Jump to content

Audi 90 Quattro - opinii


WSN
 Share

Postare recomandată

salutare all!

problema sta in felul urmator : am un amic ce vrea sa isi cumpere o masina "de alergat, liniute, etc.", cu alte cuvinte, o masina mai ieftinuta (usor de intretinut) si puternica.

ne-au cazut ochii pe un bmw (nu are sens sa va zic nimic despre el) si un audi 90 quattro:

- an 1991

- motor 2300, 180cp

- ac, geamuri electrice fata, trapa manuala, inchidere, alarma, abs, jante aluminiu stock, volan si schimbator lemn originale

- quattro permanent functional

- kilometrii : 220.000 pe bord (cati or fi reali, nimeni nu stie, proprietarul se jura ca aia sunt)

ce am putea verifica la aceasta masina, ce ar putea cadea, ce s-ar putea ascunde la ea, la ce sa ne mai uitam si ce pret ar face?

ps:omul vrea 4000e pe ea (o lasa sigur in 3800).unii spun ca nu face, altii spun ca e suspect de putin.nu stiu ce sa mai cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiam despre acest motor ca are 150 cp.

Verificati daca seria motorului este aceeasi din cartea de identitate, transmisie, articulatii, rulmenti spate.

Un prieten a avut o masina similara, dar fara quattro, iar motorul nu i-a facut absolut nici o problema.

Sper sa fi fost de folos macar un pic.

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un lucru ce mi s-a parut suspect la ea este ca pompa de benzina se auzea "tzacanind" incontinuu in portbagaj (ma rog sub bancheta din spate am inteles ca e). el zice ca asa se aude la toate :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti spun sigur ca la prietenul meu nu se auzea asa ceva. Si masina avea cam tot in jur de 200.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

modelul 90 nu este model american? care este modelul, sedan coupe?

uite aici, sint cele americane(consum mare de benzina!):coupe

http://autos.msn.com/research/vip/Spec_Gla...VIP&tab=2⊂=0

sedan

http://autos.msn.com/research/vip/default....=90&src=LeftNav

coupeul din cite stiu a fost cel mai bun raliu. vezi reviews-ce zic oamenii despre ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmmm. nu e model american sigur.

masina este sedan in 4 usi.

ce e ciudat e ca nu gasesc date despre motor nicaieri. in talon scrie 135kw.

mai e ceva ce ma intereseaza : 0-100km/h am gasit pe net valori de la 7.5s la 8.1s

e cam multa brambureala pe seama acestui motor :blink:

Modificat de VentoCLD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

135kw=180cp

din ce zic americanii, este o masina foarte buna. dar vezi ca consuma mult 14-10L(cit consuma jaguarul meu de 4.0L !)

Modificat de tibimakai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e cam multa brambureala pe seama acestui motor :blink:

<{POST_SNAPBACK}>

Ar fi mult mai putina daca ai afla si ai posta codul motorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi mult mai putina daca ai afla si ai posta codul motorului.

<{POST_SNAPBACK}>

apare in talon right? daca da, o sa i-l cer!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apare in talon right? daca da, o sa i-l cer!

<{POST_SNAPBACK}>

Apare pe pagina a 2-a, in campul "tip motor" si in principiu e trecut corect (la toate masinile mele de pana acum asa a fost, inclusiv Audi 80).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un lucru ce mi s-a parut suspect la ea este ca pompa de benzina se auzea "tzacanind" incontinuu in portbagaj (ma rog sub bancheta din spate am inteles ca e). el zice ca asa se aude la toate  :blink:

<{POST_SNAPBACK}>

Pot sa-ti confirm si eu ca la fosta masina A80 din 1990 pompa de benzina functiona in continuu, atata timp cat avea contactul pus, pompa de benzina zumzaia (nu tzacanea, si nu e in portbagaj, ci sub masina langa roata din dreapta spate). Surplusul de benzina se intorcea in rezervor pe retur. Poate a fost ceva modificat la masina, unii mecanici spuneau ca nu e normal ca pompa de benzina sa functioneze nonstop, dar eu asa am cumparat-o, motorul mergea bine, bujiile erau caramizii, toba ramanea curata, avea putere si consuma relativ putin: 6,5-7,5 extraurban si 10-11 urban - motor de 1,8 litri, 90 CP, injectie multipunct neasistata (mecanica) cod motor JN.

Avea si un soi de calculator, o cutie neagra (la propriu) montata sub torpedou, dar odata am scos toate mufele din calculator si motorul functiona normal, nu am constatat nici o anomalie. Din acest motiv tind sa cred ca ceva a fost modificat la motor, dar, ma repet, atata timp cat mergea de rupea si consuma putin, nu m-a deranjat.

Am cumparat-o la 146kkm, si am vandut-o la 225, dar motorul consuma deja ulei si il arunca afara pe unde apuca. Consumul de ulei a aparut brusc dupa ce am trecut de pe ulei mineral pe ulei full sintetic (m-am luat dupa prieteni).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cati cai are motorul de 2.3E dar a avut un amic un Audi 90 2.3E quattro si pot sa spun ca rupea asfaltu.....deci daca pentru asa ceva ia masina e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Domnilor,2.3 20v este un motor grozav,dar sensibil,iar cutia e cam "neinspirata".Iar quattro la liniute........ ;) Dupa ce intra si spatele,pierzi din avint destul cit cursa sa fie pierduta.Sigur,pe distante....am cochetat si eu cu ideea de a-mi lua asa ceva,dar toata lumea zicea ca e sensibil.E drept ca nici pina in ziua de azi nu mi-am luat nimic,spre rusinea mea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

omule daca vrea so ia stiu eu unul identic dar cu nr de afara(are actelela ea , nu e furaciune) masina arata impicabil si poate so ia pt piese si din cate stiu eu pretzul era undeva la 1000 de euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Dupa un tuning serios la motor cum mai poti pune puterea de peste 200cai pe asfalt? Cu tractiune fata? Nu prea cred :blink:

Daca ne gandim sportiva RS2 nu avea QUATTRO??? Care e masina cu pretentii sportive

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,dar de la 170 de cai citi are 2.3 20v la 315 cai citi are RS2 este distanta stelara.. :D

Oricum,este fapt recunoscut de catre cei de la Audi cum ca RS2-ul a fost cu mult inaintea timpului sau dpdv tehnic,ca putere,ce stia sa faca masinuta aia..etc.L-au aruncat cam devreme pe piata(anii 91..)

Revenind la topic:Audi 90 a fost o gama rara si de lux,altfel imbracata decit 80.Alte faruri,grila,stopuri,etc.

Motoarele au fost intr-adevar super,a avut un prieten si n-a avut deloc probleme cu ea.

Insa nu se preteaza la liniute si alte alea,este totusi o masina grea pentru asa ceva.

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai din motorul de 2,3 20V daca ii pui si turbo si apoi schimbi pistoanele, axa cu came, ECU (sau chiptuning), frane , suspensii . Bine ca toate inseamna bani dar daca vrei ceva >>frumos<< se poate.

Posibil ca se paote trece de 315CP.

Audi S2 A lui TITI Aur cred cu care a participat la curse avea peste 315CP. Si era S@ nu RS2. Deci SE POATE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Partea mecanica este la fel..

Iar din acest motor au scos si 910 cai...daca poti crede asa ceva!!

Insa in Germania gasesti si acum destule S2 sau RS2 care au in jur de 400/450 cai.

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!