Jump to content

Octavia 3


PTDA
 Share

Postare recomandată

comparatia cu BMW nu e obiectiva..... iar directia la Focus nu e chiar printre referintele segmentului... 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba Focusul are cea mai buna tinuta de drum din clasa si e e standardul la care sunt raportati toti ceilalti.

Octavia are o directie si o tinuta de drum buna, dar nu foarte buna, sa nu exageram. Atuurile ei sunt altele, nu tinuta de drum.

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Să nu amestecăm limitele mașinii cu direcția. Nicio mașină, oricât de deșteaptă ar fi nu mai răspunde precis dacă o duci dincolo de limite și va necesita corecții ale traiectoriei. Că aceste limite diferă de la un producător la altul, asta e altă mâncare de pește.

 

Afirmația mea de mai sus este făcută în condițiile unei exploatări normale, responsabile, cu familia în habitaclu. Cred că 99% dintre șoferi conduc în acest fel. Să facem oare un poll să vedem câți dintre noi fac testul elanului la fiecare kilometru sau câți dintr noi aleargă ca în wrc? Eu nu am legat ținuta de drum de direcție

 

La o utilizare conformă scopului pentru care a fost concepută, octavia are o direcție foarte bună. Ceea ce depășește limitele unei astfel de utilizări este irelevant atât pentru producător cât și pentru consumatori.

 

La bmw se pot forța limitele mai mult profitând de faptul că este propulsată, are altă gardă la sol, altfel poziționat centrul de greutate, lipsește ruliul etc. Aici apare diferența, în realitate.

Răspunsul direcției nu poate fi evaluat ca un mecanism individual ci este un complex de factori care îi condiționează funcționarea. Chiar la un bolid F1, dacă ratezi apexul, mașina subvirează sau dacă dimpotrivă deși traiectoria este corectă accelerezi înainte de apex, în treaptă inferioară bolidul supravirează. Putem spune că direcția este ˝ușor imprecisă˝? Nicidecum.

 

Conduc octavia de peste 7 ani și niciodată nu mi s-a întâmplat să comand o anumită direcție din volan iar trenul să fi urmat o altă traiectorie. De fiecare dată traiectoria pe care o vizualizez mental este respectată de trenul de rulare și nu, nu conduc bătrânește. Asta mă îndreptățește să afirm că direcția e superprecisă. Mă îndreptățește să-i contrazic pe ziariștii care preiau unul de la altul limbajul de lemn și stereotipurile de exprimare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta ziceam si eu... cu bmw compari testoasa cu iepure...  

 

Si chiar nu am auzit pe nimeni in utilizare reala (nu teste de reviste) sa zica ca l-a impresionat Focusul. O fi bun,.... dar nu e destul sa aiba directie buna, exact cum zice makron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut test drive si cu ford focus si cu octavia. Nu mi s-a parut nimic in neregula cu directia si nici cu suspensia spate. Am ales octavia unde motorul mi s-a parut superior si spatiul incomparabil mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Auzi....BMW... :lol:  :coffee_lol:

 

LE: O3 ramane o masina corecta pentru cei care vor un atelaj in care sa care copil, purcel, 3 bidoane cu branza si sa nu ii depaseasca Fordurile, Fiaturile, Peugeoturile...d`astea...(ma rog..pentru O3 cu motoare de 2.0 TDI si 1.8 TSI)

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde ai auzit tu de branza carata in bidon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aia care merg la piata au niste bidoane albe, de sectiune patrata, dinainte de '89...

rprobabil doar ca sa nu fie risipa de spatiu intre bidoane cu alta sectiune ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la bidonerie ....acolo am auzit!

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci in concluzie cei ce ne luam octavia avem si bidoane vechi cu gura patrata... Sper sa fie incluse in pret ca n-am vazut in catalog nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nuuu, cei care-si iau Octavia au doar pungi de la Cartier, Versace si Tiffany in portbagaj :)) Hai sa trecem peste!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cred ca am vreo doua pe acasa, dar fara brinza.

le pot vinde, ca-s vintage :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut de ales intre Megane Estate, Focus Wagon, Jetta si Octavia. Octavia a indeplinit tot ce-mi doream de la masina (cel putin pe hartie, o sa aflam live cand vine). Portbagajul matre l-am luat in speranta ca nu o sa mai fie nevoie sa joc tetris cand aranjez bagaje multe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta ca asta insa eu astept sa comparam directia de la Octavia cu cea de pe noul M5. Pareri? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa spui ca Octavia are o directie "foarte" buna e ca si cum ai spune ca e o masina "foarte" luxoasa, adica o exagerare.

Are o directie buna, mai mult decat decenta pentru nevoile majoritatii soferilor, adecvata unui familist, dar nu "foarte" buna. Acel "foarte" e pastrat pentru un grup destul de mic de masini si, din paate, Octavia nu e printre ele.

Poate asa ma fac mai bine inteles...

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ideea de baza ar fi .. De ce sa pui cantitatea maxima din fiecare ingredient, cand prajitura iese foarte gustoasa si cu cantitati mai mici? 

