Jump to content

Octavia 3


PTDA
 Share

Postare recomandată

pana la urma care vor fi preturile de plecare?Am vazut la englezi 16.000lire pt benzina si 18.000 de lire pt diesel.

Foarte mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pretul e facut dupa piata...nici in ro salariul mediu nu e cat in uk...si la nemti sunt mai scumpe masinile cu cateva mii de euro bune fata de cat se vand in ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la nemti sunt mai scumpe masinile cu cateva mii de euro bune fata de cat se vand in ro

Pentru ca au mai multe dotari in standard. Un Golf Higline la nemti vine cu Climatronic, xenon, scaune incalzite etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la Highline, da...insa la Trendline nu mai e asa...si tot e mai scump ca in ro...dinu_s de ce si-a luat Passat din ro desi traieste in .de ? Pret de achizitie mai mic in ro + a platit tva-un in .de (19% in loc de 24% in ro)

Apoi treaba e valabila si la alte masini, nu numai la Golf sau Passat...si la Jetta e la fel...o Jetta HL din .de e mai scumpa cu cateva mii de euro bune fata de una din .ro si nu are in plus (asa imi amintesc) decat jantele 17"+suspensie sport si Park Pilot+Climatronic...nu prea se justifica alea cateva mii de euro in plus pentru vers din .de

dar gata cu off topicul...

Si eu sunt nerabdator sa vad preturile la O3...imi place cum arata exterior, interior...mai putin stopurile...nu mi-au placut niciodata stopurile gen Octavia, Passat B5...

Modificat de danny2012
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt diferente si la Trendline dar mai mici.

De exemplu la nemti nu exista masina la care manerele si oglinzile sa nu fie vopsite in culoarea caroseriei, la noi asta e o optiune de vreo 150 de euro parca.

Chestiile astea se aduna... Si e valabil si pentru Skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa va faceti o idee despre preturi va uitati la preturile din Cehia. O sa constatati o diferenta nu prea mare peste preturile lui Rapid, la motorizari/echipari echivalente.

Cred ca ma repet, eu vad preturile la Octavia 3 in Romania, apropiate de cele ale VW Jetta. Posibil ca o Octavia 2.0 TDI 150 Cp Elegance sa fie mai scumpa decat o Jetta Highline 2.0 TDI 140 CP.

Am citit recent undeva ca lansarea Octavia 3 in Romania se va face in martie 2013.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, mai jos un .pdf cu preturile in Cehia.

Dupa calculele mele 1E = ~26CZK iar TVA-ul este 20% .

2TDI Elegance pleaca de la ~22688E !!!cred ca daca o faci full tinzi la 30.000E.

Ce inseamna "AP" in dreptul motorizarilor 1,8TSI, 1,6TDI si 2TDI?(o fi DSG-ul?)

nova-octavia-cenik.pdf

Modificat de Guadalcanal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa par carcatoas , dar nu pare prea stabila pe curbe, e putin barca :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu nu ai vazut niciodata cum arata masina ta pe curbe, din afara ei. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu nu ai vazut niciodata cum arata masina ta pe curbe, din afara ei. :)

Nope, :) dar nici nu merg cu viteza aia, e suficient 2 curbe ca alea la viteza si fimea imediat da afara tot ce a mancat in ultimele 6 ore.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.8 TSI 0 - 231 km/h

2.0 TDI 0 - 218 km/h

E o diferenta cam de 10 secunde intre ele pe 0 - 200 km/h si nu pot sa nu remarc turbina de pe 1.8 TSI si cat de frumos suna motorul per total.

Modificat de iwolffy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.8T are cu vreo 600 de ture mai putin fata de batranul 1.8T 20V la 235km/h....tocmai mi-am amintit ca la viteza asta a mea are vreo 5800 rpm fata de 5200 in filmuletul de mai sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Status: Pending... :lol:

Astept ..realitatea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce nu inteleg eu de ce ai nostri au testat numai 1.2tsi. Am vazut review-uri din alte tari cu 1.8tsi si 2.0tdi, acelea sunt mai interesante pentru fanii VAG :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in Romania cred ca 80% din O3 pe benzina vor fi 1.2 TSI , 15% 1.4 TSI si 5% 1.8 TSI :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci..pe bune..cand era lansarea pentru Romania???

Aprilie??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au aparut deja de mult pozele astea despre O3 RS, inclusiv pe vwforum.

Asa se zice ca cica au fost puse accidental in configuratorul de pe site-ul Skoda si asa au transpirat. Par reale... da' cine stie.

Deci..pe bune..cand era lansarea pentru Romania???

Aprilie??

Martie, ca altfel e pacaleala :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, voi ati vazut preturile de pe skoda.de ? La 24.690 euro versiunea Ambition standard 2.0 TDI in conditiile in care la noi tva-ul e cu 5% mai mare este aberant de scumpa, HILAR. In configuratie cu doar doua dotari de la Passat, (bixenon, senzori) e cu 1000 de euro mai scumpa decat Passat B7 CL (pret negociat in reprezentanta nu cel de catalog dar se stie ca discount-ul la skoda e sensibil mai mic data fiind marja dealerului). Absurd. Ce politica de doi lei. Au scos Tour-ul care era o super masina, au facut O2 -> Tour si acum cand se vindea FL-ul vine cu doua modele extraordinar de scumpe. Ce au facut astia cu marca asta? Link poze : http://www.skoda.de/...p?e=348-9-5-9-3 Pentru cei care nu au timp de configurare : Mein ŠKODA Octavia III Ambition Motorisierung 24.690,00 € 2.0 TDI, 110 kW Außenfarbe 520,00 € Brillant-Silber Metallic Innenfarbe 0,00 € Stoff Coeus-Schwarz / Grau Coeus-Schwarz / Grau, Armatur Schwarz Ausstattungen Parksensoren vorn 310,00 € Bi-Xenon-Scheinwerfer mit AFS und dyn. Leuchtweitenregulierung 1.215,00 € Infotainmentsystem Bolero 990,00 € Klimaanlage Climatronic 470,00 € Alarmanlage 250,00 € Gesamtbetrag: 28.445,00 €

Modificat de iulianb2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca sa asteptam sa vina si la noi inainte de a arunca cu pietre.

Pentru DE sunt alte preturi si alte dotari.

La noi vor fi diferite cu siguranta.

Unele dotari vor fi suportate si de Importator si/sau Dealer, se vor face oferte...etc.

Deci..patience! :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!