Jump to content

Problema scaun sofer


r3dlin3_CTZ
 Share

Postare recomandată

Salut, vin si eu cu o problema tot de scaun. La mine problema e ca mi-e inclinat scaunul de la sofer spre usa. Asa am cumparat masina. Se poate remedia cumva problema fara sa schimb scaunul? Mai are cineva problema asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca are si foarte mult joc, inseamna ca ti s-au rupt/spart plasticele care vin pe sinele de pe mijloc. Daca nu, probabil ca e scheletul scaunului rupt de undeva sau ai roata de pe stanga rupta, insa atunci ti-ar veni foarte greu sa misti scaunul fata-spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu scaunul nu am probleme de loc in ce priveste reglajul. Nici cel pe inaltime nici fata spate. Alte pareri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat zielle astea sa dau scaunul in spate fara sa stau in el si merge greu. cred ca e rupta ceva rola in partea stanga.

Modificat de bogdic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar te uiti din spatele scaunului si se vede foarte usor daca e sparta rola care se misca pe interiorul sinei.

Si parca ziceai ca nu ai probleme cu reglajul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau jos scaunul, ca are doar 4 suruburi, plus ornamentele de plastic care le acopera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze...asa e. La Golf 5 sunt 4 suruburi, la Golf 4 sunt doar doua suruburi .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si rola aia o pot cumpara de la orice magazin de piese auto? M-am uitat la ea si nu pare sa fie sparta. Parca e putin cracanata fata de celelalte role. Scaunul merge cam greu fata spate deci ceva tot e cu ea.

Sper sa nu fie rupt in scaun ceva.

Modificat de bogdic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rolele mari se pot comanda-cumpara separat. O sa le aduca pe comanda, ca nu cred ca sunt pe stoc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Si la mine este un joc fata spate de 1cm. Am desfacut si am filmat...oare de acolo sa fie jocul, se poate face ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...
georgianlaurentiu50

Salutare ! Am o problema la scaunul soferului! Cand ma las pe spate putin,trancane si parca se ridica putin!Care este problema ,se poate remedia s-au eventual schimbat ceva!! VA MULTUMESC!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

Am si eu o problema cu scaunul de la sofer !

Astazi am gasit sub scaun un arc de forma asta

Click aici

Click aici

Un amic care lucreaza la VW nu stie nici el de unde so desprins :))

Totul merge ok, nu are nici o problema scaunul dar e curios de unde o cazut

Eu ma gandesc ca ar fi un arc care sustine tapiteria desi nu prea e plauzibil

Astept pareri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca te referi la arcul ala care face reglajul pe inaltime al scaunului mai neted. Mie mi-a sarit cand eram pe scaun de era sa dau afara din mine tot ce bausem ca era intins si s-a rupt cracul ala care-l tinea. Incearca sa ridici si sa cobori scaunul si ai sa vezi ca merge putin mai ciudat, dar merge fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bgy23 ce ai filmat tu nu are legatura cu jocul in fata -in spate . Pe rola se sprijina scaunul cind stai pe el, aripile din lateral il tin sa nu se ridice din ghidaj. Pentru jocul tau vezi sinele cu perforatii ca scarita in care intra cite un clichet (dinte) Daca la o pereche sau e rupt sau nu functioneaza blocajul scaunul joaca in fata-in spate simultan cu o mica rotire in plan orizontal...

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

piesa aia se poate schimba? Are si un cod? La golf 3 exista niste cleme de plastic care in timp se uzeaza si creeaza joc pe orizontala la scaune. Nu stiu daca la Bora exista asa ceva. As fi vrut sa cumpar mai intai ce trebuie si abia apoi sa ma apuc de demontat de scaun. Insa nu stiu ce sa cer de la magazin.

Am gasit eu o schema cu toate piesele care se pot schimba la scaun. Poate cineva mai priceput ne poate spune care este piesa care capata joc.

post-22767-0-69860200-1342524017_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

din cate am inteles se parge ansamblul de role de la 17F

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

Am si eu o problema cu scaunul de la sofer !

Astazi am gasit sub scaun un arc de forma asta

Click aici

Click aici

Un amic care lucreaza la VW nu stie nici el de unde so desprins :))

Totul merge ok, nu are nici o problema scaunul dar e curios de unde o cazut

Eu ma gandesc ca ar fi un arc care sustine tapiteria desi nu prea e plauzibil

Astept pareri

Salut

Ai rezolvat cu arcul respectiv? Am aceiasi problema si nu stiu cum sa il pun inapoi.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate am inteles se parge ansamblul de role de la 17F

Sigur asta sa fie problema pentru miscarea scaunului fata/spate la franare sau sus/jos la denivelari?

Am gasit ansamblul respectiv este vreo 50 lei la reprezentanta, dar nu am certitudinea ca el este de vina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da scaunul jos si vezi ce are scheletul de nu mai sta fix. Eu zic sa incepi cautarea de la chestia care blocheaza scaunul pe pozitia dorita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fiecare data cand ma urc pe scaun sau trec peste delimitarile acelea de la treceri de pietoni scaunul face tronc/trocn. Nu-l mai suport.

Am mai facut un filmulet cu jocul scaunului. De la rolele din spate sigur nu e. Dupa cum se observa in filmare este un joc acolo unde se blocheaza scaunul. Am verifcat si in orice gaura a scaritei face la fel. Cred ca sunt de vina acele plastice albe (foto). Se mai poate face vreo improvizatie sau inlocuirea sezutului?

post-22767-0-93270000-1343842749_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e un glontz care intra in garuile alea sa blocheze scaunul intr-o pozitie. E posibil sa nu mai intre bine in gaura din cauza mizeriei (praf

+vaselina) si de acolo sa apara jocurile. Nu bag mana in foc ca e de acolo, dar e usor sa il desfaci si sa il cureti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Putin mai sus de mijlocul spatarului la scaunul de la sofer se aude un scartzit cand ma imping putin in el. Aveti idee de la ce? Sa fie sarmele de acolo, se poate sa se fi rupt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu problema cu miscatul scaunului de la sofer fata-spate la franare... S-a mai lovit cineva de problema asta la leon sau toledo ? Un sfat sau un cod cu piesa care trebuie inlocuita ar fi de mare ajutor. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am si eu o problema cu reglajul scaunului pasager pe inaltime ,in sensul ca scapa ,il pot urca dar cand vreau sa il cobor ba ramane blocat ba trebuie sa ridic din nou de el si apoi scapa, ca si cum ar scapa dintii la rotita respectiva sau nu stiu ce sistem are acolo,cunoaste cineva cauza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!