incredere acel surub din plastic care are un arc, pana iese.

Dupa care, tragi de stop drept (nu mai are niciun surub). O sa iasa putin mai fortat dar nu strici absolut nimic.

Partea mai grea o sa fie cand trebuie sa scoti becurile. Acolo mare grija pentru ca poti rupe acele urechi din plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Invarte cu nadejde, nu se rupe nimic, am schimbat eu stopurile si nu am avut nici o problema.

Daca vrei stopuri de Highline(au o tenta mai inchisa) impecabile PM me.

Spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, dar pentru asta ai nevoie de o recodare a centralei electrice, care , la G6 cam greu de realizat cu VCDS>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modificat de dangrig
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU incercati asemenea codari deoarece , daca nu e OK, nu putetin reveni la codarea initiala, care NU E 00000000, in spate se ascunde altceva. Am vrut sa codez si eu Octavia cu LED DRL pe fata si am ajuns pana la urma la reprezentanta pentru codare ON-line. Acel byte 18 se ocupa de tot ce inseamna lumini pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult pentru informatii, dar cel putin eu incerc doar sa-mi scot apa de acolo ca deja e naspa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu n-am decat o singuran eroare, la becul de ceata, am codat centrala cu un dongle de la kufatec, masina are centrala cu index mai mic de 500.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Desi s-ar putea sa fiu off topic: mi-am comandat stopurile de R de la ahw-shop,480 cu tot cu adaptoare + transport. Cu 100 de euro mai ieftin de la kufatec, numai ca nu o sa am dongle . Pe site-ul celor de la ahw, spune ca se modifica urmatoarele:

Control unit (19), long coding

Byte 18, bit 2 is active (04 = 00000100)

Masina este MY2011, fabricata la sfarsitul lui 2010, deci cu centrala nu imi fac probleme, chit ca va da eroare, sper sa mearga totusi stopurile si fara codaresmile.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu prin dongle intelegi interfata de codare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu prin dongle intelegi interfata de codare?

E o "smecherie" interfata asta, O bagi la mufa masinii si codeaza doar byte-ul corespunzator. Din pacate nu prea stim ce face deoarece byte 18 de la centrala de G6 e 00, asta doar in aparenta, sub acei 00 se ascunde adevarata codare. NU incercati modificarea byte 18.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, cat timp vor merge stopurile, nu ma intereseaza daca imi apare bulb out warning. Voi merge cu el asa decat sa fac o prostie greu remediabila. Mai ales ca mi s-ar duce de tot garantia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce fel de cheie imi trebuie ca sa demontez stopurile de pe haion? Este spatiul foarte ingust si banuiesc ca necesita o cheie speciala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti trebuie o tubulara cu brat flexibil, nu mai stiu de cat este, dar nu ai nici o problema cu spatiul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai urmarit clip-urile de mai sus?

Pare sa foloseasca o cheie tubulara cu clichet si capat de 8.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de raspunsuri icon_thumright.gif. Acum sunt montatebiggrin.gif si initial am avut eroare cu bulb out, dar din VagCom nu a trebuit rescrisa vreo codare. Ci pe byte 18, am cautat acel bit 2, si l-am activat(scria ca denumire VW Golf GTi - Rest of the World)smile.gif S-a schimbat binary-ul singur la 00000100 (exact ce trebuia). Stopurile functioneaza corespunzator (se sting cand se ridica haionul si se aprind la franare doar cele din exterior) fara bulb out warning. Cat ma bucur ca nu am mai luat dongle-ul de la Kufatecwink.gif

Schimbarea binary-ului manual cred ca se face la masinile din 2009/inceput de 2010.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

sa inteleg ca daca-mi comand asa ceva sau asa ceva o sa am ceva de facut in plus cu un VCDS? Cel de pe okazii spune ca nu da erori, are cineva asa ceva, a fost nevoie de recodare?

Modificat de gabib77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, acelea nu au nevoie de nicio codare sau adaptor special. Acelea trebuie doar la stopurile cu led OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt plug&play, fara probleme. Iti dau un sfat totusi, sigur ca sunt banii tai, dar iti zic ca stopurile pe LED OEM sunt cele mai bune dpdv calitate si design. Da costa cat ambele modele prezentate de tine la un loclaugh.gif, dar nu iti va parea rau. Just my adviceicon_thumright.gif Sorry de off-topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

La mine stopurile sint sub tapiterie care e fixata intr-un punct mascat de plasticul care acopera partea de jos, spre cheder. Aparent e un pic de lucru pina desfaci, abia dupa aia urmeaza partea cu surubul si tras afara blocul de lumini. Sau...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut, am masina din martie 2012 si tocmai a ajuns coletul cu triple led de pe ahwshop ( plus adaptoare). Nu prea am incredere in codari facute aiurea, se poate face asa ceva si la reprezentanta? Daca da, implica cumva anularea garantiei?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezentanta nu au ce sa faca. Sunt 2 optiuni fie cumperi dongle de la kufatec care codeaza el stopurile sau le codezi prin vcds. Nu stiu daca masina fiind MY2012 avand si xenon oem mai necesita codare.

Nu vei avea probleme cu garantia din cauza stopurilor.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine ar fi sa intrebui la reprezentanta pe care o frecventezi... ai fi surprins sa observi ca raspunsurile ar putea fi diferite ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!