Jump to content

Octavia 3


PTDA
 Share

Postare recomandată

ciprian.costache

Cred ca ne multumim si daca review-ul e facut doar cu poze... :)

Facem cu totii thread-uri noi la "Skoda mea" pe masura ce vin masinutele, eu tocmai ce am primit termen sfarsitul lui iulie.

 

Care "Skoda mea"? Unde gasesc asta? Ca nu prea le am ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ne multumim si daca review-ul e facut doar cu poze... :)

Facem cu totii thread-uri noi la "Skoda mea" pe masura ce vin masinutele, eu tocmai ce am primit termen sfarsitul lui iulie.

 

Ai dat comanda cu 1 sapt dupa mine dar cred ca o sa ne vedem amundoi pe la Brady la livrare. Mai mult ca sigur ca or sa aduca masinile odata. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, minunat. Am dat comanda fix inainte sa apara scaunele sport in oferta si sa apara pachetele (Design si Confort). Sper sa reusesc macar cu scaunele sa rezolv, deja am scris la dealer... :)

LE: fix vineri pe 31 mai am dat comanda, cand s-a schimbat oferta.

Modificat de allex82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca aveai catva timp dupa comanda sa o modifici. Acum cat timp ai dat comanda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca in configuratorul de pe site nu sunt toate pachetele actualizate si nici varianta combi. E mica diferenta intre limuzina si combi.

Pachetul tehnic mi se pare destul de avantajos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 fix vineri pe 31 mai am dat comanda, cand s-a schimbat oferta.

 

Era de bun simț să-ți spună despre noile prețuri mai ales că erau deja informați.

 

Personal, aș lua pachetul tehnic și ACCul cu front asist... scump dar merită

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Makron, eu am vorbit cu 2 consilieri de la Skoda si le-am cerut in mod repetat sa ma tina la curent cu preturi, detalii etc. Ghici cate mailuri mi-au trimis? Zero... Tot pe forum trebuie sa ma bazez. Suntem noi mai informati ca ei. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pachetele sunt excelente si ca pret (50% reducere) si ca si continut, eu personal le-as lua pe toate (Design Elegance, Tehnic si Confort).

 

Pachetul Tehnic: Xenon AFS, kessy si senzori spate la 861 eur este excelent, jumate din pretul acestor optiuni la VW.

 

Celelalte doua pachete, pentru 300eur jante pe 17", pregatire GSM, tempomat, sumar piele, chestii de bun simt, nu ar trebui sa lipseasca.

 

Scaunele sport sunt obligatorii dupa parerea mea cele normale nu au suficient suport lateral, a fost unul din motivele pentru care nu am comandat O3.

 

Referitor la preturile de lista pe motorizari in ech. Elegance, 1.2tsi/17mii, 1.8tsi/20,5mii, 2.0tdi/21mii mi se par cele mai avantajoase. 1.4tsi e multicel la19mii si diferenta e mica fata de 1.8tsi care e alta treaba. 1.6tdi iarasi e scumput fata de ce ofera, as urca la 2.0tdi, care este si un motor revizuit.

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TudorM, eu îi acuz de indiferență, de lipsă de interes pentru satisfacerea clientului.

 

Unii dintre ei privesc nevoile clientului prin prisma propriilor lor preferințe.

 

Erau informați încă din 16 mai pentru că...

ZVON

 

Începând din săptămâna 22 intră în fabricație și versiunea 1.4 tsi dsg.

acest zvon mi-a fost transmis de același consilier care mi-a trimis pdf ul și...surpriză, în chiar săptămâna 22 a inceput producția

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tocmai ce am vorbit la telefon cu consilierul meu si mi-a spus ca atat timp cat nu le apare si lor in sistem toate aceste schimbari, nu poate face nimic. cam in 1-2 saptamani va deveni oficiala acea lista de preturi si optionale..

 

chiar ca as fi vrut si eu pachetul cu scaune sport...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciprian.costache

tocmai ce am vorbit la telefon cu consilierul meu si mi-a spus ca atat timp cat nu le apare si lor in sistem toate aceste schimbari, nu poate face nimic. cam in 1-2 saptamani va deveni oficiala acea lista de preturi si optionale..

