Jump to content

Octavia 3


PTDA
 Share

Postare recomandată

Exact cum iti spuneam si ieri. Iti place sa scrii mult si fara rost. Asta este motivul pentru care topicul mentionat de tine a fost inchis. Tu ai fost cauza/ unul din motivele inchiderii. Daca nu ai timp sa mergi la service inseamna ca iti functioneaza masina, altfel poti sa behai aici cat vrei, dar informatia transmisa de tine nu foloseste nimanui.

Nu ridica nimeni in slavi Skoda. Vad ca esti frustrat rau pe marca asta. Poluezi aiurea toate topicurile din aria Octavia 3. Pana acum am schimbat si eu in garantie pompa de carburant din rezervor. A facut zgomot de noua si am mers cu ea 2.500 km pana am aflat ca zgomotul nu era normal. De ce? Pentru ca toti de aici spuneau ca si masina lor face la fel. Si? Asta inseamna ca modelul Octavia 3 e de tot rahatul cum afirmati unii din voi.

Modificat de katanaro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Katanaro - doar o intrebare, de unde ai aflat ca zgomotul este anormal ? Ai fost la service si "inginerii" ti-au spus asta ? 

Eu de exemplu nu sunt inginer mecanic, nu stiu daca la mine zgomotul este normal sau nu. Utilitatea forumul cred ca aici este, toti citim, vedem ce zic altii, filtram informatia furnizata de alti colegi si mai vedem daca chiar e o problema sau nu.

 

Uite iti dau mai jos cateva exemple de raspunsuri primite pana acum de la service:

 - Problema xenon dreapta - "da, a fost o eroare, sa speram ca nu mai apare"... intr-un final, a fost schimbat, dupa ce a fost nota interna

 - Blocare hill hold control - "totul pare ok, daca se mai intampla vedem"

 - Zgomot la plecare de pe loc cu rotile intoarse - "da, avem mai multe sesizari, noi le strangem si vedem ce zice fabrica, pentru ca e o cutie diferita fata de passat nu se poate aplica aceeasi solutie" 

 - zgomot pompa - "e normal zgomotul, asa fac toate..." - am mers pe ce au zis.. e normal zgomotul.

 - zgomot hayon - recunosc ca pentru asta nu am mai fost la service, ca deja m-am saturat sa fac drumuri la service pentru o masina noua cu 1400km, dar o sa insist.... :)

 

 

In ciuda problemelor pe care le-am intalnit pana acum, nu zic ca e o masina proasta, consider ca poate am avut eu ghinion.

Totusi, daca patesc ce a patit @bogdan cu directia o vand si o bag si eu la categoia "gunoaie" pentru care am platit >20k.

Modificat de xoft2003
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa-ti raspund la prima intrebare - nu de pe acest forum. Pur si simplu am trecut pe langa o alta masina care nu avea acel "sasait". Ulterior un user a prezentat intr-un topic situatia.

Eu unul ma opresc aici cu comentariile.

Modificat de katanaro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off' Păcat că suntem "cenzurați"... daca unii colegi isi spun problemele si dezamagirea inchidem repede un topic. Problema e ca mai sunt useri care vor sa cumpere acest model si daca ar putea vedea toate problemele la aceasta mașină poate decizia de cumpărare a anumitor optionale ar fi gandita de 2 ori. De ex eu mi-am comandat o octavia 1.4 tsi +dsg7 deși auzisem de problemele care le are am cumparat acest model ( am vrut neaparat dsg si nu am avut buget de mai mult de 1.4). Pentru toti posesorii de o3, mai ales cei care se afla pe acest forum, cred ca era un + faptul că stiu unde apar cel mai des problemele si atunci pot fii mai "grijulii" cu mașinile lor. Imi cer scz pentru greșelile de mai sus ( conduc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-au tot scris posturi si inflamat spirite incepand de zilele trecute. Haideti sa ramanem la un ton civilizat si sa evitam cuvintele grele care s-au aruncat de cateva ori. Nu fac decat sa indeparteze de forum atat utilizatorii noi, dar si pe cei vechi (inclusiv pe mine).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off' Păcat că suntem "cenzurați"... daca unii colegi isi spun problemele si dezamagirea inchidem repede un topic.

Mon cher, intreci masura. Pentru probleme TEHNICE ai topic-uri aici in arie, pentru dezamagiri ai arii separate. Aici in aria tehnica s-a sarit mult calul. Daca vrei vorbaraie multa iti recomand forumuri gen skoda-club; poti sa-ti dai acolo cu parerea despre ce vrei. 

P.S. vezi si regulamentul forumului.

