Jump to content

Octavia 3


PTDA
 Share

Postare recomandată

Sustin! Nu ai ce masina sa iei in momentul asta la 25.000E, cu dotarile enumerate... Un Passat B6 prin 2006, cu dotari similare costa 38.000E. Si nu era CR, nu avea park assist...

 

DSG ramane DSG in opinia mea, doar ca motorizarea nu ii pune in evidenta latura sportiva a cutiei. Poate motorizarea de 170cp o sa o faca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super tare review, v-ati dus o gasca de baieti sa "tavaliti" o masina din clasa family, de bugetar, cu dotari de masina premium. :) Toti cu masini "nervoase".

Sincer, imi pare asa la misto scris incat nu iti spun decat un singur lucru: dupa virgula se pune spatiu. Intotdeauna.

 

  Decat un passat mediocru,mai bine o skoda full.

 

Parerea ta ... mie imi suna a snobism avand in vedere ca cea mai mare parte a cumparatorilor vor alege indiferent de marca/model varianta de echipare de mijloc + 2/3 optionale.

Modificat de iulianb2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca imi permiti... Nu vad snobism in a lua o masina "mai slab cotata" (automat pret mai bun) dar cu optiuni peste medie si in practica, similare cu cele ale passatului. Adica ai mai mult, la bani mai putini... Evident, pe alocuri apar si diferetele dar in esenta...

Poate e considerat off-topic dar eu am ales tot dupa acest principiu. Am ales polo, cu aproape toate optionalele in locul golfului (tot gti) dar chel. Si asta pt ca spatiul in plus care mi-l oferea golful nu imi era util, costurile de intretinere mai mari la golf, dotari care imi fac viata mai frumoasa in polo decat in golf.

Deci, fiecare are niste criterii in cap cand cauta ceva. Eu nu sunt fan skoda si nici nu cred ca o sa am vreodata dar raportul pret-oferta, calitate-pret etc mi se pare foarte bun la noua octavia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este ca cel mai mult se va vinde varianta Active si nicidecum varianta de mijloc (Ambition). Diferenta intre Ambition si Elegance este prea mica (<1000EUR la 1.4 TSI, 1.6TDI sau 2.0TDI) ca sa nu alegi varianta de top.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era vorba de vremea cand aveam Octavia si nu aveam functie de auto...

Acum am si cel putin la stergatoare merita toti banii...

Legat de clima mi s-a spus ca unele compresoare de pe O2 se duc daca mergi mult la rpm ridicat (cum 1.9 avea 5 viteze, pe autostrada mergeai constant cu peste 3000 rpm). Am mai multi prieteni carora li s-a dus compresorul de AC...

La Nadlac, ziua, farurile pe auto, drl aprinse, s-au luat vamesii unguri de mine ca de ce am proiectoarele de ceata aprinse... A trebuit sa le explic ca e pe auto si nu e vina mea ...

Compresoarele de AC sa pice datorita turatiei mari? Eu cred ca mai repede pica datorita vibratiilor produse de motoarele diesel, deoarece am vazut f multe TDI cu problema la compresoare.

Daca ar fi cauzate de turatiile mari, inseamna ca nu as fi mai avut clima de mult...Pe autostrazile din afara am mers si la 5500-6000 RPM

 

On: Mie imi place f mult noua octavie...Si minusurile pe care le-ati mentionat toti nu-s chiar asa de grave incat sa te determine sa nu cumperi masina..

Modificat de nervoss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cate bordeie,atatea obicee...snobism mi se pare sa imi iau o masina cheala pt ochii vecinilor(sunt si din astia), dar sa nu ma simt bine si sa am un regret de fiecare data cand ma sui in ea...mai sunt si oameni carora le plac sa fie codasi la oras.

Ai bani de passat cu toate dotarile pe care ti le doresti?clar nu te vei uita la skoda,insa daca nu ii ai, skoda ti se va parea o alternativa buna rau.iar aici vorbim de alegeri de oameni normali,seriosi,familisti...las falsa imagine si status celor cu x6 si garsoniera in rahova, no offence.

A, da, circoloco esti un snob,ti-ai luat polo gti cand puteai avea un golf cu 4 dotari(gti era sh,ca nou la pretul polonicului,ma indoiesc)ai gresit rau!lol

Dupa posibilitati coane fanica!

Brgds

Modificat de vali_devill
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost vineri la Porsche Timisoara la revizie si am avut ocazia sa petrec 2 ore in prezenta Octaviei 3...

