Jump to content

Polo 6R rugineste?


Vizitator
 Share

Postare recomandată

Aparent, exista o zona-problema la felul in care tabla este protejata impotriva coroziunii. Povestea este cunoscuta de Volkswagen AG, insa nu este tratata drept o problema generala (ceea ce ar presupune o rechemare in service) ci mai degraba ca o serie nefericita de evenimente izolate. Este vorba despre partea interioara a capotei motorului, inspre parbriz. Exista si modele la care au ruginit si balamalele capotei, insa acestea sunt (raportate ca fiind) extrem de rare.

Modelele afectate sunt de pe intreaga paleta: MY 2009, 2010 si 2011, de la Trendline la GTI, in 3 sau 5 usi, indiferent de culoare: alb, hot orange, rosu, albastru, gri, negru, etc.

Verificati-va masina si, in cazul in care este afectata, mergeti la dealer, cereti-i sa va dea o constatare scrisa a defectului si propuneri de remediere. La modul ideal, ar trebui sa primiti o capota noua care sa fie tratata anti-coroziune, grunduita, vopsita si lacuita pe banii VW AG. Partea proasta este ca, in cele mai multe cazuri, vi se va accepta doar vopsirea si lacuirea, ceea ce NU rezolva cauza, ci doar efectul.

Refuzati cu incapatanare si insistati sa primiti o capota noua.

post-16418-0-12970500-1307744374_thumb.j

post-16418-0-09225900-1307744380_thumb.j

post-16418-0-22007600-1307744385_thumb.j

post-16418-0-27287700-1307744394_thumb.j

post-16418-0-61267000-1307744401_thumb.j

post-16418-0-20633500-1307744410_thumb.j

post-16418-0-79960400-1307744416_thumb.j

post-16418-0-33882900-1307744425_thumb.j

post-16418-0-04932900-1307744433_thumb.j

post-16418-0-40423300-1307744442_thumb.j

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toate ruginesc .. dar chiar asa intr-un timp scurt ??? :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e modul in care se fabrica masinile in ultimii ani, la masinile vag mai vechi nu exista asa ceva.

Modificat de vw golf 2001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O capota noua revopsita in service nu va avea aceeasi nuanta, se va cunoaste diferenta.

As prefera sa-i pun sa revopseasca doar interiorul capotei, cu garantie la lucrare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca problema este cunoscuta de VW si neremediata arata ca sunt neseriosi iar faptul ca masinile sunt din ce in ce mai slabe calitativ nu mai este doar o mirare. (chiar daca unii dintre admiratorii marcii se vor supara trebuie spus).

Decat sa faca o campanie de rechemari prefera sa-i puna pe proprietari la plata (nu doar in privinta caroseriei, vezi si topicul despre injectoare la motoarele 2.0 TDI). Asta este diferenta intre o companie precum Toyota (careia nu i-a fost teama sau rusine sa recheme cateva milioane de masini in service) si una mai "balcanica" precum VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat si nu am nici o problema de genul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici eu nu am vazut asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IN poze parca se vede ca a sarit vopseaua... A fost lovita masina/indreptata tabla?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Evident ca nu. Ma gandeam ca e destul de clar faptul ca e vorba de masini noi, nelovite, ne-nimic, care pur si simplu ruginesc din cauza materialului prost din care e facut reperul respectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este destul de interesanta faza daca este cu adevarat reala avand in vedere garantia foarte mare pe care o ofera vw la vopsea si caroserie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motanul lenes

Am verificat, nicio urma de rugina. Masina mea are un an si cateva luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, problema sta in felul urmator: in ultima vreme, am tot citit diverse topic-uri despre Polo 6R, in special pe motor-talk.de si despre motorul de 1.2 TSI 77kW si am constatat ca nu exista o regula, insa probleme importante ar fi doua, si anume:

- in Germania, sunt cativa care se plang de aparitia ruginii la capota;

- in Romania, cel putin pe Skoda, motorul asta se pare ca are carente serioase.

Interesant, insa, este faptul ca n-am vazut sa se planga cineva in Romania despre rugina si pe nimeni de pe forumul german, despre soft/turbina, etc.

Imi scapa mie ceva? :huh:

Bine, probleme mai sunt, insa la numarul mare de masini din acest model, problemele sunt nesemnificative, atat ca si frecventa cat si ca valoare baneasca, deci se pare ca Polo 6R e superior dpdv calitativ generatiei predecesoare.

Am deschis acest topic fiindca mi se parea dubioasa aparitia ruginei (situatii clare, exemplificate, fara un tipar aparent), in conditiile in care caroseria e garantata impotriva fenomenului 10 ani (sau 12, whatever...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Pai la noi treaba cu motoarele este tributara calitatii benzinei, despre care se stie ca este execrabila.

Capotele alea in Germania ... o fi mai multa umiditate la ei? Pentru problema asta sa ii urmarim pe cei care au masina asta in COnstanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant..sunt curios daca o sa apara. Eu am deja 30 000 km cu ea si inca nu se vad urme de rugina/vopsea sarita..

Modificat de qwk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am masina de un an si cinci luni, si nu am pic de rugina la caroserie. E adevarat ca o tin in garaj. Nu cumva cei care au rugina acolo sub capota au lasat zapada sa stea acolo timp indelungat, sa se topeasca, iar sa inghete?

Singurele urme de rugina le am pe dedesubt la piesele detasabile, vopsite in negru. Am si poze, dar nu am timp acum sa postez.

Avantajul e ca acele piese sunt din tabla f groasa si e putin probabil sa afecteze vreodata siguranta sau functionarea masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea a stat iarna cu zapada pe ea mai mult timp si tot nu are rugina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

toate ruginesc .. dar chiar asa intr-un timp scurt ??? :vaidecapulmeu:

a mea nu

deloc chiar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Am masina de cinci ani si nu am rugina nici cat un varf de ac pe nicaieri pe caroserie. E adevarat ca o tin in garaj, dar a stat uda si o saptamana in garaj. Doar pe dedesupt la piesele detasabile am ceva rugina. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...
sebastian stefan

Din pacate da,am eu un pasaj de roata unde a aparut rugina fara sa fi fost lovita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

polo cross 1,6 tdi,2011,105 cp, in acest moment fara gram de rugina,arata impecabil exterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!