Jump to content

Discuri frana Golf V


Rigips
 Share

Postare recomandată

280 mm pe fata .Codul este 1K0615301AK

253 mm pe spate .Codul este 1K0615601AB

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc foarte mult.

Ma puteti ajuta si cu placutele de frana va rog, cu dimensiunile?

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce discuri fata recomandati pentru un golf 5 2008 1,4 80 cp?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bosch sau Swag

Trimis de pe al meu GT-I9105P folosind Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu recomand ATE...am avut Brembo pe o bora si in 5000 km le-am aruncat pt ca s-au ovalizat. Mergi pe full ATE si nu vei regreta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

buna, imi spune si mie cineva pt WVWZZZ1KZ8P137980 codul pentru discuri fata+spate si eventual placute. Si ce ati alege intre TRW, Valeo si Bendix???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

va rog sa ma ajutati si pe mine cu codurile pentru discurile de frana fata pentru WVWZZZ1KZ5B141187 . Daca aveti si o oferta de pret pentru ele, cu atat mai bine Mersi mult.

 

ps: E primul meu post aici, profit de ocazie sa va salut pe toti! :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Pe viitor as vrea sa imi schimb atat discurile cat si placutele de frana pe masina din descriere. Sunt foarte incantat de niste discuri si placute Brembo! Ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt bune, sau poti sa mergi pe ATE.  

 

discuri fata oferte: http://www.mister-auto.ro/ro/disc-de-fran-fa/volkswagen-golf-v-1k1-1-9-tdi-105cp_v17484_g900007.html

discuri spate:http://www.mister-auto.ro/ro/disc-de-fran-spate/volkswagen-golf-v-1k1-1-9-tdi-105cp_v17484_g900008.html

placute fata: http://www.mister-auto.ro/ro/set-de-4-pl-cu-e-de-fran-fa/volkswagen-golf-v-1k1-1-9-tdi-105cp_v17484_g900005.html

placute spate: http://www.mister-auto.ro/ro/set-de-4-pl-cu-e-de-fran-spate/volkswagen-golf-v-1k1-1-9-tdi-105cp_v17484_g900006.html

 

Din ce cunosc eu brembo se uzeaza mai repede, dar sunt mai eficiente.

 

 

 

 

Am si ei o intrebare, golful 5 are aparatori SI la discurile de frana si fata? vreau sa le dau jos pe toate sa le curat sa le vopsesc, inclusiv tamburii si etrierii. 

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! Trebuie să schimb discurile, din cauză că sunt ovalizate. Cu ce discuri au venit din fabrică mașinile noastre? ...ca să știu să nu mai iau acea marcă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

post-114375-13939600255054_thumb.jpgpost-114375-1393960037235_thumb.jpgpost-114375-13939600508747_thumb.jpgpost-114375-13939600727345_thumb.jpgpost-114375-13939600904302_thumb.jpg

Cum vi se par discurile din poze, trebuie sa le schimb sau mai pot merge cu ele si cat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discurile nu se ovalizeaza ele ca se plictisesc. Eu merg pe ate fata spate si crede ma ca dau in frane ca in hotii de cai si nu am avut probleme d-astea. Asa ca poate ar trebui sa te gandesti ca responsabil pt ovalizare este stilul de tau de condus plus uzura accentuata a discurilor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!!

WVWZZZ1KZ9W079087

 

Ma puteti ajuta cu placute fata spate ? nu prea ma descurc cu dimensiunile.

Apropo, eu am 1KZ ??

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vă salut... pănă la urmă a cumpărat cineva de la mister-auto.ro? Pt că vad ca sunt din franta, dar au si in Romania... etc. 
Sau care este magazinul cu cele mai bune preturi? Mă interesează pt masina din semnătură discuri fată si placute. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mr.Auto sunt ok la pret, defectuosi la relatii clienti si transport (piesele mici pot cadea din pachet la transport din cauza impachetarii). Daca te poti impaca cu cele doua minusuri, poti comanda.

 

In alta ordine de idei, daca a schimbat cineva discurile pe spate, imi poate confirma ca se pot schimba si fara demontarea piesei care tine etrierul?

Franele sunt de tip 1KD, si nu as mai demonta piesa care tine etrierul (are suruburi de tip special "spline" sau "XZN"-triple square).

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am auzit vreodata sa poti schimba discurile fara sa demontezi port-etrierul.

La golf 5, cel putin, trebuie sa demontezi si aceste piese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://uk-mkivs.net/topic/18588-rear-brake-pads-discs-vw-golf-jetta-mk5-seat-leon-mk2-altea-etc-pic-heavy/

 

Sunt diferite fata de cele de GTI. Se pare ca se poate si fara demontarea portetrierului, de aceea am intrebat daca stie cineva care a schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti confirm eu ca se schimba fara a mai demonta nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte frumos! As fi vrut sa fie si la mine asa.

Imi pare rau ca te-am dezinformat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut baieti, am si eu nevoie de un sfat.

Mi am schimbat azi discuri + placute ate insa am o nelamurire. Frana de mana acum se ridica mai mult..vechile placute si discuri(cele oem) trageam frana de mana cam 3-4 click`uri maxim si nu mai puteam sa trag de ea mai sus, acum urca foarte sus, si nu imi blocheaza rotile chiar daca o trag maxim(mult peste 4 click`uri).

Frana in mers se comporta bine..franeaza ok..pedala mi se pare mai moale..si parca apas mai tare sa ma pot opri.

In timp ce mecanicul schimba placutele pe spate, la un moment dat a curs lichid de frana. Explicatia care mi a dat`o el a fost ca acum placutele sunt noi si au nevoie de mai putin lichid de frana, fata de cele vechi care erau tocite(etrieri sunt mai desfacuti cu placute noi). 

Ceva pareri ? Nu am verificat inca plichidul de frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!