Jump to content

Octavia 3


PTDA
 Share

Postare recomandată

Asta am primit eu in scris de la dealer:

 

 

 

 ---------------------------------------------------------------------- 
 FG-Nummer.......: TMB AD7 NE 7 D 0 008009                 
 Modell..........: 5E34P5__ OCT.LIM Elega 132/1.86G           Modelljahr..: 2013 
 Farbe Karr./Dach: 8X Race-Blau Metallic          8X Race-Blau Metallic         
       Innen.....: HA Schwarz                                                   
       Lacknummer: LF5W ____ ____                                               
                                                                                
 Produktionsdatum: 22.01.2013   Prod.Werk: 031 SKODA, MLADA BOLESLAV             
 Motor-Kennbst...: CJS A        Marke....: C   SKODA                             
 Getriebe-Kennbst: NBH          CKD/SKD..: F                                     
 Landessetzung...: X4N 0        Land/Bhf.: PR_ RUMAENIEN, PORSCHE ROMANIA       
                                                                                
 Bestell. Betrieb: ROU 599 _____               Bestell-Datum........: 27.11.2012 
 Auslief. Betrieb: ROU 599 09241               Auslieferungs-Datum..: 01.03.2013 
------------------------------------------------------------------- 
FG-Nummer.: TMB AD7 NE 7 D 0 008009     
_ L AGM 7MM Abgaskonzept, EU6 plus   

@saibot: taxa a fost aprox 200 euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am primit certificatul de conformitate si acolo scrie clar EURO 6. o sa vad ce zic cei de la RAR.

Pana una alta se pare ca masinuta mea are probleme. Dupa 5 zile si 500 km a trebuit sa merg la service pentru ca am avut un martor aprins ce zicea ca nivelul de racire este scazut.

Am fost in service azi si concluzia este ca radiatorul este spart, defect de fabricatie. O sa fie schimbat pe garantie. Problema este ca nu il au in stoc in ungaria si trebuie sa il comande la fabricant. Momentan nu am un termen in care o sa primeasca radiatorul. 

Cei de la service au zis ca estimeaza undeva intre 3-7 zile dar eu nu stiu ce sa zic. Am primit de la ei o O2 FL pana la remedierea problemei.

Va dati seama ca sunt extrem de dezamagit :(.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am primit asta pe mail:

 

"Pentru a mai "indulci" acest e-mail inchei cu o veste buna si o  noutate pentru mine (nu stiu daca dvs. stiati acest lucru)... Motorizarea aleasa de catre dvs. va fi omologata si in RO cu norma de poluare EURO 6 alaturi de motorizarea 1,8 TSI 180 CP."

 

Bineinteles ca asta nu e act oficial, dar asta e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mno vedeti? Si voi sustineati in continuare ca nu exista diferentiere intre ceea ce se livreaza in Germania si ceea ce se livreaza in Romania :))

Astia de la Skoda Kundendienst mi-au spus ca nu doar ca nu se ofera Euro 6 pe NICIO Skoda, nici macar pe noua Octavia nu se planuieste introducerea unui motor care sa corespunda normei Euro 6.

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica nu se ofera Euro 5 pe nicio Skoda? Ai vrut sa zici 6 cumva? :)

 

Eu zic ca cei pe care i-ai sunat tu sunt confuzi. Pe site-ul german avem Euro 6 la motor (va uitati la ultima selectie la TSI).

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

My bad, am vrut sa zic, intr-adevar Euro6. Am corectat si mai sus. Mersi de atentionare  :icon_thumleft:

 

LE: in continuare sustin ca e vorba de o eroare a alora de la Porsche Romania care de fapt, habar n-au ce vand (nu c-ar fi prima data...)

 

post-16418-0-41332800-1379335925_thumb.j

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana una alta se pare ca masinuta mea are probleme. Dupa 5 zile si 500 km a trebuit sa merg la service pentru ca am avut un martor aprins ce zicea ca nivelul de racire este scazut.

Am fost in service azi si concluzia este ca radiatorul este spart, defect de fabricatie. O sa fie schimbat pe garantie. Problema este ca nu il au in stoc in ungaria si trebuie sa il comande la fabricant. Momentan nu am un termen in care o sa primeasca radiatorul. 

Cei de la service au zis ca estimeaza undeva intre 3-7 zile dar eu nu stiu ce sa zic. Am primit de la ei o O2 FL pana la remedierea problemei.

Va dati seama ca sunt extrem de dezamagit :(.

 

Interesant, aseara am vorbit cu verisoara mea si mi-a spus ca i s-a aprins martorul pentru nivelul la lichidul de racire (dupa 3 luni si 7000km). A fost la service si au completat cu lichid. Nu cred ca au verificat daca este vreo problema cu radiatorul.

Oricum, cam devreme pentru probleme...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bwwlan, pai daca avem oameni care au in acte Euro 6, importatorul nostru (cat o fie el de...) zice ca sunt Euro 6, pe site chiar la nemti scrie Euro 6, nu crezi ca poate rateu au dat cei pe care i-ai sunat tu? Ce titulatura ziceai ca aveau, sunt un fel de PoRo al lor?

