Jump to content

Problema scaun sofer


r3dlin3_CTZ
 Share

Postare recomandată

cauta in aria Prestari servicii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
cosminbv88@yahoo.com

Salut. Eu nu am reusit sa scap pe pacanitul de sub scaunul soferului, am intodus un prezon de M8 cu piulite la capete si nimic. Parca face mai tare...

Mentionez ca acest pacanit destul de enervant se aude cand accelerezi fi franezi( stanga -dreapta  nu face nimic) si se aude la fel indiferent ca este scaunul lasat jos sau ridicat ma maxim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai verificat rolele, sa nu aibe uzuri mari ? daca au, trebuie inlocuite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosminbv88@yahoo.com

Cele 2 role din pate nu au joc deloc. Trosnitura se aude undeva sub scaun din cate mi-am dat seama. Gaurile de pe sina centrala nu au uzura. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da jos scaunul si verifica structura metalica atunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosminbv88@yahoo.com

L-am dat jos cand am pus prezoanele alea, si nu imi dau seama de unde ar putea face. am tras de el , m-am foiit pe el, si cand e jos nu face nimic nebunu'.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
cosminbv88@yahoo.com

Referitor la problema mea cu pacanitul sub scaun... Azi am observat ca daca ridic scaunul la maxim nu mai face. este perfect. Daca il las mai jos cu o treapta iar face. oare sa strang mai tare prezoanele care le-am introdus sub scaun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce prezoane ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosminbv88@yahoo.com

Am introdus doua tije filetate de M8 si am strans cu piulite( am pus si saiba..oare asta sa fie problema?) in bucsele care ridica scaunul pe inaltime. S-a discutat pe prima pagina a topicului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut am si eu o problema cu cablul din imaginea de mai jos,mi se deplaseaza scaunul inapoi cand plec de pe loc.Stiti cumva daca se poate cumpara separat,nu as vrea sa iau un scaun de la dezmembrari pentru un cablu.

post-53781-0-18890400-1414278916_thumb.j

Modificat de sherifu19
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ce ai mai facut cu sufa?te-ai descurcat cu ce ti-am trimis? :)

Modificat de Lawrentzyu_86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta pe net dupa "seat adjustment cable" ai sa gasesti ceea ce cauti. Pe ebay costa 20$.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut si mersi pentru cablu,saptamana asta vine prietenul mau la severin si mi-l aduce,sper sa mearga :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut. Am o problema la un scaun fata electric-incalzit. In momentul in care ma asez pe el, are un joc. Acest joc se manifesta daca ma las pe spate(fara sa modific spatarul, deci cu tot cu sezut). Din cate am observat, sub scaun, jocul este intre dintii reglajului electric care nu stau ficsi unii pe altii.  Are cineva vreo idee? Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...
eftincanicusor
On 11.04.2014 at 11:35, airbase a scris:

la fel si la mine. plasticul ala dintre scaun si sina s-a rupt . am folosit codul asta: 1J0881203A pentru comanda, codul care l-a dat colegul mai sus . mi-a venit comanda insa nu se potriveste, e mai gros suportul de plastic decat cel de sub scaun . tipul de la piese auto mi-a zis ca-i de skoda. stie cineva codu la piesa aia de plastic pentru golf 4 ? si inca o intrebare. ar trebui sa scot scaunul ca sa pun platiscul ala sub el, sau merge cu scaunul pus ?

Aceias intrebare o am si eu ca a colegului airbase:  stie cineva codu la piesa aia de plastic de sub scaun  pentru golf 4, si daca trebuie demontat scaunul pentru a o monta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

Se aud si la mine niste trosnituri in curbe si la franari la scaunul soferului . Pe loc ca sa reproduc sunetul ma las pe spatar si ma ridic si face la fel; zgomotul dispare cand ridic scaunul la maxim. Cred ca buba e la bucsele alea, cum zicea userul "golf sdi", pe care le-a rezolvat cu prezoane bagate prin ele si stranse cu piulite. Am incercat aceeasi metoda dar fara rezultat. Dar metoda prezentata mai jos a incercat-o cineva? Mi-e frica sa nu le stric de tot. 

http://uk-mkivs.net/topic/8456-how-to-fix-your-clunking-recaros-for-good/

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
On 03.07.2013 at 3:01 PM, dethdealer said:

PROBLEMA PE CARE O AI TU ESTE DIN CAUZA LA 2 BUCATI DE PLASTIC CARE VIN INTRE SUPORTUL ALA CARE SE PRINDE IN PODEA SI SINELE ALEA 2 DE PE MIJLOCUL SCAUNULUI PE CARE CULISEAZA SI ASTA E PROBLEMA 0766578624 SI ITI DAU MAI MULTE DETALII

Salut, se pare ca am aceeasi problema cu plasticele albe (sunt inca acolo dar par facute praf)!  Imi poate spune cineva cum se pot schimba? Nu am vazut modalitate de a da jos suportul! 

Multumesc!

Modificat de dorozaur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoti scaunul din masina si daca il intorci invers o sa vezi in partea din fata a scaunului un bolt. Ca sa scoti partea mobila de pe sina trebuie sa tai boltul ala. In locul lui pui un surub M8 si cu o piulita. Din cate mi-am dat seama nu are vreun rol de siguranta si doar limiteaza cursa scaunului.

Codurile pentru ghidaje: 1J0881203A si 1J0881204A.

Si un diy din Rusia: https://www.drive2.ru/b/1266649/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Dupa ce am rezolvat problema jocului fata spate schimband plasticele de ghidaj am dat de alta duda :(  La franari mai puternice sau stand pe loc si impingand/tragand de volan am un mic joc fata spate. Am observat o miscare de aprox 1-2mm si la rotita laterala din spatele scaunului ...scaunul se misca cu totul pe cadrul fix din podea! Ce poate fi?

 

L.E Scaunul pleaca de pe pozitie 2mm cu TOTUL indiferent de gaura in care este pus

Modificat de dorozaur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare, recent am facut un mic accident cu al meu golf 4 si am o mica problema, mi-au sarit airbag-urile si centurile s-au blocat, s-au blocata si scaunele fata, nu mai merge in fata sau inapoi nici cum... nu stie cineva cum as putea rezolva? nu le pot nici demonta pentru ca nu am acces la cele 2 suruburi din fata

Multumesc :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te bagi prin spate sau fata si sub ele tragi de parghia care deblocheaza sinele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 3 ore, F l o r i n a scris:

te bagi prin spate sau fata si sub ele tragi de parghia care deblocheaza sinele.

Nu gasesc nici o parghie, am doar cablurile pentru ridicare si coborare si cel de inainte si inapoi, functioneaza ambele...

https://drive.google.com/open?id=1FUevHxd8m4dUvJtKWlH5lojNXy0ojD0j

am pus aici niste poze..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trage de cablul care actioneaza blocatorul de pe sina, sa poti schimba pozitia scaunului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutari

Am si eu o problema cu reglajul la scaunul de la sofer fata-spate . Ce am observat este ca cablul de reglat nu se mai trage . Cum as putea sa il schimb sau sa rezolv problema?a

Multumesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!