 

chiar ca as fi vrut si eu pachetul cu scaune sport...

 

Nu le apar lor in sistem... Dar daca cineva se duce acum cu lista asta de preturi si vrea s-o configureze conform acestei liste pe care ei au dat-o in piata, cum face? Zic si eu... Ia insista la ei, totusi.

Pachetele sunt excelente si ca pret (50% reducere) si ca si continut, eu personal le-as lua pe toate (Design Elegance, Tehnic si Confort).

 

Pachetul Tehnic: Xenon AFS, kessy si senzori spate la 861 eur este excelent, jumate din pretul acestor optiuni la VW.

 

Celelalte doua pachete, pentru 300eur jante pe 17", pregatire GSM, tempomat, sumar piele, chestii de bun simt, nu ar trebui sa lipseasca.

 

Scaunele sport sunt obligatorii dupa parerea mea cele normale nu au suficient suport lateral, a fost unul din motivele pentru care nu am comandat O3.

 

Referitor la preturile de lista pe motorizari in ech. Elegance, 1.2tsi/17mii, 1.8tsi/20,5mii, 2.0tdi/21mii mi se par cele mai avantajoase. 1.4tsi e multicel la19mii si diferenta e mica fata de 1.8tsi care e alta treaba. 1.6tdi iarasi e scumput fata de ce ofera, as urca la 2.0tdi, care este si un motor revizuit.

 

Maaaaai, ca sa fie clar, eu mi-am luat 1.6, deja ma plimb cu ea, am facut 500 de km, ai grija ce spui... :) Glumesc, sper ca ai inteles :)

 

Oricum, la 1.6 TDI, 250 Nm, 105 CP e decent. Doar n-ai vrea sa-ti dea 150 CP din motorul asta... Dar, trebuie sa recunosc ca daca as fi avut acelasi discount (macar in valoare absoluta, daca nu procentual) la 2.0 TDI sau la 1.4 TSI cum am avut la 1.6 TDI, as fi luat una din astea, chiar daca nu-mi foloseste la mai nimic.

 

In rest, era de asteptat sa vina cu niste pachete, sa vina cu ceva, ca preturile de lista sunt destul de mari. Si sunt sigur ca vor mai aparea schimbari de genul in viitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super oferta! In primul rand preturile de lista sunt mai mici cu aprox 120 euro decat cele de lansare (la Elegance au inclus si optiunea Intelligent Light Assist de 172Euro). In varianta Elegance toate optionalele de bun simt sunt acoperite de cele 3 pachete "Elegance", "Tehnic" si "Confort" care costa impreuna 1182Euro in loc de 2364Euro (reduse la jumatate), iar cei 1182Euro sunt posibili de obtinut ca discount (suficient 5%) mai ales daca se aleg motorizari de top (2.0TDI sau 1.8TSI). Practic cu 20.400 / 21.100 Euro iti iei super masina cu un motor excelent si cu toate dotarile de bun simt care ar fi "must have" in opinia mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Varianta combi mi se pare mai reusita la generatia asta fata de sedan... La fel cum S2 sicombi e mai placut ca sedan.

Ce ma oftica e ca la Elegance iti baga pe gat jante de 17 la pachet... Exact ceea ce eu nu vreau si urasc: jante mari care sa ma zdruncine si cu cauciucuri mai scumpe de inlocuit.

 

Eu as alege un combi 1.8 sau 2.0 tdi acum... rational (val de revanzare) sunt tentat pe tdi dar inima vrea 1.8 tsi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe mine ma tenteaza combi-ul mai mult si tot cu roti de 16" dar mai intai trebuie sa vand tractorasul. Oare de cand se poate comanda varianta combi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicureddogsflo

a aparut configuratorul skoda combi dar fara poza  am pus aci o configuratie standard elegance cu motor 1.6 TDI 90CP sau 66KW si as vrea sa -mi spune si mie careva (pentru cunoscatori in ale mecanici) daca se simte vreo diferenta intre acest motor si cel de 1.6 TDI 105CP sau 77KW adica daca cei10 CP fac ceva in plus,vorbim aci de cuplu demaraj toate cele

am vazut ca au pus 1.6 TDI 105CP cu DSG
Echipare de serie

4 difuzoare suplimentare
A treia lampa de stop

Activare lumini avarie la franarea de urgenta
Afisaj Maxi-DOT

Airbag genunchi sofer
Airbag sofer si airbag pasager cu optiune dezactivare airbag
pasager

