Jump to content

Octavia 3


PTDA
 Share

Postare recomandată

Interbare:

Care este diferenta intre jante de tabla cu ET48 (16inch) si cele ET 46 (6,50Jx16) ?

Unele suporta lanturi de iarna (ET48) si celelalte nu (ET46)?

 

Pe ambele modele se pun anvelope 205/55R16?

 

Ce recomandati pentru O3?

 

Multumesc,

Modificat de Amyd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu cat e ET-ul mai mare cu atat e jante mai 'bagata inauntru'. Intre cele 2 exemple date de tine e o diferenta de 2mm, deci neglijabila. Eu zic ca merg ambele pe O3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am luat cu ET50 de exemplu, tot pe 16".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mai avut cineva intarziere la primirea cartii de identitate de la Skoda? Se pare ca exista o intarziere la RAR. Eu am ridicat masina pe 8 Octombrie si inca nu am intrat in posesia acesteia. Dovada provizorie expira pe 6 Noiembrie :bom:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Avem vreun coleg pe aici care si-a montat camera reverse pe octavia 3? daca da, as dori si eu niste informatii: unde? cum? cand? Astazi am vazut in galati o octavia 3 cu numar de B care avea o camera reverse in becul de la numar si as fi curios cum a procedat? mentionez ca avea bolero. Eu am intrebat la un moment dat un dealer daca bolero are intrare video pentru o camera reversa si mi-a spus ca nu are, ca nu se poate monta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mai avut cineva intarziere la primirea cartii de identitate de la Skoda? Se pare ca exista o intarziere la RAR. Eu am ridicat masina pe 8 Octombrie si inca nu am intrat in posesia acesteia. Dovada provizorie expira pe 6 Noiembrie :bom:

Salut,

Eu, explicatia de la PBN a fost ca motorizarea noastra se omologheaza individual si dureaza mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi ce credeti? Se justifica sa cumperi alte jante(fie ele si de tabla) pentru sezonul de iarna?

Se justifica suma data in plus pe jante, sau este in regula sa fie folosite cele de aliaj tot anul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ,

Am facut un stiudiu si de exemplu pentru acelasi model de anveleope de iarna ,pret anvelope pe 15"+ jante de tabla= pret anvelope pe 16"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reformulez... Jante de 16 - nu de 15 (implicit si cauciucuri de 16)

De ex, la 1.4 tsi nu merg jante de 15inch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da de ce nu merg ma rog? ce are motorul asta asa de special, de acord ca in carte nu sunt trecute, dar daca te uti pe site la porche-inter-auto pe site la O3 ca si cauciucuri si jante de iarna sunt date pe 15

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ar fi mers de jantele de 15, nu mai intrebam. Asa am inteles si eu, discurile de frana de pe fata sunt prea mari...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

     Deci in brosura de prezentare pentru O3 sunt trecute si jante pe 15. Eu personal am cumparat continental wintercontact ts 850, pe care le-am pus pe jantele originale pe 16.

Dezavantaje, la vulcanizare cand inti face trecerea iarna-vara si invers iti poate zgaria jantele de aliaj. Avantaje scutesti aproximativ 800RON, cat costa jantele de tabla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S.a mai discutat chestia asta si mereu avantajele sunt mai mai mari si logice daca ai 2 randuri de jante si cauciucuri, in timp se amortizeaza investitia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jante de tabla de 15 inch merg montate pe Skoda O3 1.4TSI. Eu am sunat la reprezentata Skoda iar cel de la accesori a verificat si a spus ca nu e nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta arata cat de bine cunosc dealerii marfa. Mi-e mi-au raspuns clar ca pe 15" merg doar la 1.2 TSI si 1.6 TDI, din cauza dimensiunii discurile de frana de pe fata. Cred ca atunci cand ma duc sa montez anvelopele incerc de proba si cu o janta de 15", de curiozitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa zici te rog daca se potrivesc cele de 15 pentru ca eu o sa ajung la dealar peste 2 saptamani cand o sa-mi ajunga masina.

Nu as fi suprins sa ma trezesc ca nu se potrivesc dar totus sper in continuare ca o sa mearga si cele de 15.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E simplu de vazut si fara proba. Cu jante de 16" daca ramane un spatiu de un deget intre etrier si janta merg si 15", daca in schimb vine la fix atunci nu.

 

Exemplu cu jante 17" si cu frane pentru minim 16"

206090920-w988-6677606746372404717.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi util daca ne ar confirma cineva 100%, nu masurand cu degetul.

 

Obs:

In configurator nu apar disponibile jantele de 15(de iarna) pentru 1.4 TSI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit in cartea tehnica a masini la pagina 210 intr-un tabel dimensiune rotilor in functie te motor iar din pacate alex82 ai dreptate trebuie roti de 16"

Aici gasiti lincul 

http://passthrough.fw-notify.net/download/415164/http://ws.skoda-auto.com/OwnersManualService/Data/ro/Octavia_5E/11-2012/Manual/Octavia/A7_Octavia_OwnersManual.pdf

(Scuze nu stiu cum sa incarc o poza)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incarca poza prin tinypic.com

 

Nu era vorba de masurat cu degetul, ci ochiometric se poate vedea daca e la limita cu o janta de 16" e la mintea cocosului ca 15" nu va incapea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am luat o si eu...din pacate fara black pack si eleron pentru ca inca nu au ajuns..dar se rezolva sapt viitoare.

Cateva poze pe fuga

post-125093-13827138995829_thumb.jpg post-125093-13827139227122_thumb.jpg post-125093-13827139375538_thumb.jpg post-125093-13827139511692_thumb.jpg post-125093-13827139629674_thumb.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumoase scaunele alea, dar tot nu pot sa-mi justific pretul lor... :S

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am luat o si eu...din pacate fara black pack si eleron pentru ca inca nu au ajuns..dar se rezolva sapt viitoare.Cateva poze pe fugaattachicon.gifImageUploadedByTapatalk1382713899.868293.jpg attachicon.gifImageUploadedByTapatalk1382713922.567987.jpg attachicon.gifImageUploadedByTapatalk1382713937.584688.jpg attachicon.gifImageUploadedByTapatalk1382713948.818096.jpg attachicon.gifImageUploadedByTapatalk1382713962.817821.jpgSent from my iPhone using Tapatalk Pro

Faina masina.

Sa o folosesti cu placere si fara incidente!!

Ce inseamna black pack?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!