Jump to content

Instalatie incalzire scaune


pmi
 Share

Postare recomandată

Multumesc. Maine sau sambata dau panoul jos sa vedem care releu e cu problema !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    19

  • F l o r i n

    10

  • pop cristian

    6

  • piticu11

    6

Dragi colegi. Acesta este releul cu probleme :) acum trebuie sa caut unul nou care am inteles ca are pret destul de mare. O sa caut si pe internet..poate gasesc un pret mai bun. Doar ma deranjeaza ca si zgomot, dar el inca functioneaza !

post-30626-0-43058800-1449405562_thumb.j

post-30626-0-92286900-1449405562_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Are cineva schema electrica pt incalzirea in scaune pt varianta cu cele 2 relee(notate cu 59) si butonul de rigoare?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

va salut!am achizitionat si eu 2 scaune cu incalzire de octavia1 si as dorii sa le montez daca binevoiti (va rog)sa ma indrumati si sa-mi mdati niste sfaturi!.am butonul de O1 cu mufa si firele taiate si va rog sa-mi spuneti ce comanda da sau primeste fiecare fir dupa culoare.nu am mufele de la scaune dar mi-a promis un prieten ca mi le da de pe o bora daca potrivesc si vreau sa intreb daca de pe bora pot pune modulul de comanda(sau releul) cu butonul de skoda,si daca da ,cum arata modulul si unde este amplasat in masina?multumesc anticipat!pun pozele cu butonul si firele

wp_20160716_16_40_36_pro.jpg

wp_20160716_16_40_52_pro.jpg

wp_20160716_16_40_46_pro.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butoanele de pe bora/golf au regulatorul de curent incorporat, butoanele de Octavia dau comanda unui regulator aflat sub bord, deci nu poti pune combinatia cum vrei tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc de raspuns.va rog daca aveti sa puneti o poza cu modulul de O1 si sa-mi spuneti unde mai exact se afla sub bord?mufele de la scaunele de bora sunt compatibile cu cele de la octavia?configuratia la butoanele de octavia mi-o puteti da va rog.(adica  ,ce fir e responsabil cu +: cu -: cu +pt iluminat etc)

Modificat de dani j
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va rog domnul AL Bundy sa ma lamuriti cu un lucru;n-am gasit nicaieri modul de comanda pt O1 si m-am hotarit sa pun butoane de comanda de golf si cam stiu cum se leaga,insa am la buton un fir subtire negru cu dunga rosie care nu stiu ce semnificatie are si un fir subtire albastru cu dunga gri care cred daca nu ma insel si va rog sa-mi confirmati daca e +de la pozitie care ilumineaza butonul.in rest rosu cualb gros e + alimentare ,maro - si neru cu dunga galbena alimenteaza scaunul .va rog sa ma indrumati in acest sens>multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru cine vrea sa monteze scaune cu incalzire legaturile la butoanele de golf 4 sunt urmatoarele;       fir gros rosu cu dunga alba + permanent,negru cu dunga rosie(subtire)+ prin contact,maro - (minus),albastru cu dunga gri(subtire) + pt iluminat buton(de la +de pozitie) iar restul corespund culoare la culoare cu firele din mufa (verde) care se leaga sub scaun,adica comanda de +pt firul negru cu dunga galbena respectiv albastru cu dunga galbena de la scaunul pasager dreapta(mi groase)si cele 2 mai subtiri care merg ;la mufa verde si comanda termistorul.sper sa va ajute pe cei care vreti sa faceti adaptarea cu butoane de golf.am uitat sa specifi ca +-ul trebuie luat de sub bord de la sirul de suruburi de 6 doar prin siguranta de 15A sau cu 2 pini de la tabloul de sigurante la locul de siguranta 44.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare. Am o nelamurire in legatura cu firul de alimentare pentru incalzirea in scaune. Masina este skoda superb 3u 2007. Am scaunele si banchetele cu incalzire, am instalatia electrica, am insirat.o prin masina. Nelamurirea este la care din punctele cu curent din poza ma pot alimenta cu firul care se va duce in panoul de sigurante? Ma intereseaza mai mult care din ele are curent doar cand este pus contactul. Si ce siguranta sa pun, de 15 e de ajuns? Multumesc anticipat.

1470300256821.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum vezi acolo, toate bornele au curent permanent, si firul de putere se leaga la contact permanent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pot lega la oricare din bornele alea firul care duce in panoul de sigurante? Sau trag fir direct de la baterie? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Leaga pe una din acele borne.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru lamurire. O sa leg in curand ca au intervenit altele intre timp si nu am mai avut cand. O sa revin cu rezultatul final. Multumesc, o seara buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare mie sau aici sintem la Octavia ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna seara. Am gasit sa cumpar instalatia de la o octavia din dezmembrari. Masina mea este din 10.01.2002. Ce componenete sa ii cer pentru a fi montarea mult mai usoara?

Am sa cer:

-buton de comanda plus mufa cu fire care intra in el

-plasele incalzire scaune plus suportii neagri in care intra mufele de sub scaun

-releul sau relele de comanda. Stie cineva exact care este cod number-ul exact pentru masina mea? AM nevoie de 1U0919533 sau de 2-a 1E0919533?

 

Mai trebuie cerut ceva?

Va multumesc anticipat si va urez o seara buna in continuare!

certificat skoda.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la 31.01.2002  - 2 x 1E0..... 

cam alea sunt piesele, care le-ai enumerat tu. mai ai nevoie de firele care intra in tabloul cu relee.. si alte cateva fire pentru diverse legaturi (putere, masa, etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-au ajuns componentele achizitionate second hand.

Acestea sunt:

-doar plasele sezut cu codul 1u0963555B

-butonul din bord. Fara aceasta mufa in care intra firele(wp_20160716_16_40_46_pro.jpg)

 

 

Aveti idee care este codul aceste mufe?

-cele 2 relee 59 cu soclurile aferente.

 

Aveti idee daca 1u0963555C(acesta pare sa fie codul pentru spatar) e acelasi cu cel de pe golf4/bora/leon?

 

Va multumesc anticipat!

 

 

 

 

 

 

 

 

Si aveti idee ce valoare trebuie sa aiba plasa de incalzire in scaune? Una imi da 8kohmi si una 178kohmi totusi.

Si un cod pentru mufa mama care sa intre in cea tata din acesta poza(mufa verde):https://www.skoda-dily.cz/nahradni-dil/1u0963555c-vlozka-pro-vyhrivani-sedaku-skoda-21793.html

 

Va multumesc mult inca odata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codurile care incep cu 1U sunt specifice octavia 1

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna ziua. Aveti idee cum se dau rotitele de la reglaj spatar/reglaj lombar jos fara sa le rup? SI se poate transfera cu totul buretele de la sezut/spatar de la pasager la sofer? Va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pernele sezut / spatar sunt identice stanga dreapta

rozetele - tragi de ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru reply. Mai am o nelamurie? Cum se scoate tija aceasta din poza? Vreau sa dau de tot jos tapiteria. Va multumesc anticipat!

scaun octavia.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe interior ai niste cleme de fixare - pot sa fie inele metalice sau cleme de plastic - difera de la model la model - banuiesc ca la tine sunt inele metalice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!