Airbag-uri laterale fata
Airbag-uri pentru cap fata/spate

Avertizare nivel scazut lichid parbriz
Avertizor centuri de siguranta scaune fata

Bancheta spate rabatabila fractionat
Bare de protectie vopsite in culoarea caroseriei

Bare longitudinale portbagaj de culoare neagra

Blocuri optice spate cu tehnologie LED

Boarding Spots in oglinzile laterale (iluminarea spatiului

de intrare in masina)

Buton frana de mana cromat
Buzunare pe spatarele scaunelor fata

Capac rezervor cu deblocare electrica (prin inchiderea

centralizata)

Carlig plase in portbagaj
Caroserie in 5 usi

CatVision iluminare difuza a habitaclului
Centuri de siguranta fata cu sistem de prindere in trei
puncte, pretensionate si reglabile pe inaltime

Cinci tetiere reglabile pe inaltime
Claxon bitonal

Climatronic instalatie aer conditionat, cu reglaj

electronic, cu distributie in doua zone a aerului

Compartiment de depozitare cu capac in consola mediana
Compartiment depozitare sub scaun pasager

Computer de bord
Cotiera centrala spate cu suport pahar

Covorase fata / spate, material textil
Discuri frana spate

Doua carlige pentru plase in portbagaj
Doua lumini fata pentru citit, plafoniera centrala spate

Doua lumini fata pentru citit, plafoniera centrala spate
ESC - program electronic de stabilitate

Elemente decorative cromate pentru schimbator viteze, tablou

instrumente de bord, orificii ventilatie

Faruri cu halogen
Filtru de praf/polen

Functie Day Light
Garantie extinsa la 4 ani, in limita a 120.000 km

Geamuri cu protectie termica
Geamuri electrice fata

Geamuri electrice spate
Grila radiator cu rama cromata

Iluminare habitaclu cu contacte la toate usile
Iluminare portbagaj

Imobilizator electronic
Inchidere centralizata cu telecomanda pliabila

Inele amarare in portbagaj
Interior Elegance

Intreruperea alimentarii cu carburant in caz de impact
Jante aliaj usor Velorum 6.5x16"

Jumbo Box - cotiera fata cu compartiment de depozitare
Lampa ceata spate

Light Assistant

Lumini de siguranta in capitonajul usilor fata
Luneta incalzita

Manere interioare usi cromate
Maxi - DOT ecran pentru computer de bord

Oglinda interioara retrovizoare cu efect anti-orbire automat
Oglinzi electrice si incalzite

Oglinzi exterioare si manere usi vopsite in culoarea

caroseriei

Oglinzi laterale pliabile electric
Pachet fumatori (bricheta si scrumiera fata)

Pachet legislativ trusa medicala, 2 triunghiuri

reflectorizante, extinctor

Parasolar pasager cu oglinda machiaj
Parasolar sofer cu oglinda si buzunar

Patru manere de plafon
Pregatiri ISOFIX pentru scaune de copii (2) pe bancheta din
spate

Priza 12 V in consola centrala
Priza 12 V in compartimentul portbagaj
Proiectoare de ceata

Racleta in capac rezervor
Radio-CD si MP3-player Swing MIB cu 4 difuzoare, SD card
slot, aux IN si USB

Reglare distantei de iluminat
Roata de rezerva otel

Scaun pasager reglabil manual pe inaltime, scaune fata cu

suport lombar

Scaun sofer reglabil manual pe inaltime
Semnalizatoare integrate in oglinzi laterale

Senzor de ploaie
Servodirectie electromecanica

Siguranta copii la usile spate

Sistem rulant acoperire portbagaj
Spatii de depozitare in portierele fata / spate (in fata cu
suport pentru sticla de 1l)

Spatiu depozitare delimitat si elemente fixare obiecte în

partea stanga a compartimentului portbagaj

Stergator parbriz tip aero, cu temporizator
Suport ochelari

Suport pentru bauturi in consola centrala
Suport tichet de parcare la nivelul parbrizului

