Jump to content

Discuri frana Golf V


Rigips
 Share

Postare recomandată

Personal de cate ori am folosit discuri de la firma x si placute de la firma y am avut probleme.Cred ca cel mai indicat este sa folosesti acelasi brand.De curand am pus pe fata de laTRW (discuri si placute)si nu am probleme. Astazi pun pe spate tot de la TRW .Mai conteaza si cum sunt montate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

davidalexandru11

Salutare tuturor.

Sper sa nu fie cu suprare daca sunt off topic.

Aseara am prins cevat timp liber si am decis sa schimb discuri si placutele pe spate.

Acum poate ar parea o intrebare prosteasca, dar se poate ca discurile abia cumparate, noi noute sau fie ovalizate?? Cand le-am montat si am vazut cum sunt, nu mi-a venit sa cred...

Placute: TRW GDB1475,

Discuri: TRW 2805.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suprafata  unde se aseaza discul pe butuc trebuie curatata foarte bine de rugina,surubelul trebuie strans si el destul de bine.Am patit si eu la o masina dar nu curatasem indeajuns butucul.In plus daca discurile au venit cu grund pe ele trebuie curatate inainte de montaj.

Modificat de vali zak
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

davidalexandru11

Salut.

Suprafata am curatat-o atat cat se poate de bine cu peria de sarma. Surubelul de asemenea a fost strans curespunzator, discul pe butuc asezandu-se foarte bine.

Plus ca problema de ovalizare ar fi exact pe portiune de disc, unde actioneaza placutele..

Acum daca era doar unul in starea asta, mai ziceam, ca s-a intamplat sa fie,dar ambele.... Pe fata am luat tot trw si sincer imi este teama de ce surprize pot avea..

Modificat de davidalexandru11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TRW e marca buna,eu zic sa mai cureti odata ,eventual si culisele placutelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Ate Power Disc si placute Ate normale fata/spate de aprox 70 k km. Placutele inca merg 30 k km. Pe exterior discurile arata impecabil, dar pe interior situatia nu mai e chiar asa roz. S-au uzat destul de mult,uzura este uniforma, dar mi se pare ca se simte o usoare ovalizare si au inceput sa faca si un zgomot mai pronuntat pe franare. Cand voi schimba placutele cred ca va trebui sa schimb si discurile si nu cred ca voi mai opta pt discuri striate. Nu cred ca distanta de franare este mai scurta cu aceste discuri. 

Modificat de Bobanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

davidalexandru11
4 hours ago, vali zak said:

TRW e marca buna,eu zic sa mai cureti odata ,eventual si culisele placutelor.

Într-un final am rezolvat cu o perie de sârmă pusă pe polizor.

Plus că atunci când pui prezoanele și le strângi,  discul se așează perfect.

Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum as putea afla dimensiunea exacta a discurile de pe fata fara sa le demontez? Pe autokarma au dimensiuni diferite pentru modelul meu de masina.

Untitled.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cartea tehnica ai codurile franelor, acolo le identifici corect.

Exemple: 1zf, 1zm, 1lj, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

WhatsApp Image 2018-07-22 at 13.19.22.jpeg

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discurile de pe fata au diametrul 280 mm, daca as dori sa montez unele mai mari (312 mm), pe langa etrier si placute, mai trebuie schimbat si altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, fuzetele si amortizoarele. 

Golful tau are amortizoare de 50mm si portetrier piesa comuna cu fuzeta. ( Cel putin asa retin).

Pentru trecerea la 312 ai avea nevoie de:

- fuzete de 2.0 tdi

- amortizoare de 55mm

- etrier + portetrier de 2.0 tdi

- disc frana + placute de 312mm

Dpmdv nu merita efortul. Mai bine investesti in discuri, placute si lichid de frana de calitate. :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns, ai dreptate, investitia ar fi mult prea mare. Ce imi recomanzi sa aleg intre ATE si BREMBO? Prima varianta ar fi echiparea de fabrica.

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Evita Brembo. O recomandare anume nu pot sa ti dau dat fiind faptul ca eu am mers atat pe OEM cat si pe AM ATE si nu am intampinat probleme. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mers pe discuri Ate PowerDisk si placute Ate Ceramic, imi place mult cum se comporta franele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceleasi le am si eu pe fata de vreo 2 ani, azi a venit randul celor de pe spate. Am luat aceeasi combinatie, sapt asta le schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut,

 

Ma ajutati si pe mine cu un sfat : Discuri si placute fata ATE si Discuri si placute spate TRW, este o combinatie ok sau este mai indicat de mers pe ATE fata spate. 

De asemenea, pentru masina WVWZZZ1KZ6W621684, ma puteti ajuta cu niste coduri :

Discuri fata ATE cod:...........

Placute fata ATE cod:........

Discuri spate ATE cod:...........

Placute spate ATE cod:........

Discuri spate TRW cod:.........

Placute spate TRW cod:.......

Si ce lichid de frana trebuie cumparat ?

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare!

Ma poate ajuta cineva cu dimensiunile pentru discuri si placute frana fata/spate pentru  VW Jetta IV 1.6 TDI (77KW / 105CP) 2011. As merge pe TRW, insa imi puteti da si alte recomandari.

Merci anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune seria de sasiu sa-ti putem zice.Eu mi-am pus Ate si foarte multumit.Recomand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

wvwzzz16zbm104303

Merci anticipat!

Modificat de Aerofan
Quote la postul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici, fata 280x22 si spate 272x10, la placute nu ai dimensiuni, ar trebuie sa-ti vina la pachet cu discurile.

Unbenannt.jpg.f6419ca93caf57826b45b131926bef0b.jpg

Si nu mai da quote la postul anterior te rog. E interzis de regulament. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Bună seara! Aş avea şi eu o nelămurire. Acum ~ 5 săptămâni am schimbat la un Golf V hatchback discuri față + spate cu plăcuțele de frână aferente şi un rulment de la roata spate dreapta deoarece mi-a spus mecanicul că nu ar mai fi ținut şi ar fi început să huruie.

Toate bune şi frumoase, frâna maşina de parcă era pe magneți, însă după un traseu de 3000 km prin țară am început să observ o frânare "în valuri" la viteze mici. Nu îmi vibrează volanul deloc, nici frânarea în valuri nu e prea evidentă dar eu o sesizez. Mai mult am observat că la viteză mică, cu volanul drept se aude un scârțâit discontinuu (la un anumit interval al rotirii ) , care dispare complet la viraj. Ce credeți că ar putea fi? Sper să nu fie vorba iarăşi de discuri ovalizate că am dat destui bani pe cele noi cu plăcuțe (Ferodo). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, de curand am schimbat si eu placutele si discurile fata si placutele pe spate si acum am un scartait ca de tren dar numai cand franez usor si este roata virata, daca franez cu rotile drepte nu se aude nimic, sa mai lovit cineva de problema asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Golf 5 2.0 tdi 140cp, am facut pe fata trecere de la 288 mm la 312,este necesar doar portetrier si discuri, pt cine este interesat! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!