Jump to content

Octavia II FL 1.8TSI


Iulian M

Postare recomandată

Noua masina care o am de 3 saptamani Skoda Octavia II. M-am despartit intr-un mod tragic de fostul Focus 1.8 Tddi.. ( i-a murit motorul )

Echiparea e Business, iar ca optionale am ales:

- ESP

- Radio CD Bolero ( l-am luat nu pentru ecran ci pentru faptul ca pot baga cardul SD )

- Scut motor

- Maxi-Dot

- Scaune incalzite

- Jante de 17" Pegasus

- Sensori parcare spate

Momentan am 2300Km si o singura data am ajuns cu ea in a 2a la 6000rpm :) Am inmatriculat definitiv masina ieri ( 1600 RON taxa lui Boc ) si am pus vechile numere de pe Focus: IS 05 XCM

Focusul era tot alb .... un break din 2001 care numai belele mi-a facut.De la distributie sarita de la punct la 1 minut ce a fost schimbata in service ( panarama/reclamatii OPC chiulasa rectificata ) la bataie pronuntata la piston acum cateva luni ( joc piston , pilitura in motor , cuzineti varza ) m-am despartit tragic ( am vandut masina practic fara motor ). Am reusit sa dau in acest hal masina datorita faptului ca am revopsito in intregime anul trecut si pe parte mecanica am folosit numai piese originale ( Motorcraft ). Dupa cum vedeti scriu mai mult de Focus decat de Octavie...

Poze am cateva facute cu telefonul:

IMG_1019.jpg 2011_05_20_17_27_09.jpg 2011_05_20_17_26_43.jpg 2011_05_20_17_26_51.jpg

2011_05_20_17_15_39.jpg 2011_05_20_18_48_29.jpg 2011_05_31_21_48_50.jpg 2011_05_31_21_47_51.jpg

2011_05_31_21_48_11.jpg 2011_05_31_21_37_34.jpg 2011_05_31_21_37_16.jpg

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos, multi km fara probleme si incidente neplacute

Link către comentariu

Frumoasa masina :D Sa o stapanesti sanatos!

Hai maine la intalnire in parcare la Facultatea de Chimie, pe Splai, la ora 14 daca vrei blah.gif

Modificat de lucian_90tud
Link către comentariu

Multumesc de urari!

Maine nu voi fi in oras. Este intalnire VW ? Este saptamanal la ora respectiva?

Link către comentariu

Da, e saptamanal. Mai mult detalii gasesti la Intalniri spontane (Intalnire in Iasi)

Link către comentariu

felicitari pentru alegerea facuta! motorul e performant si taxele sunt mici..... masina arata foarte bine.....jantele Pegasus dau foarte bine pe octavia! sa o stapanesti sanatos si cat mai multi km fara incidente! :)

Link către comentariu

ce bine arata octavia fl alba

felicitari pentru motor

are xenon ? ca in lista de dotari nu l-ai trecut, dar vad ca are lupe la faruri

Link către comentariu

Multumesc inca o data de urari ... sa raspund pe rand:

Da, doar i-ul e rosu ( am vazut ca by default 1.2 tsi vine fara inscriptionare motorizare si probabil 1.4 tsi vine fara nici o litera rosie si 2.0 tsi ar fi cu s & i rosu ) ; Nu are xenon si pretul de lista a fost in jurul sumei de 19.600Euro.... Am oscilat mult intre 1.4 tsi + DSG sau 1.8 tsi. Venind de pe o masina sh diesel care avea 90cp acum multi ani am zis ca imi era suficient si un 1.4 tsi ...mai ales ca DSG scotea din el tot ce e mai bun. Majoritatea care au auzit ca am dat 19.600 euro .. bineinteles ca au comentat ca masina nu merita mai mult de 15.000 mii ca , cu banii astia imi luam altceva sh ... ca in 3 ani de zile valoarea ei va fi de 8000 euro.

Cat despre taxele motorului de 1.8 benzina dupa cum am zis taxa de poluare a fost de 1600 RON ( daca luam 2.0 tdi cu dpf aveam 700 ron taxa de poluare )

Cei de la Omniasig pentru RCA mi-au cerut 1200 RON /an ( da 1200 RON asa iese si pe calculatia de pe site-ul lor https://www.omniasigonline.ro/portalAsiguratori/?wicket:interface=:2:::: ) ... cica is sub 25 ani cu < 10 ani de cand am carnet si masina noua -> Risc mare de accident asa ca va rog sa va feriti de mine in trafic. La alt asigurator gen Euroins pretul e de 360 RON /an .... de ce ar fi la astia de 3 ori mai mult nu stiu.

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos!Un tempomat parca i-ar mai lipsi,in rest e dotata gagica

Link către comentariu

Frumoasa masina :icon_thumright: sa o stapanesti sanatos si multi km fara probleme !

