Jump to content

Octavia 3


PTDA
 Share

Postare recomandată

Preturi foarte bune la anvelope gasiti la http://www.cauciucurijante.ro/

Eu mi-am luat 4 anvelope Continental TS850 acum 2 saptamani, vad ca dimensiunea 205/55/R16 91H este (inca) la reducere - 425 Ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti incerca si in reteaua Premio, au de obicei preturi foarte bune la Goodyear, Dunlop sau Michelin plus ceva marci mai low-end gen Fulda sau Sava. Eu am luat modelul de jante din linkul lui andrei plus anvelope Goodyear UG8 binisor sub pretul de mai sus (Premio Autoest), clar pentru Sava se mai scad cateva sute bune de lei.

 

O mica precizare Off topic pt ca chiar am intrebat la unul (la cel de pe soseaua Fundeni), reteaua Premio nu apartine unui singur patron, nu au nicio legatura unii cu altii, este doar o franchisa numele de Premio, e posibil ca unii sa aibe alte preturi fata de ceilalti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16" - Minoris si Velorum -  6.5J, ET 46, cauciucuri 205/55.

16" - Star - sunt 6J, ET 48, cauciucuri 205/55. .

Ce inseamna 6.5 J, ET 46??

Vad ca pt KFZ8247 difera cele 2 valori: 6j si ET48 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar preturi bune la jante(deoarece la 4 jante cumparate ai un discount de 9%) gasiti la http://www.anvelope-torom.ro. Si pretul anvelopelor sunt OK, eu pe alpin A4 pe 15" am dat 290lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ne cam ducem in off-topic, fiecare va sustine magazinul de unde a luat el. :)

Cred ca pana la urma informatia cea mai importanta este ca 15" merg numai pe 1.2 TSI si 1.6 TDI.

Ref J si ET, lista de preturi de anvelope de iarna de la dealer mentioneaza la jantele de tabla pe 16" 6J si ET48, asta ar trebui sa fie standardul.

Sent from my HTC One mini using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 doggy, jantele pe 15 " la ce pret le-ai gasit,sau ai idee la reprezentanta ce pret au?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la dimensiuni jante de iarna:

 

Informatiile sunt din inregistrarea skoda octavia 3 la TUV Germania.

 

16" -  6.5J, ET 46, cauciucuri 205/55.   Nu se pot monta lanturi

16" -   6J, ET 48, cauciucuri 205/55. .   Se pot pune lanturi.

 

Masina mea a venit cu jante pe 17' iar cea de rezerva are dimensiunea 16' 6.5J, ET 46, au asa am luat si jantele pentru rotile de iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cartea de 1.2TSI 105CP Elegance sunt trecute pe langa 205 55R16 si 195 65R15.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kyu, jantele le-am luat la 270lei/buc, cu reducere 9% daca luai 4 jante. La porsche pretul este de 330lei/buc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms doggy, nu stiu inca ce dimensiune sa aleg, eu vreau pe 16",portofelul spune 15"

probabil ca am sa aleg asa:

winter.jpg  NOKIAN - WR D3 - 195/65R15-91T   

524,94(2.099,77)

 

minus 5% reducere si montaj gratuit, dar inca mai fac sapaturi.

Modificat de kyu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le gasesti aici mai ieftin.

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

In cautarea celei mai bune variante de incaltare pe timp de iarna a masinii din semnatura am ajuns si la varianta de schimbare a cauciucurilor din dotare (225/45 r17) cu un set de iarna si de pastrare a jantelor de aliaj TERON cu care a venit masinutza. 

Ce spuneti? Sunt prea multe incoveniente la circulatia pe timp de iarna cu jante/anvelope pe 17" fata de varianta minima permisa de 16" in cazul meu? Incerc sa adun ceva puncte +/- fata de aceasta idee deoarece ar fi una mai favorabila pt mine dpdv financiar.

Multumesc pt idei! Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cam majoritatea își fac rost și de jante din cauza celor de la vulcanizare care au o mare grija în a-ți zgaria jantele de aliaj ...

Calculat janta plus cauciuc pe 16 nu își mai bine decât cu cauciucuri pe 17` ??? Întreb .... nu știu prețul...

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai sanatos este sa ai un set separat pt iarna. In primul rand pt ca jantele sunt mai solicitate (drumurile stricate, gheata) si poti sa le indoi, zgarii mai usor. Apoi intervine dejantarea care trebuie facuta cum trebuie sa nu te trezesti cu vreo zgaiba de la vulcanizari.

Se poate merge bine mersi cu 225/45 iarna.

 

 Jante tabla 16" + anvelope 205/55 R16 sunt mai scumpe decat 225/45 R17?

Ultima oara cand am verificat pretul anvelopelor de 16 era mult mai mic decat la 17.

Spre exemplu, Michelin pilot alpin A4 91H  205/55 R16  476ron si 716ron pt 17 tot 91H.

