Jump to content

Octavia 3


PTDA
 Share

Postare recomandată

Nu vad problema la o Skoda O3 2.0TDi DSG cu o gramada de dotari la 26k euro. Este un pret foarte cinstit.

Configurati un Golf 7 sa vedeti la ce pret iese cu acelasi dotari si motorizare, probabil peste 30k fara probleme. Oricum comparatiile sunt de prisos pentru ca altul este publicul.


off topic: Snobismul este sa iei ceva chel option, dar sa platesti brandul mai mult ca da bine decat sa iei ceva mai putin "premium" cu dotari si/sau motor mai rasarit.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aparent pe topicul Octavia 3 s-a ajuns sa se discute despre etimologia si definitia termenului: snob, snobism si cu toate astea nimeni nu stie ce inseamna snob cu adevat?

 

SNOB, SNOÁBĂ, snobi, snoabe s. m. și f.adj. (Persoană) care admiră și adoptă fără discernământ și cu orice preț tot ce este la modă. – Din fr. snob.

SNOBÍSM s.n. Atitudine, conduită de snob; admirație nefirească și fără discernământ pentru tot ceea ce este la modă. [Cf. fr.snobisme].

 

Nu cred ca se potriveste acest epitet posesorului de Golf sau Octavia. Fiecare isi cumpara ce ii place, ce isi permite si in ce se simte cel mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In 2010 un prieten bun al meu a adus o O2 RS FL 2 litri 170 cp,piele evident,leduri in faruri,cutie manuala si full...etc.Masina a fost achizitionata din Luxemburg la 0 km si a costat 27000 euro.Sper sa fac rost de poze sa vedeti despre ce masina este vorba.(masina a fost vanduta imediat).Imi pare anormal ca Skoda sa creasca foarte mult la pret si sa se bata cu marci de masini mult mai celebre decat ea.In condditiile actuale noul RS panuiesc ca o sa ajunga la 40.000 euro lejer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce inseamna full pentru ca RS-ul venea foarte bine dotat din fabrica.

Puteai sa pui pe el navigatie, trapa, incalzire si inca 2-3 chestii.

 

Tot pe acolo o sa ajunga un O3 RS, 25 - 30.000 de euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca intrii pe configuratorul de RS care inca se mai comercializeaza,o sa ramai surprins ce poti adauga pe ea.

Mai vorbim in 2014 despre pretul noului RS care cu siguranta o sa bata aproape de 40.000 euro.wink.png

 

post-64586-0-59070800-1363629631_thumb.j

post-64586-0-00478800-1363629636_thumb.j

post-64586-0-74730300-1363629644_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In 2010 un prieten bun al meu a adus o O2 RS FL 2 litri 170 cp,piele evident,leduri in faruri,cutie manuala si full...etc.Masina a fost achizitionata din Luxemburg la 0 km si a costat 27000 euro.Sper sa fac rost de poze sa vedeti despre ce masina este vorba.(masina a fost vanduta imediat).Imi pare anormal ca Skoda sa creasca foarte mult la pret si sa se bata cu marci de masini mult mai celebre decat ea.In condditiile actuale noul RS panuiesc ca o sa ajunga la 40.000 euro lejer.

Octavia nu a avut pana acum leduri in far ......

 

Octavia 2 RS nu se mai poate configura in momentul de fata, poate doar sa mai gasesti pe undeva vreuna pe stoc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia 3 rs va avea si o editie aniversara,gen x ani,etc,si va avea 265 cai.

Un break rs pt toate operatiunile familiei,suna bine,nu?si tata fericit,si soacra cu porcul de craciun!

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si vor vinde 3 bucati de octavia rs combi :)). Targetul skoda ptr octavia este masina compacta cea mai ieftina din grup. Cum tot grupul accelereaza spre segmentul premium e normal ca si modelul entry sa aiba unele valente premium, cum ar fi platforma comuna mqb care eete revolutionara in segment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Platforma MQB ti se pare premium? Octavia RS oricum e un model de nisa, asa cum sunt si GTI, R20, S si RS de la Audi, Cupra de la Seat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MQB nu are treaba cu faptul ca o masina e premium sau nu...

Audi TT, Audi A1, Audi A3, Audi Q3 mi se par destul de premium si vor fi pe mqb...

Premium inseamna brand/imagine, multimedia interface (MMI), tapiterie pe fetele de usi (mai nou :)) ), optiuni, design, grad de personalizare ridicat, setare suspensie...

Tehnic sunt identice... doar ca trebuie sa dai 10000 EUR peste Octavia...

Modificat de nsm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vizitat azi showroom-ul Skoda din oras si erau doua O3-uri (unul alb si unul argintiu) 150CP TDI Elegance cu cateva dotari extra.

 

Totul e ca in poze si in descrieri. Farurile sunt frumoase chiar daca din pacate erau xenon fara LED. In schimb, stopurile pe LED sunt chiar spectaculoase.

 

Calitatea  generala a materialelor mi se pare OK si peste O2 FL in ciuda unor plastice in plus sau minus ici colo.

Ca sa spun si ceva "negativ" :), Galaxy S3-ul nu incape in suportul de telefon din cup holder, dar incape in sertarul cauciucat de sub climatronic.

 

Una peste alta am fost placut impresionat si astept sa inmatriculeze masina de test drive ca sa vad cum e cu antifonarea si cu mult blamata suspensie spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am comandat sambata trecuta masina: 1.4 TSI, Elegance + ceva extrasuri, Rosu Brunello. Data de livrare intre 13-17 mai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari! Sa o stapanesti sanatos si sa mergi prin locuri frumoase :) Pret ne spui si noua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Hiro Galaxy S3 oricum bate spre tableta nu spre telefon ca dimensiune...