EXOTIC - Aviz amatorilor din Banat

Sambata, 23 martie o sa fie disponibil la drive test Octavia 3 cu o combinatie care nu este in oferta : 1.8 tsi/180 + cutie manuala 6 trepte + susp indep...

Daca s-ar lansa la vanzare aceasta combinatie, ar costa 20500 EUR in echiparea Elegance... Ceea ce, ptr mine cel putin, e un best buy... (are perf apropiat de vechiul vRS de 2.0...)

@circolo - ai ales foarte bine Polo 6R... Si eu am fost in situatia ta sa aleg intre Polo 6R si Golf 6 si am preferat Polo, care mi se pare ca este cel mai bun din clasa mica, are un sasiu si o setare execelenta a suspensie, o val de revanzare mai buna (e model mai nou) si un design care pur si simplu mi-a smuls un WOW atat la int cat si la ext cand l-am vazut in 2009... Ca dovada ca nu a fost doar opinia mea subiectiva, masina a luat COY in 2010... Performanta pe care VW nu a mai avut-o din 1992 cu Golf 3...

Modificat de nsm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super tare review, v-ati dus o gasca de baieti sa "tavaliti" o masina din clasa family, de bugetar, cu dotari de masina premium. :) Toti cu masini "nervoase".

Sincer, imi pare asa la misto scris incat nu iti spun decat un singur lucru: dupa virgula se pune spatiu. Intotdeauna.

Sa fie clar, Polo 1.6 TDI e masina nervoasa....

Lasand ironiile, Octavia 3 este clar peste Passat. Avem optiuni mult mai interesante in momentul de fata pe Octavia.

Tinuta de drum mi s-a parut foarte buna, iar calitatea materialelor de interior mai buna decat la o2.

Intr-adevar, DSG-ul a avut cateva ezitari deranjante, chiar si la o apasare finuta a pedalei de acceleratie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merita o completare pentru cutie de viteze dsg. Nu este perfecta, totusi este o cutie robotizata cu un program pre-stabilit. Niciodata nu se va compara cu o manuala, mereu vor exista ezitari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca O3 cu platforma MQB ar trebui sa fie peste Passat care este un model de 9 ani de zile, revizuit acum 3 ani...

Situatia o sa se schimbe in favoarea Passatului abia peste 1 an cand apare un nou Passat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca imi vine greu sa cred ca exista oameni care compara Octavia cu Superb/Passat. Din nici un punct de vedere nu se pot compara, altul decat pretul. Sunt clar altceva, e ca si cum ai compara Polo cu Golf. Treaba asta cu mai bine "full" decat o clasa mai incolo, pe mine ma amuza teribil.

Modificat de iulianb2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E adevarat... Nu se pot compara ... spatiul a devenit mai mare la Octavia 3 :))

Atat timp cat au dimensiuni int/ext apropiate + motoare si dotari similare de ce sa nu le comparam?

Eu intotdeauna o sa imi iau o masina medie/mare cu portbagaj in jur de 500 l. Si Octavia si Passat si Superb se invart pe aici si le compar foarte bine...

Modificat de nsm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://en.wikipedia.org/wiki/D-segment http://en.wikipedia.org/wiki/C-segment <- de asta pentru ca suntem oameni scoliti ce discuta pe un forum auto, in aria tehnic nu samsari :) . Acuma daca efectiv diferenta asta de clasa nu poate fi observata de toti asta e partea a doua, nu toata lumea stie de exemplu sa aleaga un parfum care sa i se potriveasca sau ceva mai practic gen un scaun de birou potrivit. Sunt roman, deci ma pricep la toate.

Modificat de iulianb2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, ia-ti Golf si deschide geamurile la manivela. Eu imi iau polo si le deschid electric.

Ia-l ca pe un exemplu imaginar si mod de gandire... Cam la asta se rezuma alegerea unei masini in opinia mea. Snobismul nu-l atribui nici la skoda nici la vw. Sunt masini de nivel mediu... La noi se pot considera lux datorita nivelului de trai dar sunt departe de ce inseamna luxul cu adevarat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 nici la skoda nici la vw. Sunt masini de nivel mediu...

 

Ce spui, frate! E unii...eheee... când coboară din paşat zici că-i prinţu moştenitor de tocmai şi-a tras vrun rols. Aşa că vezi, poate-i superi!

 

Acuma, na! Şi-a luat chelu tichie de mărgăritar şi v-aţi găsit voi să vă radeţi în cap şi să-i stricaţi trendu omului. Ruşinică... :icon_cry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, ia-ti Golf si deschide geamurile la manivela. Eu imi iau polo si le deschid electric.