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Desi comanda masinii a fost data pe 18 februarie, iar termenul initial de livrare a fost initial de 9 saptamani (micsorat ulterior la 7), masina a fost livrata dupa 5 saptamani si jumatate (28 martie). Deci se poate si mai repede. Acum sa speram ca nu au uitat sa-i stranga toate piulitele.  :D

 

Este vorba despre o octavia 3, echipare elegance si motor 1.4 TSI.

 

Despre masina nu pot vorbi decat la superlativ. Pana acum ma declar foarte multumit de achizitie.

 

Ca si optionale ar fi:

- faruri Bi-Xenon, Adaptive Frontlight System, controlul dinamic al unghiului de iluminare, instalatie spalare faruri, Day Light cu tehnologie LED;

- banda decorativa crom pentru geamurile laterale;
- driving mode selection;
- iluminare spatiu pentru picioare fata/spate;
- jante Alaris pe 18". Desi jantele sunt mari, confortul nu pare sa aiba de suferit. Cel putin eu unul sunt multumit de alegere.
- KESSY;
- proiectoare de ceata fumurii;
- radio-CD & MP3-player Bolero cu touch screen, afisaj color si SD card slot;
- senzori parcare spate;
- stergator luneta;
- sunSet;
- volan in 3 spite imbracat in piele.
 
Configuratia aleasa a fost conform unui buget stabilit, dar, in primul rand, a fost dupa bunul meu plac  :D.
 
Motorul se comporta exact asa cum a fost descris de multi alti colegi pe acest forum. Urca frumos in ture, o adevarata placere.
 
Din punctul meu de vedere masina sta foarte bine pe sosea, cel mai probabil datorita latimii ei si latimii anvelopelor. Inca nu-mi dau seama daca este un minus ca nu am optat pentru suspensia sport cu XDS. 
 
Despre mult discutata problema a fetelor de usi, nu pot sa spun decat ca pentru mine personal este un detaliu mult prea mic fata de ce ofera masina ca un intreg.
 
De indata ce apuc sa-i fac un mic "book", o sa mai pun niste poze. :Driver:
 

post-67114-0-05990400-1396426909_thumb.j

post-67114-0-12851600-1396426922_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate, in seara asta, cand e rece afara, iarasi eroare la farul din dreapta. Acum insa, eroarea este la ledurile de zi....

Usor, usor incep sa ma plictisesc de vizitele in service.

Referitor la scartaitul de la hayon, a fost rezolvat in service saptamana trecuta(cauza se pare ca a fost, conform service, cheder montat defectuos).

Am uitat sa mentionez ca a fost schimbat calculatorul de far, acum vreo 2-3 saptamani.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Modificat de xoft2003
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te plictisi, armata-i lunga!

Bun, acum ledurile acelea de zi mai au si ele vreun calculator? Sunt cuplate in cel de far? Sa nu fie vreo mufa care nu face contact!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce au si alea. Oricum comportamentul e acelasi. Cand e frig afara(3-4 grade), eroare. Acum de exemplu, arata 8 grade totul merge bine.

Nu prea as crede ca e doar o mufa, pentru ca se aprinde daylight-ul la startup dupa care in 5 minute se stinge si da eroare.

Stie cineva erorile astea se salveaza in cb? oricum am facut poze cu telefonul ca sa nu ma trezesc cu surprize la service.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Modificat de xoft2003
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost iarasi astazi la service, cu eroarea de mai sus, solutia : se schimba iarasi calculatorul de far. Foarte interesant ca a mai fost schimbat odata. Stie cineva ce este acest calculator de far ? Are un microcontroler sau e doar un conector de mufe ? Nu inteleg ce naiba se tot arde acolo...Oricum, daca e un microcontroler comanda cred ca vine de la CB. Poate problema e acolo.. si nu in calc. asta de far. Si de fiecare data e doar pe partea dreapta( nu e timpul pierdut sa se arda si ala de pe stanga :) )

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai probabil ti-au dat din stocurile cu calculatoare defecte! Alta explicatie nu exista. Probabilitatea sa se intample identic la piese diferite ar trebui sa fie mica, dar la piese din acelasi lot..?

unii dintre noi traiesc acelasi sentiment cu lantul schimbat a doua oara!

Dar poate acum e cu noroc, poate s-or fi terminat loturile cu probleme.

Modificat de bogdanpiatra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OFFTOPIC: bogdanpiatra - incearca sa nu mai amintesti de vesnica problema a lantului prin topic-uri diferite ca poate vine vreun moderator si te trimite sa iti versi amarul la o bere nu pe forum. 

 

ONTOPIC: aseara am schimbat la un B6 becurile xenon si m-am intalnit si cu calculatorul de far care era pe capacul farului (modelul 2006). Este destul de complicatel acest calculator nu e doar un simplu conector si chiar si cu schimbarea calculatorului, daca nu ma insel esti primul care are probleme cu DRL LED ?