Suport vesta reflectorizanta sub scaun sofer
Tempomat

Torpedou iluminat si climatizat
Trei centuri de siguranta spate cu sistem de prindere in trei
puncte

Volan cu 4 spite
Volan multifunctional (comenzi radio) in 4 spite imbracat in
piele incl. pachet sumar piele (schimbator viteze, maneta frana de mana)

Volan reglabil axial si vertical
Configurarea dumneavoastra
Noua Octavia Combi Elegance 1.6 TDI

Tractiune Fata, Motorina / 1.6l / 66kW/ 90CP, Manuala - 5

trepte, 4 Usi,

Pret cu TVA        19.005,48
Albastru Pacific 0,-


Tapiterie: Stofa               
Total:    19.005,48



 



 

Modificat de nicureddogsflo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Serios?

In alta ordine de idei, care sunt scaunele de la pachetul Dinamic? Nu reusesc sa le gasesc pe nicaieri.

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nicureddogsflo

Eu zic sa mai pui 800 EUR si sa iei pe cel de 105 cai. 15 cai chiar se simt.

Am mers recent la drum lung cu noul Focus 1.6 tdci de 90 de cai si mi se pare foarte lenes cu masina incarcata...

 

Am avut 1.9 de 105 si mi s-a parut suficient ptr mers decent si depasit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

,,Deosebit'' este faptul ca preturile difera. Cei care au comandat si nu au primit masina au platit / vor plati un pic mai mult fata de cei care o comanda in aceste momente (vorbesc de aceiasi configurare). Este un pic lipsit de fairplay. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa iei 1.2 TSI-ul de 105 cp si mai raman si niste bani de optionale...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok si cu 1.2 tsi dar daca vrei sa umpli portbagajul la combi + AC o sa vrei cuplu mai mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maaaaai, ca sa fie clar, eu mi-am luat 1.6, deja ma plimb cu ea, am facut 500 de km, ai grija ce spui... :) Glumesc, sper ca ai inteles :)

 

Oricum, la 1.6 TDI, 250 Nm, 105 CP e decent. Doar n-ai vrea sa-ti dea 150 CP din motorul asta... Dar, trebuie sa recunosc ca daca as fi avut acelasi discount (macar in valoare absoluta, daca nu procentual) la 2.0 TDI sau la 1.4 TSI cum am avut la 1.6 TDI, as fi luat una din astea, chiar daca nu-mi foloseste la mai nimic.

 

In rest, era de asteptat sa vina cu niste pachete, sa vina cu ceva, ca preturile de lista sunt destul de mari. Si sunt sigur ca vor mai aparea schimbari de genul in viitor.

Inca asteptam review-ul de la tine, uite lumea se intereseaza de 1.6tdi/105cp :) Baga un A3 - Cheia sa vezi cum merge la 140kmph si pe virajat si apoi scrie review :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciprian.costache

Maaaaai, ca sa fie clar, eu mi-am luat 1.6, deja ma plimb cu ea, am facut 500 de km, ai grija ce spui... :) Glumesc, sper ca ai inteles :)

 

Oricum, la 1.6 TDI, 250 Nm, 105 CP e decent. Doar n-ai vrea sa-ti dea 150 CP din motorul asta... Dar, trebuie sa recunosc ca daca as fi avut acelasi discount (macar in valoare absoluta, daca nu procentual) la 2.0 TDI sau la 1.4 TSI cum am avut la 1.6 TDI, as fi luat una din astea, chiar daca nu-mi foloseste la mai nimic.

 

In rest, era de asteptat sa vina cu niste pachete, sa vina cu ceva, ca preturile de lista sunt destul de mari. Si sunt sigur ca vor mai aparea schimbari de genul in viitor.

Inca asteptam review-ul de la tine, uite lumea se intereseaza de 1.6tdi/105cp :) Baga un A3 - Cheia sa vezi cum merge la 140kmph si pe virajat si apoi scrie review :)

 

Vine, frate, vine. Acum, pe weekend, am programat sa-mi plimb copilul pe la munte. Si apoi vine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!