Jump to content

Pompa ulei CR


Gorillaz_Doktor
 Share

Postare recomandată

  • 1 year later...

Salutare, stiu de celalalt topic cu pompa la b6 , l-am citit aproape integral si cumva situatia mea nu se pupa cu ce am citit pe acolo.

Masina in cauza un scirocco 2.0tdi CBDB cod motor, an in acte 2011, eticheta pe motor 20/06.2010 iar in programele de coduri pompa mea de ulei figureaza ca in poza de mai jos, este cea cu pionion care este si pe modelele de 1.9 chiar si cele vechi cu codul 038 115 105 Cimage.thumb.png.98f12b77af7c8b2f4d7c5f8151ff77df.png

Este posibil asa ceva? Vroiam sa stau linistit sa stiu sigur ce natie de pompa este pe masina si ce am de verificat!
multumesc.
 

Modificat de gabriel88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Moroarele 2.0 cbdb,cbdc ,au pompa clasica ,fara arbori de echilibrare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns Catalin, chiar vroiam sa te deranjez maine cu un telefon. 
Mare este gradina Vw cu toate combinatiile dubioase de coduri de motoare si variante de pompe , citisem pe topicul de b6 ca toate 2.0 inclusiv cand a ajuns discutia la cr-uri cu dupa 06.2009 inclusiv au varianta cu ax ori de 77/100mm si nu stiam unde ma incadrez, fiind confuz de ce gasisem pe net la un simplu search de cautare pompa pentru motorul meu.
Merita schimbata rola intinzatoarede la lant? se afla pe partea cu distributia sau este undeva in interior?
Alta mentenanta nu este necesara la aceasta pompa?
Multumesc inca o data!

Modificat de gabriel88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ai ce cauta/modifica/inlocui la pompa de ulei.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

@EEXCALADEAm citit tot topicul de pompe de ulei Passat B6 de 32 de pagini si tot nu sunt 100% lamurit, fiind o gramada de raspunsuri difertie.

Din ce am inteles tot ce e CR 2.0 tdi sub 11.2009 are axul de 77mm cu problema. (cu exceptia 2.0 de 110cp, CBDC si CBDB care nu au arbori de echilibrare)

Am un Seat Leon 2.0 170CP CR, fabricatie 25.06.2009 (serie de 2010), cod motor CEGA si pe un forum Skoda am gasit cum ca nici asta nu are arbori de echilibrare... : 

https://www.ilcats.ru/skoda/?function=getParts&market=CZ&model=OCT&modelcode=419&group=1&subgroup=115&part=115020&pid=3181&language=en

Am cum sa stiu sigur ce am acolo fara sa dau jos baia ? 😂

Baia nu a fost data jos niciodata, masina merge perfect, 13 ani si 240000 km.

O parere ? Mersi! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, macar aici sa am noroc :))) Mersi! :)

Am zis sa fiu sigur, fiind 2009.

La asta normala banuiesc ca nu sunt probleme, sa trebuiasca schimbat lant sau altele.. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare!

Sunt nou pe forum,as vrea dac se poate o lamurire referitoare la pompa de ulei

WVWZZZ3CZAE152504, cod motor CBBB

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
On 02.09.2023 at 14:43, EEXCALADE a scris:

Da,cu ax de 100 mm care nu face probleme

Sa înțeleg ca nu se schimbă. Mulțumesc anticipat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!