 

NU aveau de ce sa puna o directie foarte buna de BMW, o suspensie foarte performanta multibrat de Audi, antifonare si amenajare interioara de Mercedes, etc. Nu mai iesea prajitura pe care o aveau ei in cap.. Nu mai tintea acelasi public, nu mai tintea acelasi pret, etc...

 

Dupa cum se observa peste tot in ziua de azi, totul este un COMPROMIS

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rifflections - eu cred ca directia de la M5 este sub cea de Octavia 3..ca si feeling.. :icon_thumleft:  :lol:

@Harkonnen - exact asta am si vrut sa transmit prin mesajul meu, ca astia care isi iau Octavia, cara branza in portbagaj...si invers! Niceee...

 

Nu inteleg, pe bune acum, ce tot comparam pe aici, directii & stuff..la astfel de masini.

Octavia are un public tinta specific, gen familist, care are nevoie de spatiu si dotari multe. Se vrea a fi o masina polivalenta.

 

Nu cred ca cine isi ia Octavia 3, se gandeste sa mearga cu ea pe circuit si are nevoie de o directie precisa care sa transmita nush ce feeeling pilotului.

Si acelasi lucru este valabil si pentru cei cu Focus. 

Am mers cu amandoua masini destul de mult si, poate ca sunt subiectiv, directia de pe O2 este mai buna decat aia de pe Focus, insa asta nu inseamna ca este foarte rea la Focus si foarte buna la Octavia;

Se mentin in limitele decentei, ca doar nu sunt Sports Cars.

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord e masina de familisti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@claudiusnc Eu sunt unul din cei care o sa mearga cu ea pe circuit :)

In fine, avand in vedere pretul si publicul tinta, Octavia 3 este o masina foarte buna, nu buna. Parerea mea.

P.s. si eu cred ca directia de pe M5 nu se compara ca feeling cu cea de pe Octavia :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.8 TSI...te cred si eu ca vrei pe circuit pe ea. :lol:

Insa marea majoritate si-o iau pentru alte intrebuintari.

Personal cred ca nu gasesti dotari la pretul pe care il ofera O3.

De aceea eu sunt intr-o mare dilema (g7 sau o3..codz stie :icon_geek: )

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Harkonnen -  :lol: 

Mai astept cateva luni..sf.anului...ca s-au schimbat oarecum prioritatile.

 

Off topic: Apropo de BMW:

Ieri a venit la mine un bun prieten ce tocmai si-a luat un 318 D, cu ceva optiuni, SH adusa de la baietii astia;

Masina avea 157.000 reali km si era impecabila. Revii la zi, Carte service..etc.

Primul propietare a fost ING Belgia.

Am ramas profund impresionat de cum merge si cum se conduce masina aia.

De fapt, de fiecare data cand conduc un BMW, parca te confunzi cu masina dpdv al soferului...

Ma rog...poate imi place mie prea mult! :tuktuk: 

 

De aceea, analizez foarte bine achizitia unui astfel de atelaj, deoarece devalorizarea pe care o are Skoda si in general masinile noi, este un mare dezavantaj.

 

Eu, de exemplu, pe O2, la km care ii are, cu revizii si intretinuta la zi prin reprezentante, cu indulgenta iau 6000 EUR pe ea...

Si masina a fost cca 19.000 EUR noua. Eu am dat avans 50% + taxa de prima imatriculare..cca 9800 EUR si mai iau pe ea dupa 5 ani..chioaka! :lol: 

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca iti subevaluezi masina.

LE: acum am vaxut ca ai 215.0000km deci da iei putin.

Modificat de Harkonnen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, să vorbim cu materialul didactic pe masă.
Citat
Directia nu este fenomenala insa, desi este asistata exact atat cat ai nevoie pentru a efectua manevrele de pe loc foarte repede. La viteza mai mare simti incotro merge masina, primind destul feedback, desi in viraje trebuie uneori sa corectezi traiectoria prin scurte trageri ale volanului.

Nu am mai gasit acele reviewuri despre O3 în care se afirma că direcţia este uşor imprecisă şi necesită corecţii dar vă rog să comentaţi opinia de mai sus despre un O2. V-aţi lovit de astfel de situaţii, că eu, unul, nu...

LE
Sau altul

˝Directia ramane la fel ca feeling, usor inexacta in curbele prelungite in care va trebui sa redresezi de cateva ori din volan pentru a-ti mentine traiectoria˝

Modificat de MAKRON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Harkonnen - Well, my friend, nu o subevaluez deloc, insa o subevaluaza altii prin prisma Km pe care ii are.

Inca nu am scos-o la vanzare, insa parca vad ca aud comentarii gen: da frate dare are XXXX km si ai schimbat si axul cu came si are nush ce uzura...etc.

Romanul este carcotas din fire, de aceea nu merita sa o vand.

Insa ce draq sa fac cu 4 masini prin curte...

 

Acum, la pretul pe care il are O3, automat, avansul pe care il dau si km care ii fac pe an, o sa pierd destul de multi bani spre deosebita placere a Porsche Leasing.

De aceea, parca as mai sta fara sa mai iau masina noua...pt mine.

Plus ca la SH iti permiti acel lux de a te plictisi repede si de a o schimba mult mai usor.

Tot vei perde bani, insa parca mai putini. 

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!