 

Da, prefer sa iau Golf cu geamuri la manivela pe spate decat Polo cu piele si navigatie . Dar tine de preferinte pana la urma. Prefer sa iau Superb decat O3 "super full".

 

  Snobismul nu-l atribui nici la skoda nici la vw. Sunt masini de nivel mediu...

Din pacate, snobismul e o stare de spirit. Si se potriveste exact cu "super full" -ul din review. O masina de nivel mediu "super full" - da asta e snobism din punctul meu de vedere. :)

Modificat de iulianb2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai de-aia exista mai mult de o masina de la fiecare producator si de-aia gamele de preturi se intrepatrund.

Pentru ca toti suntem diferiti si toti vrem altceva de la o masina.

Dar, un sfat prietenesc ca sa ne putem intelege toti ca fratii aici, daca tie (si vorbesc la modul general aici) iti place o masina din segmentul X mai slab dotata decat o masina din segmentul Y mai bine dotata atunci hai sa nu ne exprimam de parca decizia ta este cea corecta si toti cei care nu fac lucrul asta sunt niste idioti.

Aceleasi discutii sunt si pe thread-ul de Golf VII si sunt gresite. Toti suntem diferiti, toti avem pareri diferite asa ca hai sa incercam sa nu mai convingem alti oameni ca parerile noastre sunt cele bune si ale lor sunt proaste, ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totusi O3 are sau nu capitonata capota motorului ? Ca acolo nu am ajuns sa ma uit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cand m-am uitat la aia din showroom, avea..

Insa era cam subtire capitonajul...

O3, elegance, 2.0 TDI!

 

@rave - de acord, sa ne intelegem cum vrei tu, insa cand vin altii si te contrazic de parca ar fi chiar cei care au proiectat masina, detinatori de adevar absolut...nu prea iti vine sa nu reply.

Mai ales cand iti exprimi o parere personala, subiectiva...

Sunt cateva posturi in spate in care sunt contrazis de parca as fi de vina ca .. am pareri.

 

LE: baieti, sunt de acord cu testul vostru, platforma MQB misto, usoara, motor fiabil si puternic, DSG cu small delay.

Insa nemultumirea mea vine tocmai din interior, interior despre ca m-am exprimat cateva posturi mai in spate.

Cat priveste alegerea O3/Passat/G7, trebuie sa luati in calcul ca poate unii nu prefera O3 ci prefera Passat..etc, din varii motive (design, interior..bla..bla,..).

Asta nu inseamna ca ei e prosti ca au altfel de alegeri!

Este oarecum infirmarea principiului Bigger is Better! :lol:

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am luat mereu masina dupa ce am sitit/crezut eu, nu dupa ce zice X, Y sau Z pe un forum.

Dar pana la urma exista forumul pentru a ne exprima toti parerile, subiective sau nu, si pentru a lua o decizie cel care citeste. Nu pentru a ne certa intre noi ca sa vedem cine are dreptate. Nu se dau puncte, nu castigam nimic daca ne dovedim cu mai multa influenta decat altul. Opiniile fiecarui om sunt influentate atat de mult de atatea lucruri incat este aproape imposibil sa gasesti doi oameni care au 100% dreptate.

Mie imi place masina, are un pret foarte, foarte bun la echipare de top si motor bun pe benzina (1.8 TSI), si daca mai adaugi cateva optionale ajungi la o masina care te poate multumi cativa ani de acum incolo. Si nu pot sa psun ca usile spate din plastic tare ma deranjeaza atat de mult.

Da, e pacat ca nu mai sunt din plastic moale cum ne-a obisnuit VAG pana acum, dar asta e egal cu 0. Daca trebuie sa schimbi masina esti obligat sa te uiti la ce e pe piata in momentul in care o schimbi, degeaba acum 10 ani Skoda era nu stiu cum sau avea usile nu stiu cum.

Problema se pune simplu:

Cum are Skoda usile acum?

Plastic tare

Pot sa traiesc cu masina asta daca are usile din plsatic tare?

1.Da!

- Cumpara masina

2.Nu!

Ai bani sa iei o masina care are usile din plastic tare?

Da!

- Ia-o p-aia! Ce mai cauti sa stai sa te plangi ca asta are usile nu stiu cum.

Nu!

- Inseamna ca nu prea ai de ales si o sa trebuiasca sa traiesti cu masina asa. Degeaba te plasngi, nu o sa se schimbe nimic!

In acelasi timp eu nu as cumpara masina asta. Nu am copii, merg majoritare in oras, in concedii ma duc doar eu, sotia si cainele, nu am nevoie de spatiul in plus care mi-l ofera Octavia fata de Golf.

