Jump to content

Conectare IPOD Seat Altea XL


axon003
 Share

Postare recomandată

Sunt de putin timp posesorul unui Seat Altea XL, si in cotiera pe linga o intrare AUX am si o interfata (MDI numita de VAG) format USB. Am incercat sa pun acolo IPODul cu cablul USB folosit la PC, dar zice ca accesoriul (adica radioul masinii) nu este suportat. Stie cineva o schema de adaptor, nu de alta in catalogul SEAT este acest cablu vreo 450 RON in conditiile in care am luat IPOD-ul cu 150 RON e cam mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Pai acel USB nu suporta stick de memorie? De ce nu conectezi la intrarea AUX?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti adapta conectorul USB.

Adica nu poti transforma conexiunea USB in conexiune ipod. Ai nevoie de alt cablu (cu conector pt. ipod) si il poti gasi si in alta parte decat la dealer. Vezi pe ebay, sunt 13-15 lire (plus transport), produs OEM.

http://cgi.ebay.co.uk/VW-MEDIA-IPOD-CABLE-SCIROCCO-GOLF-POLO-RCD-310-510-/250818558419?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item3a65f379d3

Daca si suma asta ti se pare mare, poti incerca cum a spus colegul mai sus. Ia un stick si pune muzica pe el, o sa-l recunoasca sistemul daca il conectezi la cablul pe care il ai tu acum.

Si o intrebare putin pe langa subiect.Ce cod are interfata ta? (se vede pe un log VCDS, daca ai facut vreodata asa ceva). Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Gabriel DIACONU

Totusi, poti arunca o privire si pe acest topic pt. mai multe informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Si o intrebare putin pe langa subiect.Ce cod are interfata ta? (se vede pe un log VCDS, daca ai facut vreodata asa ceva). Multumesc.

Address 2E: Media Player 3 (J650) Labels: None

Part No SW: 6J0 035 342 D HW: 6J0 035 342 D

Component: SG EXT.PLAYER H13 0150

Revision: A1001003 Serial number: 7669539168

Coding: 020000

Shop #: WSC 04941 000 00000

VCID: 254AFB629571

Cu stick stiu ca merge, i-am pus si un hdd extern de laptop [nu stiu daca nu-l deranjeaza cite o groapa mai mare luata] da e mai comod ipod-ul, il mai poti lua si cu tine. Prin AUX merge foarte bine, dar trebuie sa operezi ipod-ul manual, si sa lasi volumul de pe ipod la vreo 2/3 ca sa nu apara distorsiuni. Ideea e ca daca tot are acest media in sa-l pot folosi fara un cablu de 100EUR de la dealer. Sunt curios daca cele de pe ebay au ceva electronica in ele sau doar fir-la-fir.

Modificat de Gabriel DIACONU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt. detalii.

Cablul nu are nimic electronic, sunt doar conexiunile diferite intre cele doua capete.

Discutiile din linkul pus de alteacupra se refera la interfata de generatie mai veche (care NU afiseaza id3 tags) si care simuleaza un cd changer.

Interfata pe care o are Gabriel e mai "jmechera", recunoaste id3 tags, vede ipodul complet (cu playlisturi, artits, albums, compilations etc)

Modificat de starchaser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai conexiunile astea diferite ma intereseaza daca are cineva acest cablu original sau oem corespondenta pini mufa "usb"<=>ipod.

Probabil media playerul apare ca un docking station pt ipod, dar nu gasesc pinout-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca pt. 20 de lire merita sa iei un cablu special ipod.

Daca vrei sa-l tai pe cel USB si sa refaci conexiunile, lasa-mi pe privat o adreasa de mail.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa comand unu pe ebay ca e cel mai simplu, ma interesa ca tehnica treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Problema rezolvata!

Cost ~60ROn

Piesa : http://www.ebay.com/itm/290581929535?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649#ht_2544wt_952

[bMW IPOD Y CABLE]

Nu va speriati ca e pentru BMW, am pus ipodul pe masina si merge ceas, play dupa artist,album etc, browse cu butonul drept RCD etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!