 

In plus daca ai nevoie de lanturi ce faci? 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bun compromis cu cheltuiala si stres mai mic este un set de table pe 16 cu anvelope de iarna.si capace.Asa ramai cu cele de aliaj intacte si frumoase,sarea si nisipul de pe carosabil le pateaza pe cele de aliaj si in doi ani ajung ca dracu.Eu asa am de cand am masina,plus stresul anvelopei si a jantei costul dejantarii si echilibrarii de doua ori pa an.Pana la urma ti se ia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In acest moment pretul unui set de jante + anvelope pe 16" noi, variaza intre 2400 si 2800 lei iar un set de anvelope pe 17"  undeva intre 2000 si 2200 lei. Am luat in calcul aceasi marca si tip de anvelope (fara a le numi aici) pt a nu induce diferente nejustificabile. Cel mai mult ridica pretul intregului pachet jantele de tabla care sunt undeva pe la 285x4=1140 lei. Eu cred ca pot transfera acest cost la niste anvelope mai bune decat cele pe care le-as fi luat pe 16". Ce spuneti sta in picioare rationamentul?

Modificat de dumit81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de 6 ani am 2 seturi de roti..este mult mai usor asa si nu mai pierzi ore la vulcanizari plus o gramada de bani dati!

Eu am dat pe jante tabla + cauciucuri Nokian W+ , 2500 ron! 4 cauciucuri pe 17 , nu ff performante , sub 2000 ron nu ar fi costat! In conditiile in care lasi pe an cel putin 200 ron la o vulcanizare mai spalata pt a schimba cauciucul de iarna cu cel de vara si invers, eu zic ca rotile complete sunt solutia ideala!

Daca nu esti maniac cu look-ul, mergi linistit pe roti complete de iarna ;)

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Modificat de bogdann81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi exemplul de mai sus, cu preturi luate de la http://www.anvelopejantepromotii.ro/13154-Anvelopa-latime:225-inaltime:45-diametru:17-marca:Michelin-model:AlpinA4

4 anvelope 16 = 1906ron, iar 4 de 17" = 2864ron.

http://www.anvelope-jante-auto.ro/jante-tabla-16-skoda-octavia-2-vw-golf-5-kfz-91.html

 

2916 in total.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Categoric jante de iarna separat. Din mai multe motive: pretul pentru montare-demontare anvelope de doua ori pe an este relativ aproape de pretul pentru 4 jante, riscul de avarie a jantelor la vulcanizare este destul de mare la atatea operatiuni, anvelopele isi pastreaza mai bine calitatile daca atunci cand nu sunt folosite stau montate si umflate, daca pentru vara ai R17 pentru iarna este recomandat R16 (amortizare mai buna si pret mai mic). Dpdv tehnic iarna este bine sa ai latimea mai mica decat vara - suprafata de contact mai mica inseamna presiune de contact mai mare, asta se traduce prin aderenta mai mare in conditii de carosabil cu zapada sau gheata (poate unii din voi au observat latimea foarte mica a rotilor masinilor de raliu atunci cand ruleaza pe zapada).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pt pareri, sunt fff valoroase! O sa tin cont de ele!

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti. Sunt in asteptarea unei octavia 3 elegance 1.2 tsi 105 cp ce trebuie se ajunga intre 21-28 octombrie si as vrea sa aflu de la fericitii posesori informatii despre consumul masinii. Am inteles ca pe vremea asta ar papa mai mult. Cam cat mananca in oras? Dar in afara? Cred ca ar fi indicat un topic special la octavia 3 pentru consum. Dau doar o idee pentru ca sunt multi posibili cumparatori care sunt interesati si de consumul unei astfel de masini.

Modificat de Kantzer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am tot 1.2TSI Elegance iar ieri am facut un drum de 50km in exterior iar consumul afisat a fost de 5.3l/100km, am mers cu o viteza de 110-120km/h, iar prim localitati cu 60-70km/h. In momentul de fata consumul total de la ultimul plin e de 6.5l/100km dar marea majoritatii au fost in exterior. Astazi prin oras (Sibiu) imi arata consum de 9.3l/100km

post-31251-0-04401000-1381165764_thumb.j

post-31251-0-17042000-1381165773_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A simtit vreunul din voi o scadere a consumului dupa perioada rodajului? Brosco multumesc pentru informatii, dar sunt tare surprins de consumul din oras ... 9.3. Ai condus nornal sau sportiv? Eu cand am comandat masina aveam in gand ca trebuie sa consume undeva la 5-5,5 in afara si 7-7,5 interior nicidecum 9(, bine gandul acesta si datorita agentului de vanzare care m-a inebunit ca are consum mixt 5.2)

Modificat de Kantzer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de regula la consumurile declarate de producator (si agentul de vanzari)  mai adaugi 2 litri lejer si cam ala e consumul in oras

 

eu la 1.9TDI in carte am consumul urban de 6.3 l /100km, insa uzual este 8-9 l/ 100 km

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am condus sportiv (chiar si in viteza 5 la 60km/h) dar sensurile giratorii din Sibiu fac ca start/stop-ul sa fie cam degeaba. Poate intr-un oras cu semafoare ar scadea consumul datorita lui.

Modificat de brosco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!