Jump to content

Octavia 3


PTDA
 Share

Postare recomandată

Pe tine nu te avantajeaza second hand la cati km faci ca la ce piese vei ajunge sa schimbi cand masina te ajunge la 400.000km o sa fie ca si cand o iei noua cu un discount frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care intrebau de consum mai sus in topic. Atasez o poza cu consum de 1.8tsi in oras. Am schimbat vitezele exact dupa cum imi zicea computerul de bord.

post-20874-0-41871900-1372054136_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar foarte OK, nimic de zis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daniel Florici

foarte misto afisajul pe display! Oare si pe noul superb are aceasta optiune?

Modificat de Daniel Florici
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca este pe noul Superb. Asta deoarece are inca 'vechea' navigatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe mine ma roade chestia asta, daca afisajul din poza este doar pentru navigatie sau apare si la Bolero-ul standard...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care intrebau de consum mai sus in topic. Atasez o poza cu consum de 1.8tsi in oras. Am schimbat vitezele exact dupa cum imi zicea computerul de bord.

Sa inteleg ca ai mers in modul eco?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai bolero afiseaza informatiile asa : http://new.skoda-auto.com/SiteCollectionImages/hotspots/technology/info/r12-radios-aux-in-usb-a7-01.jpg

 

Deci ca la mine doar ca putin mai mic. Asa ca eu cred ca tot asa o sa-ti afiseze datele si tie



Pentru cei care intrebau de consum mai sus in topic. Atasez o poza cu consum de 1.8tsi in oras. Am schimbat vitezele exact dupa cum imi zicea computerul de bord.


Sa inteleg ca ai mers in modul eco?

 

Eu nu am optiunea cu modurile de condus. Am doar in dreapta sus la display un indicator care-mi zice sa schimb viteza in sus sau in jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar foarte OK, nimic de zis.

 

Ține cont că nu a mers în București, nici măcar la ore lejere :) Eu n-am avut atât vreodată aici cu 2.0TDI, iar R-ul ia ~13 dacă se circulă cât de cât.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe mine ma roade chestia asta, daca afisajul din poza este doar pentru navigatie sau apare si la Bolero-ul standard...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In aprox 2 sapt daca incep sa se poata valida tichetele rabla o sa va pot spune live. Am si bolero si modurile de condus. Sper sa pot lamuri si eu lumea ca si eu am fost lamurit de altii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar foarte OK, nimic de zis.

 

Ține cont că nu a mers în București, nici măcar la ore lejere :) Eu n-am avut atât vreodată aici cu 2.0TDI, iar R-ul ia ~13 dacă se circulă cât de cât.

 

Am un oarecare termen de comparatie cu vechiul 1.8 TFSI pe care l-am avut pe Audi A4 si care in Bucuresti lua intre 8-8.5 (noaptea) si 12-14 (rush hour), de-asta am zis ca e foarte OK, probabil pentru Buc ajungi pe la valori similare cu cele mentionate de mine, poate un pic mai jos tinand cont ca e masina mai usoara si motorul de o generatie mai noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cand am ridicat masina din Bucuresti am facut un drum dus intors PBV - PBN, vinerea in jurul orei 14. Am avut un consum undeva in jurul cifrei magice 14 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Harkonnen cum adica sa inceapa validarea tichetelor peste doua saptamani? deja mi-a sosit masina de 8 zile si nu o pot ridica pt ca nu imi pot verifica voucherul,pfff cum sa mai am rabdare doua saptamani ca ma tot amana ca marti ca joi ca azi,...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sper sapt asta sa se poata valida. Si mie mi-a venit masina si astept validarea... Eu sper ca in 2 sapt sa scriu detalii amanuntite despre masina si sapt asta s-o iau...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu inteleg, voi astepti sa sa valideze dosarul depus cu rabla ca sa puteti ridica voucherul, sau deja ati luat voucherul si astepti validarea de catre dealer a platii de catre fondul de mediu ?

pt ca eu deja am luat voucherul si ma duc maine sa-l duc la dealer si nu cred ca dureaza 2 sapt validarea lui ... :(

Modificat de krygod_ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La dealer e problema ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca intre 1.4 TSI DSG si 1.8 TSI DSG o sa merg pe 1.4, am vazut ca pe DSG cuplul la 1.8 este limitat (si egal cu cel al lui 1.4) si cum eu (poate fi discutabil) pun accent pe cuplu vs CP, la acelasi cuplu nu cred ca diferenta de CP se justifica in diferenta de pret, mai ales daca acei CP sunt livrati la niste turatii la care in 99% din timp probabil nu o sa ajung.

Am citit pe forum ca multi se plangeau de acest DSG7 pe motoarele pe benzina de tot felul de zgomote "nefiresti". Are cineva acest 1.4 TSI DSG7 pe O3 care poate da un feed-back daca s-au mai rezolvat din micile probleme ale acestei cutii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Andrei: nu conteaza pe ce masina e montata cutia. Conceptul e prost gandit iar problemele nu sunt "mici" deloc :) De rezolvat, n-aveau ce sa rezolve fiindca nu una-doua componente sunt proaste ca sa spui ca le poti rezolva prin schimbarea furnizorului, ci ideea in sine, or la asta n-ai ce-i face decat daca schimbi tot subansamblul. La momentul la care purtam aceasta discutie, acest lucru nu este valabil si nici planificat.

Mai multe despre DSG7 pe topicul dedicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu, din punctul de vedere al nemtilor, zgomotele facute de cutie sunt normale (asa face ele sefu' :D). Stiu ca e cineva pe forum (cu un Scirocco) care a primit hartie oficiala VW in acest sens :)

 

Scuze de offtopic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat am cunoscuti , cu ceva masini la activ, cu DSG pe Passat sau A4 si sunt foarte multumiti cei drept sun toti pe diesel , e diferenta sa inteleg DSG ul la diesel are o proiectare superioara ? Sa ma orientez spre manuala + o gramada  de optonale de luc ca "xenon" , eram destul de hotarat cu DSG dar inteleg ca la benzina nu ar fi senzational...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti lua varianta Combi: 1.8 TSI 4x4 cu DSG6 (daca tot pui atata accent pe cuplu, acest motor are 280Nm in varianta 4x4 cu DSG6)

 

Sau faci ulterior un chiptuning si ajungi pe la un 350Nm (cam toti tunerii dau valoarea asta) :)

Modificat de iwolffy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost astazi la dealer sa las voucherul rabla, erau 3 livrari de octavii noi si altii 4 clienti dadeau comenzi.. cel putin se vand dar observ ca putine ajung pe forumuri. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreo veste cum ca se devanseaza termenele de livrare? :)

Cat despre O3, am mai vazut cateva pe alte forumuri dedicate, insa in trafic apar tot mai multe, speram totusi ca nu va deveni asa comuna ca O2, ci acest rol sa fi ramas Rapid-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!