Jump to content

Instalatie incalzire scaune


pmi
 Share

Postare recomandată

Salut!

Am montat pe Tour scaune de Golf 4 care au incalzire in scaune.

Dupa ce achizitionez butoanele de pe bord, de ce cabluri, relee etc mai am nevoie? Stiti cumva daca mufa de la cablurile care presupun ca sunt necesare intre bord si scaune (de Tour) se potriveste cu cea de Golf 4 (existenta in scaune)?

Multumesc anticipat.

O zi buna! :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    19

  • F l o r i n

    10

  • pop cristian

    6

  • piticu11

    6

Ce butoane vrei sa pui, cele de gplf sau cele de skoda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As pune cele de Tour pentru ca nu cred ca se potrivesc butoanele de Golf 4 in plansa de bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci mai ai nevoie si de modulul de comanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca as pune butoanele de Golf nu ar mai fi nevoie de modulele de comanda? Atunci le iau pe cele de Golf si le pun eu cumva in bord. De acolo ce mai trebuie? Doar cablurile pana la scaune sau mai trebuie sa treaca prin tablou, siguranta, releu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Nu, deoarece cele de Golf4 au modulele de comanda in ele. Releu nu. Normal ca treci alimentarea lor, prin blocul de sigurante. Cumperi 2 pini si ii bagi acolo, ca sa fie cat ami aproape de montajul original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit de vanzare pe forum sistemul de mai jos:

Sistem incalzire scaune CARBON VW OEM, Noi-Noutze, cod 1K0963555T.

- Dimensiuni: lungime 52,5 cm, latimea mare 38cm si latimea mica 34 cm.

- Mufele au cate 4 fire/mufa la spatar si sezut

- Rezistenta de 5,5 Ohmi, termistor si la perna din spatar si la perna din sezut.

- Fara butoane!

Intrebarile mele sunt urmatoarele:

1. se potrivesc pe scaunele de Octavia Tour Sport?

2. exista vreo firma care sa monteze asa ceva? Adica sa desfaca tapiteria si sa coase acest sistem fara probleme estetice ulterior (eventual sa refaca tapiteria cu ata rosie tip GTI)?

3. adaptarea poate fi facuta similar sistemului OEM - buton, cabluri etc.?

4. aveti idee cat m-ar costa toata operatiunea asta si unde as putea apela cu incredere?

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU e nevoie sa se descoase tapiteria, nici sa se coase rezistentele de tapiterie, acestea se lipesc de buretele de sub tapiterie. Oricum nu ai ce face cu termistorul din spatar. DA, montarea se poate face OEM, ai nevoie de butoanele de octavia si de modulul de comanda, sau de butoanele de golf si nu mai trebuie modulul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Din cate stiu eu, e cineva din Brasov care se ocupa cu asa ceva. Cauta la prestari servicii. La service e mai greu sa gasesti pe cineva care sa iti monteze incalzirea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt montare se mai ocupa si hermus din brasov din cate stiu eu dar daca ai drum in capitala eu recomand pe bundy, lasi masina cu incredere pt ca l-am vazut cum lucreaza si mergi la un film prin mall sau la o plimbare printr-un parc cat se surubareste la masina daca nu esti genul curios sa vezi ce si cum se face :)

Butoanele de golf se potrivesc in bordul octaviei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU se potrivesc in bord butoanele de golf, ci doar in cutia de acte de deasupra casetofonului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

O problema descoperita de mine e ca husele de incalzire de octvia nu sunt la fel cu cele de golf, tapiteria de la octavia se prinde in 3 puncte in sezut, si NU cum mi s-a zis ca s-ar prinde ca la golf in capete, prin intermediul unei tije. DECI trebuie sa permita sa se treaca cu acele inele metalice prin husa, adica sa fie facuta pe tehnologie carbon sau sa aiba taietura unde trebuie.

Husele, pe orginal un pret de 60-70 euro bucata, adica doar sezutu si separat, alti bani si spataru. O sa incerc si cu huse de logan care au sant pt trecerea inelelor. Am cumparat huse intregi ca pe golf, dar daca nu m-am interesat si am mers pe incredere orbeasca mi-am luat teapa!

Aveti grija ce va puneti pe masina si studiati bine!

Postez 2 linkuri cum se desfac scaunele:

http://www.skodaoctavia.cz/skoda-octavia/vymena-vyhrivacich-decek

http://www.skodaoctavia.cz/skoda-Octavia-sedacky

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Postul e destul de vechi, dar as vrea sa stiu de ce am nevoie sa fac functionala incalzirea pe octavia, scaunele cu incalzire le-am luat, zicea mai sus Al ca ar fi nevoie de buton si modul de comanda, oare se gaseste separat acest modul, are cineva un cod sa stiu ce trebuie sa caut, un cod pentru cablaj?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se gseste, cod pentru cablaj nu, ala trebuie facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al stiu ca la voi se poate face dar de aici si pana acolo e destul de mult si aci nu am gasit cine sa il faca, de aceea as cauta butonul si modulul sa incerc sa fac oem si dc pot lua si cablajul cu tot cu mufe ar fi superb

mersi de raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai cum sa iei cablajul nici de la o masina care a avut asa ceva din fabrica, este cuprins in cablajul masinii.

 

iti postez codul modulului cand am acces la etka.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc , atunci sa inteleg ca trebuie sa caut si sa le iau atunci cel putin cu mufe, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat mai mult din cablaj. Daca masina e la dezmembrari, ii desfaci cablajul si scoti destul de mult din el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am scaunele,butonul si mufele dar caut pe cineva din brasov care sa le lege multumesc .

Sal as dori sa montez scaune cu incalzire pe 01 am scaunele ,butonul si mufele dar caut pe cineva din brasov care sa le poata face multumesc.Va las un nr de tel 0767509138

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai si modulul de comanda? da-mi un cod pentru modul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate m-am exprimat gresit scaunele vin marti au fost date jos de pe octavia tour varful de gama si cred ca au tot ce le trebuie de asta caut un baiat in brasov care face licrul asta ca sa le si montez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi in aria Prestari servicii - avem colegi in Brasov, care te pot ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in functie de seria sasiu

 

1E0919533 - 2 bucati

 

1U0919533 - 1 bucata scrie pe el 455

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog frumos, daca doriti sa ma ajutati si pe mine in urmatoare problema:

Am cumparat 2 scaune cu incalzire de la dezmembrari de pe o ocatvia 1 laurin klement toate bune si frumoase pana aicia nu?Eu detin o skoda O1 alh 90 cp domnul respectiv mi-a trimis alaturi de scaune butonul din bord si mufele de jos.Dar baiatul care se ocupa de montaj spune ca mai are nevoie si de cele 2 relee.ACUMA E PUNCTUL FORTE CE NR SAU COD AU RELEELE RESPECTIVE.Ptr ca domnul mi_a trimis toate codurile si nr de pe relee:

1.1U0941243C

2.6U0955535 SAU NR DE RELEE

1. 389

2. 409

3. 18

4. 53

5. 59

6. 393

Cam asta e tot ce a gasit pe acolo, masina are an de fabricatie 2002.

VA MULTUMESC

Modificat de piticu11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!