 

@rempha, problemele de genul asta, daca exista, se vor manifesta devreme. Defectele de fabricatie se manifesta rapid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@TudorM: mey, io n-am nimic cu oamenii, Doamne-ajuta sa fie Euro 7 din partea mea, insa problema e ca n-am incredere nici cat negru sub unghie in PoRo si daca e sa pun in balanta un mail de la un consultant de vanzari in care zice ca masina e Euro6  si o confirmare de la astia din Germania ca Skoda nu pune pe masini motoare Euro6, ii cred pe astia din urma, IN LIPSA UNEI DOVEZI PRINTATE care sa ma contrazica.

 

Nu de alta, insa cu informatiile date de catre diversi angajati din concern care jobuie in Romania ma spal pe cap. Era una care habar n-avea de R36 si s-a gandit ea sa ma corecteze ca la scoala, cu un ton de-ala superios "poate ati vrut sa spuneti R32", sau cand mi-am ads in 2007 Golful din Germania, aia din Cluj erau ferm convinsi ca masina n-are DPF, desi tot ceea ce aveau de facut, era sa bage VIN-ul in calculator.

Sau la A3, desi aveam CB+, imi lipsea o bucata din meniu. Doi angajati de la PBV2 au stat un sfert de ora scarpinand-se romaneste in crestet si repetand exact aceleasi operatiuni, ca sa-mi spuna la juma' de ora dupa ca modelul meu asa are CB-ul, cu soft trunchiat.

Deci, iarta-ma daca ma indoiesc de competenta lor in transmiterea informatiilor la un nivel superior celui "la plezneala".

End of :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa vedem... eu stiu ce zici, nici eu nu pun mare baza in oamenii de la vanzari in general, nu doar de la noi. E o "boala" cred ca mai peste tot pe lumea asta.

 

Poate ne zice si yellow_pwr cum si-a inmatriculat masina, Euro 5 sau 6. Ca e primul cu RS din tara.

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum am spus eu am inscris-o cu Euro 6. Omologare individuala. Deci, am fost, am ridicat masina cu numere rosii. Dupa o saptamana am fost sunat sa ma prezint la dealer unde a venit cineva de la RAR si a facut poze. Dupa doua saptamani am ridicat actele (certificatul de conformitate si cartea masinii). In ambele scrie ca masina este Euro 6 (In carte la numarul de omologare ultimele caractere E6). Dupa care am fost la administratia financiara unde am depus actele necesare iar dupa 2 zile am ridicat ,,hartia" cu taxa 0.       rifflections : Cred ca ceva nu este in regula. Taxa de mediu se plateste numai dupa ce ai cartea masinii - adica masina ,,a trecut'' pe la RAR, iar cei de la RAR se uita clar in certificatul de conformitate, mai ales ca Euro 6 este de ceva timp pe piata, la diverse tipuri de masini.

 

 

 

CatalinTM: Imi pare rau sa aud asa ceva. Sa se rezolve cu bine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ultra dotata! Masina .. Ca dra e cam frufru .. Ce bine trage masina ESP-ul pe traiectorie, la cat o freaca ala ca s-o impresioneze pe tipa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stateam si ma uitam pe niste dotari... de exemplu: ..daca iei proiectoare si nu alegi si functia cornering, nu se poate activa ulterior. La Octavia 2 se poate + ca la a mea mi-a activat Al Bundy functia follow me home + alte cateva lucruri dragute... Ce spuneti ? pentru ca nu are ceva in plus, sa spui ca trebuie sa mai pui ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare. Am fost sunat joi si m au anuntat ca masina a ajuns la Curtici, cam cat dureaza sa ajunga la C-ta?:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posted Yesterday, 22:54, OctaviaYUB

 

Stateam si ma uitam pe niste dotari... de exemplu: ..daca iei proiectoare si nu alegi si functia cornering, nu se poate activa ulterior. La Octavia 2 se poate + ca la a mea mi-a activat Al Bundy functia follow me home + alte cateva lucruri dragute... Ce spuneti ? pentru ca nu are ceva in plus, sa spui ca trebuie sa mai pui ceva...

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Si eu sunt interesat. Am comandat fara cornering. Masina imi vine in noiembrie.

Modificat de byte0468
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

In sfarsit a sosit! Maine o voi ridica de la dealer! Bineinteles nu am putut sta locului si am fost sa o vad deja. Dovada o puteti vedea mai jos. Nu este in forma ei cea mai buna insa cu siguranta va arata mai bine maine.

Va atasez cateva foto insa va rog sa ma scuzati pt calitate (vremea si spatiul nu au fost tocmai imbucuratoare).

Numai bine!

 

post-118069-0-05824700-1379613711_thumb.      post-118069-0-03231800-1379613717_thumb.     post-118069-0-49196500-1379613722_thumb.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o stapanesti sanatos! 1.8 TSI nu?

Scaunele sport arata ff bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As fi vrut eu sa fie 1,8 TSI insa este doar 1.4 TSI. Sper sa fie suficient!

In ciuda parerilor majoritar negative de pe forum scaunele se simt mai bine in realitate iar aspectul este super.

Modificat de dumit81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eleronul de pe portbagaj cum l-ai luat?? Stiam ca doar la 1.8 TSI vine stock.

Ai cumva suspensie sport?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

petrisor.dumitru

1.4 TSI este euro 6? Eu cand am dat comanda era euro 5

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!