Jump to content

Octavia 3


PTDA
 Share

Postare recomandată

Din cate am inteles doar 1.8tsi si 2.0tsi rs sunt/o sa fie omologate euro 6.

@dumit81: felicitari si km multi fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am reusit sa vorbesc ff mult cu dealerul era deja cam tarziu, insa se pare ca eleronul vine cu pachetul design...nu stiam asta. La fel de straniu a disparut si inscriptia TSI poate din greseala sau este ceva nou. Si nu , nu am comandat suspensia sport cat despre euro 5 sau 6 sincer nu stiu.

Va dati seama ca si eu am o gramada de intrebari pana maine fiindca am mai remarcat cateva curiozitati (nu am voice control insa butonul exista pe volan dar nu pe bolero, am suport multimedia desi nu l-am comandat); pana una alta sper sa-mi fi aratat masina mea  :icon_confused: ...

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu era vorba de pareri negative legat de scaune, ci doar (parerea mea) ca nu aduc atat de multe pe cat m-as fi asteptat. Altfel sunt f ok. S-o stapanesti sanatos si sa ne mai povestesti dupa ce o iei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte frumoasa masina, felicitari si sa o stapanesti sanatos. Arata foarte asemanator cu ce vreau si eu sa achizitionez, sa ne tii la curent cu comportamentul masinii si mai ales consumul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o intrebare cam stupida : ce sunt chestiile din suporturile de pahare din consola centrala din fata cotierei?

Modificat de nicureddogsflo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butonul de voice control exista oricum, functioneaza ca mute/pauza, acelasi efect ca atunci cand apesi rotita de volum.

Felicitari, s-o stapanesti sanatos si sa ii faci thread dedicat! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai si park assist din ce vad :)

Suportul multimedia e inclus intr un pachet simply clever, poate asa l-ai luat :)

Asteptam noutati si feedback

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Astazi am ridicat masina! Prima impresie? Suuuuper! Motorul este incitant iar la prima utilizare urbana a consumat 9,1 l/100km pe ruta Brady - Iuliu Maniu - Pasajul Basarab - Stefan cel Mare si retur intre orele 13-14 cu start/stop activat partial si pe modul de condus normal; eu zic ca este bun. 

Suportul multimedia a aparut se pare din senin, iar eleronul face mai nou parte din pachetul design. Lipsa inscriptiei TSnu a fost elucidata, dealerul a spus ca "asa este acuma..." sincer nu ma deranjeaza.

 

@allex82 Mersi pt lamuriri, am descoperit si eu functia butonului de voice control astazi si am fost oarecum dezamagit chiar speram intr-o minune. Ma dispera in schimb butonul TP de pe bolero nu poate face nimik la noi, nu puteau lasa MUTE ca la G7?!

 

Promit ca revin cu pareri pe un topic dedicat dar si pe cel al proprietarilor de O3 insa mai intai sa fac cativa km sa o simt cu adevarat. Pana atunci va stau la dispozitie pt intrebari in masura in care sunt pe acasa.

Numai bine! 

Modificat de dumit81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru o masina nou nouta, trafic de Bucuresti la ora pranzului, motor de 140cp, e un consum mai mult decat excelent. Sa te bucuri de ea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa va spun si eu cum se procedeaza la noi.... Luni vb cu cel de la care am comandat masina, care imi spune ca mi-a ajuns masina la Curtici. Imi spune ca trebuie sa platesc si restul de bani pe care ii mai aveam de dat. Eu ma duc si platesc, ii trimit Op cu plata...si ramane sa vb sa stiu cand as putea sa o ridic... Ajung la ziua de vineri, cand vazand ca nu da nici un semn sun...dupa vreo ora in care    "momentan..."   era cu client spune el, raspunde si il intreb daca sapt viitoare, ca era clar ca dura o sapt, si dupa spusele voastre imi pot ridica masina.... la care el imi spune ca nu stie inca cand se incarca masina pe trailer... ca nu a fost la serviciu joi..... bataie de joc... eu ma cam enervez, si totusi, il rog frumos sa se intereseze si sa ma sune sa-mi spune cu aproximatie..... marti-miercuri...  si tipic...normal ca nu a sunat.... sunt curios luni daca suna....  dai o gramada de bani pe o masina...ca pentru multi sa dai aproape 20 de mii pe o masina e o suma mare si multi nu-si permit si nici macar SA MA MINTA FRUMOS... orice prostie sa zica, dar sa vad si eu ceva.... voi fii foarte "dragut" si eu cu el.... recunosc sunt suparat rau... putea sa zica omul ca mai dureaza 2 sapt si nu ma suparam...asta era.....am asteptat, mai astept, insa nici un interes....  sper ca nu v-am plictisit insa chiar sunt dezamagit.... bafta si sper sa nu dati peste "amabili" din astia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre ce dealer e vb?