Inutil sa spun ca nu mi-as lua nici un Passat, mai ales ca ar iesi mai slab dotat la acelasi pret. Faptul ca scrie Passat pe masina nu ma incanta nimic, nu-mi da nimeni bani pentru ca am o masina "smechera" in ochii lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1 insa cu mici obseervatii:

 

Nu se plande nimeni pe forum ci doar remarca niste lucruri. :icon_thumleft:

Am intanit clienti care isi iau Passat nu pentru imagine ci doar pentru ca nu ii intereseaza Skoda sau altceva.

De exemplu, am pe un tip care si-a luat B6 cu robineti de climatic. I-am zis de Skoda atunci..etc, dotari..bla..bla si mi-a zis ca nu ii place masina.

Pur si simplu nu ii placea, cu tot cu dotari.

Plus ca nu este genul de om care vrea sa faca showoff cu masina jmekera..etc.

Pretuieste banul si ii face cu truda. De aceea a ales ceea ce i-a placut, nu ceea ce as fi vrut eu sa cumpere..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Absolut corect!

Acum el trebuie sa suporte toate "Ai dat atatia bani pe masina aia si nu are nici macar X, Y, sau Z? Vai, pai puteai sa-ti iei A, B sau C la bnii aia..."

Fiecare isi ia ce crede ca are nevoie, ii place, isi doreste, fara sa trebuiasca sa se explice in fata lui X sau Y.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

skoda uk nu are (inca) in oferta motorul de 1.8 tsi ... ciudat :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1 insa cu mici obseervatii:

 

Nu se plande nimeni pe forum ci doar remarca niste lucruri. :icon_thumleft:

Am intanit clienti care isi iau Passat nu pentru imagine ci doar pentru ca nu ii intereseaza Skoda sau altceva.

De exemplu, am pe un tip care si-a luat B6 cu robineti de climatic. I-am zis de Skoda atunci..etc, dotari..bla..bla si mi-a zis ca nu ii place masina.

Pur si simplu nu ii placea, cu tot cu dotari.

Plus ca nu este genul de om care vrea sa faca showoff cu masina jmekera..etc.

Pretuieste banul si ii face cu truda. De aceea a ales ceea ce i-a placut, nu ceea ce as fi vrut eu sa cumpere..

 

Uite, nici mie nu-mi place Skoda. De nicio culoare, desi Scout-ul as zice ca e ok. Mi-am luat Passat din intamplare, ca a fost o ocazie buna, dar daca ar fi fost vorba de o Skoda, chiar daca as fi luat-o de noua la pretul dat pe Passat, nu as fi vrut-o. Nu-mi place si asta e. Cand mi-a zis un prieten "Ia-ti Octavia ca e acum super promotie", i-am replicat "Mai bine Duster".

 

Insa trebuie sa recunosc ca Octavia 3 arata mai bine decat Octavia 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi,impreuna cu kirkus,circoloco si robi zet,am mers sa tavalim octavia3.

Pe scurt,o3 2.0 tdi dsg.super full,mai lipsea trapa.navigatia mare,piele,parktronic,audio canton,nu insir si restul lucrurilor obisnuite.

Plusuri: caseta de directie peste generatia a 3a,o usurinta si un feedback extraordinar.

Suspensia...am mers cu suficienta viteza,in cel de-al doilea drive test,incat sa imi dau seama inca odata ca masina sta ca trenul pe sine.pt cine cunoaste calea floreasca,curba de pe pod.

Posibil sa creeze un mic disconfort cand iesi sa depasesti foarte din spatele masinii celui din fata...dar cati fac asa?

Toata masina mi s-a parut un mare plus pt skoda,la un pret de 26k euro.

Decat un passat mediocru,mai bine o skoda full.

Un mare minus mi s-a parut dsg pe motorul asta,desi sunt indragostit de dsg.

Atat in primul test,cat si in al doilea,am urmarit comportamentul cutiei in mod sport...din 1 in 2,se cam simte un clanc destul de sesizabil.ceva gen dat in nas si abia apoi liniar.

Dar asta numai in regim bastard,ceea ce este oarecum in afara mersului obisnuit.

Per total,ceva misto aceasta octavie 3...

Brgds

+1 la ce a zis Vali 

 

Am mers si cu golf 7 si acum cu aceasta octavia iar suspensia spate nici macar nu am simtit-o ca e schimbata pur si simplu noi conducatorii de zi cu zi nu o sa ne dam seama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!