Jump to content

interventii majore la masina


raduleanovici
 Share

Postare recomandată

raduleanovici

Ma pregatesc sa fac o revizie mare la masina pe langa altele schimb si distributia la masina din semnatura.

Cine ma la mureste si pe mine:

1.Cat ajunge de schimbat distributia si ceva sugestii unde sa o schimb in Timisoara?

2.ce trebuie sa inlocuiesc la distributie si ce brand recomandati?

3.Cat ajunge o macara de geam noua (mi s-au farmat ambele stanga dreapta)?

4.cat costa sa schimb placutele de frana?

5.Cat costa sa schimb cauciucul ala de protectie de la portiere fata spate si de la geamuri (ca-mi intra apa in masina pe la portiere, si macaraua s-a dus sigur caci imi intra si apa la geamuri)

6. Imi expira si ITPE-ul unde pot face itepeul fara sa ma puna sa schimb parbrizul (am o cicatrice in parbriz rotunda de circa 2 cm diametru pe partea soferului)

va multumesc!

Modificat de raduleanovici
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bad post.Dadeam informatii pt benzinare.Scuze.

Oricum-curele Conti si role Inna.Din cate stiu,un kit pt macara e in jur de 300ron.Placute cam 40ron/roata.ITP,nu cred ca te intoarce pt 2 cm.Nu sunt chiar asa de absurzi.

Numai bine!

Modificat de zebrocksky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rifflections

Iti raspund la ce stiu

3. Cam 300 lei / geam

6. Itp-ul te intoarce si pentru cea mai mica crapatura de parbriz. Cu conditia sa o observe :) Eu si un amic de al meu am patit chestia asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca am acelasi model de motor ca al tau, iti pot spune despre placute si distributie.Distributia te costa cam 800-900 de lei iar manopera cam 3-400 de lei.Un set de placute fata-spate de calitate foarte buna sunt undeva pe la 300 de lei iar manopera 100 de lei.ITP-ul e in intre 100 de lei si 150 de lei, iar despre parbriz pot sa-ti spun ca nu treci de iei daca il vad, doar trebuie sa ciuguleasca si ei ceva din treaba asta!!

La distributie te sfatuiesc sa iei numai ce e mai bun pentru ca asta tine tot motorul:pompa Hepu cu paleti metalici,rola Inna si Litens,curea Conti/Gates,curea accesorii,antigel nou.Daca ai nenorocul sa trebuiasca schimbata si rola cu amortizor de la cureaua de accesorii, atunci mai trebuie adaugat la pretul initial inca vreo 2-300 de lei (in functie de ce marca alegi, daca vrei ceva mai ieftin iei Flennor, pentru ca Inna e extrem de scump!se duce spre 500 de lei!!!).Placute ia ATE fata si TRW spate si nu o sa-ti para rau.

Asa ca trebuie sa te pregatesti cu vreo 2000 de lei.Fara macarale de geam!!Astea nu stiu cat costa.Iar de jepcarii de la ITP nu scapi fara macar 50 de lei.

Bafta de preturi cat mai mici si spor la treaba!! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

raduleanovici
Publicat (modificat)

multumesc mult pentru raspunsuri. Voiam sa-mi fac asa o idee inainte sa incep sa umblu prin service-uri. ma asteptam si eu cam la 3000 RON toata distractia asta.

Rederitor la parbriz sigur o sa vada, ca zici ca adat cineva cu o bata in el, Dar ciudat ca s-a facut asa rotunda fisura de la o piatra, in loc sa se duca in jos s-a inchis in cerc. Sper sa trec de ITP si cu spaga, caci ma costa mult mai mult sa schimb parbrizul.

Modificat de raduleanovici
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parbrizul te mai duce undeva intre 4-500 de lei cu tot cu montaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!