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OctaviaYUB, poate ca omul chiar nu stia cand pleaca trailerul din Curtici. Din ce stiu eu, acesta pleaca incarcat cu un anumit numar de masini. De unde sa stie omul cand se strang x masini ca trailerul sa plece din Curtici?

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e chiar asa. De la plata integrala a masinii, aceasta va ajunge la dealer in 5 zile lucratoare.

Luni a virat banii la dealer, banii se vad la dealer in cont marti. Acesta ii plateste marti sau miercuri la Importator (chiar si mai tarziu daca castiga ceva de la cursul valutar) si abia apoi incep sa se scurga 5 zile lucratoare. Deci chiar daca dealerul platea masina la importator de luni, tot nu ajungea masina in aceeasi saptamana.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei, ideea este ca ma asteptam sa mai dureze inca 1 saptamana...insa ce ma supara este ca nu se oboseste macar sa-mi spuna...sa vb...sa dea un telefon nu?? vrei sa-ti spun ca mie nici pana la ora asta nu mi-a spus SERIA DE LA SASIU..... masina fiind in vama de luni....si se stie ca seria se stie cu mult timp mai inainte nu ?? sau gresesc..... eu zic ca nu gresesc... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luni: Buna ziua! Ma numesc Xulesc Ylescu de la Dealerescu, inca nu stim cand o sa fie livrata masina. La revedere!

Marti: Buna ziua! Ma numesc Xulesc Ylescu de la Dealerescu, inca nu stim cand o sa fie livrata masina. La revedere!

Miercuri: Buna ziua! Ma numesc Xulesc Ylescu de la Dealerescu, inca nu stim cand o sa fie livrata masina. La revedere!

Joi: Buna ziua! Ma numesc Xulesc Ylescu de la Dealerescu, inca nu stim cand o sa fie livrata masina. La revedere!

Si eu sunt impotriva telefoanelor stupide. Ma astept ca atunci cand stie data livrarii masinii sa ma sune si sa-mi spuna. Daca nu stie sa-mi spuna ce?

Si VIN-ul masinii se stie din momentul in care intra in fabricatie. Daca nu l-ai cerut nu cred ca e obligat sa ti-l spuna, oricum nu ai ce face cu el...

Eu zic sa te bucuri de masina cand o primesti si atat. Daca te enervezi pe lucruri (sau poate oameni, cine stie) de nimic, nu grabesti livrarea masinii si nici nu iese eva bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da ai dreptate....numai conteaza 1 sapt - 2 ..... cand vine sa vina.....dar cum ai zis tu..si cum am incercat eu sa explic.... de la noi se vrea mult, din partea lor mai nimic. ms mult... m-am calmat... asta e 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu au bun simt cei de la reprezentanta,nu asa se comporta,au intrat banii restul putin le pasa,cand vine ,vine asa este in Romania,ei nu au nici cea mai mica raspundere la contract.Niste neseriosi,pana sa dai banul nu mai stiu cum sa te perie sunt f.amabili si saritori,cand ai probleme cauta tot felul de motive si scuze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti cumva daca este ceva normal sa trepideze lumina farurilor atunci cand treci peste denivelari mai pronuntate sau am eu o problema la xenon?

Mentionez ca trepidarea este una fina dar totusi sesizabila, sau masina asta e atat de rigida incat o sa defecteze elemente care nici macar nu au legatura cu articulatiile.