Link către comentariu

Multi km fara incidente! Foarte bine o prinde albul. :icon_thumright:

Consumul prin oras cum e?cat e?

Link către comentariu

Te salut, dupa mine octavia 2 cu 1.8 tsi suna cel mai bine la raport calitate/pret/performanta.

De curiozitate poti sa imi spui ce consum mediu ai pana acum sice viteza ai pe ceasuri in a 6 a la 2000 rot pe min. Intreb ca in familie am un 1.4 tsi.

Merci si multi km fara prob

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos si fara incidente in trafic/parcare. Ce mi se pare ciudat e faptul ca in echipare Business si motorul asta puternic baietii de la Skoda/VW nu ofera esp si roti pe 16 in standard. Hotie pe fata ...

Drumuri bune si te asteptam cu alte detalii.

Modificat de rosso corse
Link către comentariu

Esp nu e in standard decat impreuna cu dsg. Cat despre consum mi-a luat 9.6% in iasi si 6.5% in afara. Clima tot timpul pe 22 grade. In iasi eu merg dimineata si seara cand e mai lejer. Dimineata pana la servici imi ia 12% si seara pana acasa

7.5% (cobor copou)

Link către comentariu

S-o stapanesti sanatos :) . Sper sa ne mai vizitezi si pe celalalt forum :P .

Link către comentariu

Pe ala de fordisti? Bine inteles. Inca vin la intalnirile din Iasi :)

Inca cateva poze imediat ce am spalat masina; de data asta am facut pozele cu aparatul foto. Am facut 3200 Km pana acum.

Am facut weekendul asta un drum pana la Colibita si inapoi ; Mi-a iesit un consum de 6.2% avand o viteza medie de 67km/h + un radar in Pascani cu 72 km/h ( 135 ron in 48 de ore tradus in RON ) :)

IMG_1331.jpg IMG_1329.jpg IMG_1330.jpg IMG_1332.jpg

IMG_1335.jpg IMG_1336.jpg IMG_1337.jpg

Modificat de iwolffy
Link către comentariu

O prinde foarte bine albul. Sa o stapanesti sanatos si sa te duca cati mai multi km

Link către comentariu

Mi-a iesit un consum de 6.2% avand o viteza medie de 67km/h + un radar in Pascani cu 72 km/h ( 135 ron in 48 de ore tradus in RON )

ai inceput bine :D si eu cred ca pana acuma as fi ramas fara permis de vreo caeva ori bune daca aveam un motor ca al tau :P asa,cu 1,6 am ramas doar o data :lol: bun consumul ;) frumoasa masina :wub:
Link către comentariu
  • 6 months later...

N-am mai scris de ceva timp in topic. Masina are 8800 km acum.

A capatat vreo 4-5 puncte de vopsea sarita de pe capota ( au aruncat nemernicii din camion cu lopata de antiderapant direct pe masina mea ) acum vreo 5-6 zile ..... daca mai apar multe dintr-astea am sa apelez la Casco dar mi-e frica sa nu iasa diferente de culoare sau alte probleme ( eu inainte de asta am avut un Focus 1 tot alb care l-am revopsit total la un service si iarna mi-a aparut rugina peste tot... )

2011_12_30_16_00_54.jpg 2011_12_30_16_01_03.jpg

Ultimul consum pe 490 km a fost de 9.1% pe CB ( 9.5% facut la pompa ) avand o viteza medie de vreo 23 km/h daca tin bine minte. ( am alimentat de vreo 3 ori de la Rompetrol cu benzina de 95 si in rest TopPremium 99+ )

Are cauciucuri de iarna cu jante de tabla de 16" si sunt tare bucuros ca pot urca si eu borduri :) ( deci mai multe locuri de parcare ). I-am pus un set de capace de vreo 50-60 ron care l-am dat jos dupa vreo saptamana ( am luat o groapa mai tare si mi-a sarit un capac )

2011_11_05_12_29_15.jpg 2011_11_05_12_30_13.jpg 2011_11_05_12_59_57.jpg

2011_11_05_12_58_56.jpg 2011_11_05_13_02_56.jpg 2011_11_05_12_30_47.jpg

2011_11_05_12_29_22.jpg 2011_11_05_12_30_25.jpg 2011_11_05_12_54_50.jpg

Link către comentariu

Faina Octavia 1.8 tsi... rupe asfaltul. Pretul e marisor dar oricum e cu 3000 sub un superb similar. Puteai sa-l mai micsorezi renuntand la jantele pe 17" care cam zdruncina.

Ce linie de echipare e?

Modificat de nsm
Link către comentariu

Superba masina , mai ales in culoarea asta, cred ca cele mai potrivite nuante la acest model sunt negru si alb. Felicitari si pentru motor...... dupa ce vand cazanul meu,cand va veni vremea , sigur acest motor il aleg :icon_cheesygrin:

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!