Jump to content

Octavia 3


PTDA
 Share

Postare recomandată

daca vreti aliaj ieftine pe 15 le vand eu pe astea din semnatura :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

In sfarsit dupa 15 saptamani de asteptare mi-am ridicat si eu masina de la dealer.

Am facaut doar 70KM si pana acum pot sa spun ca sunt foarte incantat de ea.

Imi place mult sistemul Kessy si optiunea de Bluetooth pentru telefon, foarte utile. 

Suspensia mi se pare putin cam tare dar cred ca se datoreaza si rotilor de 17"

 

Am observat o sigura neplacere dupa ce am alimetat de la GAZPROM benzina Premium masina a inceput sa faca ca un mic tractoras se aude un mic zgomot de la motor zici ca e diesel.

A mai alimentat cineva la GAZPROM ?

Si inca o intrebare a mai comandat cineva aceste jante de tabla KFZ 130001

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am bagat si eu de la GazProm si nu stiu...nu pot sa zic ca ma declar multumit. Nu mi s-a parut ca face urat, dar parca ia mai greu ture. Am pus de 95 ce e drept dar am sperat sa fie buna, intrucat am colegi cu diesel care au fost incantati.

Urmatoarea alimentare o sa fie de la Rompetrol cu EfixS98 cum ii zic ei.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ultimele 3 plinuri le-am facut de la Gazprom, primul cu benzina de 99/100 (nu stiu cum e la ei) iar ultimele 2 cu benzina de 95. Personal nu am simtit nici o diferenta intre 99 si 95, nu am sesizat nici un zgomot mai ciudat si nici o scadere de putere. Singura diferenta a fost la portofel, diferenta dintre 99 si 95 fiind de 50 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am coleg cu G7 1.2 TSI DSG. Foarte multumit de combinatie.

Sent from my HTC One mini using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva ce se intampla cu adevarat cu masinile noastre in Curtici? Scuturile de sub masina sunt pline cu pietris inca din primele zile si eu nu am bagat-o pe macadam sau ceva drum pietruit. Cand bat in protectiile de sub habitaclu zornaie pietricele si nu cad. Si nu prea imi dau seama cum ar fi putut intra asa usor. Oare s-o fi dat careva cu ea in ritm de raliu intre fabrica si dealer? Ce se intampla cu adevarat in Curtici? Cine le incarca si le descarca?

Sent from my GT-I9105P using Tapatalk

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea au cum sa faca raliu cu ele, in modul transport masina nu poate depasi 30 km/h. Modul transport se scoate d-abia la dealer. Dar nu e exclus sa fie date jos de pe tren si tinute in parcari cu pietris (neasfaltate).

 

Sunt aduse cu trenul, iar cei de la Lagermax le urca pe trailere.

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia combi 1.6 tdi 4x4 cu ce fel de suspensie vine ? (independenta sau semi?) Am vazut una in parcare la PBN dar era parcata cu spatele la bordura si era greu sa vad ceva. Mi s-a parut totusi ca ar fi independenta.

Nu am gasit specificatii pe net...

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate 4x4 sunt sigur independenta pe spate. In cazul lui 1.8TSI vine si cu DSG6 in loc de DSG7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci am gasit solutia sa iau Octavia diesel cu punte independenta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia un RS diesel si ai rezolvat cam toate problemele, cam asa gandesc eu intrun an:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai putin 4x4 ...

 

Daca vrei performanta, iei Octavia 4x4 2.0 tdi si ii faci un tuning la 184 cai si ai o masina mai performanta ca RS TDI stock... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm, da, ar fi o idee, si`i mai pui si un kit de RS aftermarket si aia e, RS 4x4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scaune sport ai, intr`adevar nu astea de pe RS dar sunt sport, suspensia nici nu prea mi`o doresc neaparat pe cea sport, noi doar glumim pe aici, dar este o varianta de luat in considerare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca poti sa iei suspensie sport si pe varianta 4x4... Daca nu , poti sa o cobori daca tii neaparat la look si tinuta de drum.

Ma uitam aseara timp de 30 min la fundul unui RS TDI combi gri la PBN si singura diferenta e bara spate si inscrisul pe portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai astea au fost intotdeauna diferentele intre RS si restul: bari fata-spate, interior, jante si eventual culori specifice. Ca si la celelalte marci din grup si e relativ usor sa-ti faci un RS look.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact e usor sa faci sa arate si e mai greu sa-l faci tehnic. Dar acum, macar pe versiunea combi, poti sa iei un tdi de 150 4x4 si sa umbli la motor sa il duci la 184 de cai si rezultatul are trebui sa fie mai performant decat originalul...

Ar pute sa faca Skoda asta, dar VAG nu o lasa de frica de canibalizare cu Audi A3 sportback quattro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar cine spune ca nu poti umbla si la interior? se gasesc volane de RS, pedale de RS, scaunele astea sport care vin sun aproximativ ca cele de RS, nu chiar da na, pe acolo :D

eu chiar am facut o configurare pe tema asta si probabil cu discount ar iesi pe la 27.000 si dupa te apuc de treaba treptat, intr`un an o cam faci. Ma gandesc serios la treaba asta, nsm ai starnit nebunia in mine cu chestia asta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici nu avea cum sa fie ca un vRS din frabrica pentru ca ar fi 4x4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar si daca ar face Skoda 2.0tdi 184cp cu tractiune integrala tot nu ar canibaliza A3. In primul rand ca se adreseaza unui alt public si in al doilea rand cine vrea A3 nu cred ca se uita la Skoda.

In definitiv nici VW nu face aceasta combinatie, ba mai mult VW e vaduvit de 1.8TSI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!