Modificat de kyu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu intre in actiune autoleveling-ul si tu sa sesizezi asta ca o usoara trepidatie ??!??!?!!

Zic si eu ....poate chiar ai trepidatie ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Autolevelingul nu intra instantaneu Ionut :) Lampa farului nu este fixa si are o marja lasata tocmai ca sa o protejeze la vibratii. Si la mine mai vibreaza si observ daca ma uit imediat in fata masinii sau pe laterale la raza. Cu toate astea in cei 7 ani si 180 000 de km de cand am masina n-am schimbat inca niciun bec (si merg destul de mult noaptea).

 

Sper sa te ajute.

 

Un salut

Modificat de pro_niger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere minunatia de tehnologie pusa recent pe masina nu m-ar mira nimic. Stiu ca nu poate intra asa repede in actiune autolevelingul dar nah ....anything is possible!!

Offtopic: nu sunt cam obosite in 7 ani becurile tale ?!?!?! Inca mai bat ????

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cateva impresii la cald ( am masina de doar 3 zile)


 


1.4 tsi echipare elegance,cutie manuala, negru magic, interior bej.


La capitolul optionale: sun set; hill hold; incalzire scaune; pregatire gsm; Bolero; driving mode selection; volan multifunctional in 3 spite; senzori parcare spate; pachetul tehnic (Kessy,faruri bi-xenon adaptative, lumini de zi cu  led)


 


Inainte de O3 am condus un astra J turbo 1.4 140 cai asa ca o sa privesc putin comparativ


-Insonorizarea este f buna la O3 dar o idee sub astra in special la peste 120 km/h 


-Motorul pe de alta parte este mai viu si ofera reprize f bune peste cel de la Opel; iar consumul ( cel de pe computer, nu am verificat la pompa) este net in favoarea O3. Din Militari in Berceni cu sistemul start/stop activat in conditiile unui trafic destul de intens imi afisa 7.9 l.


-Suspensia este destul de buna orientata sper confort, dar parca un pic mai rigida decat ar trebui....


-Vizibilitatea este foarte buna, mai putin la parcarea cu spatele unde senzorii de parcare ( pentru prima data ) mi se par utili daca nu chiar necesari


-Interiorul tinde spre clasele superioare; cel putin in varianta elegance si macar cu Bolero daca nu navigatie instalata. Touch-screenul face toti banii: e foarte ofertant in setari si informatii si in plus da un aspect mai premium consolei centrale si bordului.


-Portbagajul este comparabil cu al clasei medii deci foarte incapator. In schimb  ca sa il inchizi cam trebuie trantit bine si la un moment dat devine putin deranjant.....


 


Si la sfarsit doua pareri personale:


-jumatate din farmecul masinii este dat de Bolero si de farurile adaptative cu led; fara ele masina incepe sa se confude cu fratele mai mic Rapid care poate fi o masina buna dar arata banal....


-pentru varianta aleasa de mine am platit cu remat cu tot 18600 E si nu am gasit nimic in piata care sa ofere ceva asemanator. Compactele chair si cele sedan sunt mai mici, iar cele de la clasa medie sunt mai scumpe. Asa ca eu o vad masina ideala pentru cei care au nevoie de spatiu, vor confort dar nu sunt dispusi sa platesca pretul unei clase superioare. 


 


Mai revin cu impresiii dupa ce o pun mai serios la drum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa pui niste poze? As vrea sa vad cum arata geamurile laterale si spate care vin cu Sun Set. Nu am reusit sa gasesc nicaieri niste poze clare. Am comandat o O3 cu Sun Set dar mai am de asteptat pana vine...

 

Tapiteria presupun ca este cea textila. Cat de bine arata?

Modificat de byte0468
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate vreunul din posesorii de O3 sa-mi spuna daca are si sistemul de rabatare a spatarelor banchetei spate din portbagaj ?

Am vazut si fotografiat asta de 2 ori anul asta, in doua locuri importante unde a fost prezentata masina si nu inteleg daca si la noi in RO exista aceasta posibilitate...

 

DSC_0706.jpgDSC_0707.jpgDSC_0708.jpgDSC_0709.jpg

 

DSC_6371.jpg

Modificat de radioman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!