Ce fun o sa fie cand o sa apara la anul Galaxy S 5 sau 6 cu eran cat ipad mini (cam 7")... Sa vad cum il tii in mana, ce sa mai vorbesc de spatii de depozitare in Octavia... Il pui ca pe GPS :))

Cred ca cei de la Skoda s-au gandit la Iphone cand au proiectat acel suport...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

Mihai2 ai facut o alegere buna :) e o miniracheta

M-au sunat azi de la compexit sa imi spuna ca au inmatricular masina de testdrive ; e un 1,6 tdi :) poate ma duc sa vad cum e desi nu o sa ma

impresioneze motorul ca stiu ce poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai2, felicitari... cred ca esti primul de pe forum care a facut pasul.

Exact asa ceva-mi doresc si eu.

 

Sa ne spui te rog pretul si daca ai reusit sa obtii ceva discount sau dotari cadou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina a costat 19054, optionalele au fost in valoare de ~ 1500 si vopseaua 368, rezultand 20975. Am primit un discount de 475 asa ca am luat-o la 20500. Am dat deocamdata avansul de 20%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa ne spui si ce optionale?! Asa de curiozitate... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ciclul gustul nu se discuta, mai jos sunt optionalele alese de mine.

 

Afisaj Maxi-DOT color    Aparatori noroi spate    Detectare oboseala sofer    Driving Mode Selection    Elemente suplimentare protectie sasiu    Hill Hold Control    Jante aliaj usor Ilias 6.5x16"    KESSY - sistem access keyless   Pregatire GSM Confort cu Bluetooth comanda vocala Radio-CD & MP3-player Bolero MIB cu touch screen, afisaj color si SD card slot Scaune fata incalzite cu reglaj termic separat Senzori parcare spate   Stergator luneta  Volan multifunctional  (comenzi radio si telefon) in 4 spite imbracat in piele

Modificat de Mihai2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumoasa selectie! Asteptare placuta!

Ai facut drive test cu motorul acesta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai2, excelenta alegere si chiar nimic de comentat despre optionale -sunt bine alese. Te ateptam cu pareri mai multe pe aria dedicata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dumit81 : nu am reusit sa fac nici un test. Nici un showroom nu a avut vreo masina in teste. Am luat masina fara sa fi testat motorul pe benzina. De fapt, nu am avut niciodata motor cu benzina, ci doar diesel, toate pe Octavia. Sunt curios cum o sa fie si pentru mine aceasta alegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti curajos! Oricum cred ca a fost o alegere foarte inspirata, 1.4 tsi 140cp pare promitator.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bună seara ! Ieri am testat Octi3 16tdi 105cp,  elegance,  la Auto Grup Cta (pret 19500 tva inclus ). Ca prima impresie , calitatea finisajelor si a materialelor folosite este peste tot ce a avut Octavia pana acum . Spatiul interior este foarte generos , in special pentru pasagerii din spate . Cu riscul de a exagera putin dar nu este foarte departe de dimensiunile habitaclului primei generatii de superb ( eu am Octi 1 si pot sa spun ca diferenta este enorma ) . Dintre dotarile pe care le-am remarcat si care am inteles ca sunt de serie ar fi : tempomat , volan piele in trei spite cu comenzi pe volan , senzor de ploaie , oglinda interioara antiorbire , ful electric , oglinzi exterioare pliabile electric , sistem start-stop si recuperare energie pe franare .Cred ca in ziua de azi nu ar trebui sa lipseasca o conexiune bluetooth si ar trebui oferit in standart ca si esp ( eu am un radio cu bt si nu as renunta la el pentru nimic in lume ). Testul l-am facut la drum ( Cta - Agigea si putina autostrada). Masina se comporta destul de bine, foarte stabila pe viraje ( giratoriul de la Dedeman facut cu a 2 a in forta a fost o incantare ) dar nu mi-a lasat impresia ca are cei 105 cai . Spun asta pentru ca eu am un amarat de alh stoc cu 150k la bord ( 90 cp si 210 Nm cuplu) si am crezut ca cei 15 cp si 40 Nm cuplu in plus  , coroborate cu o caroserie mai usoara cu 100 kg se vor simti din plin , dar nu a fost chiar asa . Poate ca este numai o impresie dar la turatii joase ( intre 1500 si 2000) mi se pare mai fasnet tractorul meu . Este prima oara cand merg cu acest motor si poate ca ma insel . La munca am passat 2.0 tdi cr de 140 de cai care nu m-a dat pe spate dar am pus asta pe seama tractiunii intrgrale care mananca ceva caluti .Tind sa cred ca aceste tdi cr nu au ”explozia ” motoarelor mai vechi fiind mult mai cuminti  ( pot face comparatie intre passat cu octavia scout 2.0 tdi pd 140 de cai care era mult mai nervoasa in demaraj chiar daca passatul este putin mai greu ) . As fi curios cum se misca 1.4 tsi dar nu au asa ceva la teste deocamdata . Un peste alta am fost impresionat destul de mult de noua generatie care este clar ca tinde spre segmentul suprior fata de generatiile anterioare .Numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai remarcat bine motoarele astea noi de la vw common rail sunt mai lenese ca vechile modele, dar sunt mai silentioase si ai taxe mai mici. 1.4 tsi se comporta ca si 1,9 tdi-ul tau dar pe steroizi :)

Modificat de alexxb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!