Citisem ca restul colegilor au avut probleme cu xenonul pe dreapta ... acum si led-urile intra in greva ?

 

Am regretat nitel cand am configurat masina ca nu am putut intinde bugetul si pentru Kessy si Xenon dar vazand acum cei cativa insi cu probleme parca nu mai imi pare asa rau. Singura "problema" care o am este un scartait al oglinzii stanga la pliere si depliere (am pus eu si un filmulet pe forum) insa miercuri sunt programat la Brady.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e buna berea!

am facut comparatia cu lotul de piese! ca daca e acelasi lot, proiectat si construit identic, e foarte probabil sa aiba si aceleasi defecte. Noroc cu garantia! Ma rog, am sa-l numesc altfel, sau am sa fac referire la o piesa abstracta. :lol:

Desi moderatorii sunt prietenii mei!

Scuze de off!

 

scartaitul oglinzii nu dispare cand speli masina, ma rog sau dupa ce o speli?

Modificat de bogdanpiatra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda sunt primul cu update si problema la DRL.

Initial problema a fost la faza scurta, s-a schimbat calculatorul de far, si acum a aparut problema la DRL tot dreapta.

Vedem daca doar am fost eu ghinionist sau mai apar si alte cazuri.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Modificat de xoft2003
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru putin timp dispare. Am dat si cu un spray siliconic pe la imbinarea dintre oglinda si bratul static si la fel dispare pentru putin timp. Probabil nu ajung unde trebuie cu gresajul si drept urmare ma duc la service sa o desfaca pana la ultima incheietura. Vazusem un filmulet pe Youtube cu cineva care schimbase Puddle Light dar parca nu m-as apuca sa trag eu de oglinda pe acolo ....sa o faca cei din service !

Modificat de ionut_slatina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda sunt primul cu update si problema la DRL.

Initial problema a fost la faza scurta, s-a schimbat calculatorul de far, si acum a aparut problema la DRL tot dreapta.

Cumva apar si alte anomalii la instalatia de iluminat? Gen avertizare de becuri arse sau "lighting fault" si becurile sa fie bine-merci in regula?

Pentru ca mai sunt niste update-uri de soft la centrala electrica dar nu stiu daca au legatura...

Cati km are masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina are ~3000Km. Nu sunt alte anomalii, erori, etc. 

Poate se aplica update-urile si in cazul meu, ori sunt foarte proaste aceste microcontrolere de far ori problema e in centrala.

Sa speram ca sunt doar foarte proaste si am nimerit eu acelasi lot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am dat si eu ieri comanda pentru Skoda Octavia 3 1.2tsi 105cp Elegance. Ei spun ca masina se livreaza in termen de 10-12 saptamani.

Exista norocul ca masina sa ajunga mai repede de acest termen ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te pot surprinde dar nu mai devreme de 7 saptamani

Sent from my HTC One X using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina are ~3000Km. Nu sunt alte anomalii, erori, etc.

Poate se aplica update-urile si in cazul meu, ori sunt foarte proaste aceste microcontrolere de far ori problema e in centrala.

Sa speram ca sunt doar foarte proaste si am nimerit eu acelasi lot.

Nu știu cât sunt de proaste sau nu, eu sunt de părere că softurile în general sunt problema. Și pentru că o parte din ele nu pot fi rescrise, schimbă piesele. În fine.. Poate că-i tot controllerul de far defect. Și dacă defectul se poate reproduce ușor, cred că cea mai simplă soluție de diagnosticare e montarea unuia nou/bun de probă.

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu o problema pe care am intampinat o in seara asta un Zgomot foarte urat pe sub masina ceva metalic de undeva dreapta fata si un mesaj pe display din cand in cand gear is engaged vreo parere scuze de off

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dreapta fata cum stai la volan sau cum privesti masina din fata ei?

Ai cumva DSG7 pe masina? O serie de sasiu pe PM se poate?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dreapta fata cum stai la volan e manuala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu o problema pe care am intampinat o in seara asta un Zgomot foarte urat pe sub masina ceva metalic de undeva dreapta fata si un mesaj pe display din cand in cand gear is engaged vreo parere scuze de off

Gear is engaged este foarte posibil sa apara de la sistemul Start/Stop, probabil vrea sa opreasca motorul la semafor dar nu "vede" schimbatorul in pozitia neutra. Acum ca nu-l vede in pozitia neutra ca nu scoti tu cutia pe liber sau ca e o defectiune pe la senzor, trebuie investigat.

 

Zgomotul dreapta fata, chiar daca nu a aparut decat o singura data, parerea mea e ca trebuie de asemenea investigat intr-un service de marca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!