Jump to content

Probleme Day Light Running Led


razvand
 Share

Postare recomandată

Salutare. Am un Audi A6 2009 cu ledurile acelea DLRL in far. De cateva zile mi s-a aprins un bec in bord ca nu merg LED-urile de pe partea dreapta, si intr-adevar nu se mai aprind... la un moment a disparut, LED-urile s-au aprins , acum iar apare mesajul si nu se mai aprind cele din farul dreapta, cele din stanga se aprind ... ce pot sa fac ? Ce are ? Am inteles ca ar avea niste sigurante si pt stanga si pt dreapta, m-am uitat la cele din partea soferului, dar nu am gasit asemenea sigurante ... I-am dat cateva palme la far, dar degeaba .... Orice sfat e binevenit. Multumesc.

post-7963-0-03814400-1307120460_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea sa nu fie de calitate led-urile Can bus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alea par faruri originale,sigur iese din discutie calitatea ledurilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Ceva contact imperfect prin mufa daca face probleme uneori, ca ledurile sigur nu se duc la asa model, si OEM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut,

Si eu am aceeasi problema dar pe partea stanga. Ieri seara cand ma intorceam din Luxembourg a aparut mesajul de bec ars si am constatat ca nu mai merg ledurile pe stanga. Mentionez ca farurile sunt OEM. Audi A6 4F 2009

Orice ajutor este binevenit, chiar si cu gasirea sigurantei. Locuiesc in Stockholm si doar sa bag masina in service aici ma costa 100 € + manopera si piese. Pe cat se poate , unde nu este complicat si daca nu tine de siguranta masinii, incerc sa fac singur.

Multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa afli care sunt firele care duc la DRL si sa vezi daca vine curent pe ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tind sa sugerez ca e problema de contact si/sau siguranta. Am avut probleme asemanatoare cu led-uri de la stopurile de frana. Ba mergea stanga si nu dreapta, ba invers, ba nu mergea nici stanga nici dreapta, ci doar centru. Dand erorile aferente, normal. Chestia e ca se intampla doar cand calcam frana sa dea eroare.

Am fost la un prieten, a desfacut stopurile, a "pilit" sau ce a facut la contacte, si merg perfect de atunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru raspunsuri! am verificat sigurantele si sunt toate ok si sper sa fie un contact imperfect, dar cu toate astea o sa bag masina in service pentru orice eventualitate mai ales ca dupa cate am citit pe acest forum, daca deconectezi farul trebuie recalibrat atunci cand il pui la loc.

Oricum multumesc tuturor de pe acest forum pentru toate sugestile voastre!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am cumparat de pe eBay Germania un far cu led-uri OEM pentru masina mea si as vrea daca ma poate ajuta cineva sa verific functionalitatea LED-urilor daca se poate fara sa montez farul pe masina. Daca a mai facut cineva asta si ma poate ajuta ( poze sau cateva randuri) raman recunoscator! Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Se pare ca Audi A6 4F ar avea probleme cu Ledurile puse pe unele faruri pentru lumina de zi.

4F0941004 CP pica spre exemplu iar Audi si-ar fi revenit abia dupa 2011.

In Germania e un tip care repara sau schimba ledurile desfacand farul pentru 185€ (stanga/dreapta) https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anzeige/audi-a6-rs6-4f-led-scheinwerfer-tagfahrlicht-reparatur/362714782-241-9559.

La Audi Q5 care au aceleasi probleme (nu se mai aprind ledurile pentru zi) nu ar fi ledurile ci acel modul responsabil de xenon (8R0 907 472B.)

Aici pe forum se vorbeste de contacte imperfecte dar cred ca problema e cu ledurile. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare colegi! a rezolvat cineva aceasta problema?

am un a3 8p 2010 cu aceeasi problema..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut. Am modelul de far la un A6 ca in fotografia atașată. La un far am avut ceva probleme cu un led in sensul că nu se mai aprindea drl-ul. Am fost la un electronist și a incalzit led-ul problematic cu aer, dar aceasta soluție a fost temporară. Am cumpărat o placă identică dar nu stiu exact cum pot dezlipi lefurile. Am incercat să-l scot pe cel defect și nu s-a dezlipit, l-am facut bucăți. Sunt lipite cu o substanță ceva? A făcut cineva operațiunea asta?

20190530_174058.jpg

20190530_174110.jpg

faruri-led-drl-xenon-compatibil-cu-audi-a6-4f_5985556_6022747.webp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salutare cu stimă și respect! 

Am un A6 C6 2010 cu led în far, am schimbat un far din cauza unui accident și asta (S H) când pun contatult flambează de 3X și gata. 

Are cineva vrio ideie? 

Mulțumesc anticipat... 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!