Jump to content

FYI - Inlocuire cu titlu GRATUIT pentru injectoarele defecte


D@ny
 Share

Postare recomandată

confirm cele spuse de D@ny - cred ca sunt primul care beneficiaza de aceste conditii. Ieri am lasat masina la PBV.

SI eu tot ieri am lasat-o la Sandra...Injectorul nr. 1...M-au sunat azi si mi-au spus ca le schimba pe toate 4.

Sper ca de acum incolo sa nu mai am probleme..De fapt toata lumea isi doreste asta..:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Respectiva operatiune este trecuta in carte. Uzina nu reconditioneaza piesa respectiva. S-a mai discutat pe forum despre cele cu TX in coada - x-ul nu inseamna reconditionat ci cu piesa la schimb. Ce este cu B in coada este reconditionat daca se poate spune asa - dar nu se aplica la injectoare ci la alte repere.

VW nu zice nimic pentru ca nu este actiune VW ci culanta. Ei merg pe principiul vestic - ai o problema te duci la dealer nu la nea' in spatele blocului. Nu e facut nimic pe sub mana - totul este foarte transparent - nu iau apararea reprezentantei, nu lucrez acolo si nu am actiuni la Porsche - asta sa exclud orice atitudine favorizanta. Pe principiul tipic romanesc - daca imi face chestia asta, oare de ce o face, nu cumva mi le schimba pe ale mele cu altele mai rele sau mai vechi? Va trebui sa ne schimbam mentalitatea si in plus si sistemul legislativ - care sa protejeze customer-ul in relatia respectiva (cazuri concrete pe speta de mai sus UK, US).

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand am schimbat anult trecut injectoarele la PBV1 cel care s-a ocupat de acte mi-a spus ca nu are treaba daca masina are sub sau peste 7 ani ca nu este limita de vechime specificata . nu as recomanda celor care ar avea peste sa nu incerce macar .

Modificat de iuly1209
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verificati aici:www.volkswagen.de/de/servicezubehoer/VolkswagenService/rechte_marginalspalte/abfrage_rueckrufaktionen.html daca aveti actiunea de inlocuire a injectoarelor. Eu m-am regasit. Introduceti codul VIN si apasati "suche starten".

Modificat de DiLivio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai sunt doar 2 producatori, este foarte usor de aflat numele producatorului. Ce cod motor ai?

BMP

Pai sunt doar 2 producatori, este foarte usor de aflat numele producatorului. Ce cod motor ai?

BMP este codul motor

am folosit linkul dat de DiLivio si mesajul este cel din imaginea alaturata.

din pacate este in limba germana...

multampost-97084-0-48265500-1358369727_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Textul acela spune ca nu exista actiune sau nu este introdus corect codul. Daca, codul este introdus corect inseamna ca nu exista actiunea. Trebuie sa apara ID-ul actiunii, care este 23H9.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa trebuie sa apara, daca exista vreo actiune de service:

post-6376-0-02076100-1358407577_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici mie nu imi apare. Sau au baietii in sistem ca am beneficiat deja de schimbul celor 4 injectoare? Ma indoiesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca au, din cauza asta nu iti apare! Acela este site oficial vw!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am discutat si eu cu cativa dealeri vw din TM (quark si porsche). Mi s-a confirmat ca aplica actiunea dupa ce mi-au verificat masina in sistem dupa VIN. Luni am fost programat la service pt aplicare... Va anunt care-i rezultatul.

Am atasat informativ (nu stiu daca a fost upload-ata informatia pana acuma) si cum suna actiunea asta (23H9), ce instuctiuni au primit cei din UK la aplicarea ei. Pe scurt se inlocuiesc toate injectoarele cu seriile 03G 130 073 D sau 03G 130 073 M care le mai gasesc pe masina.

VW UK Service Action 23H9.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BMP este codul motor

BMP are injectoare Bosch. Nu faci obiectul acestui topic. Asta daca am inteles eu bine intrebarea ta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe mine deja m-au programat pentru injectoare :), nu iti trebuie decat buletinu si talonu si masina ta sa aiba chemare service 23H9

ps . daca ai schimbat deja injectoarele conform circularei nu mai apare mentiunea de service.. deci nu iti mai schimba nimic

Modificat de Valy31
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la PBN, oamenii la inceput pareau ca nu stiu despre ce actiune este vorba, m au intrebat daca mai merge, le am spus ca da, le am spus de noua actiune(aflata de aici de pe formum, Multumesc vw forum!!!), apoi dupa ce au verificat VIN ul m au programat luni pentru interventie. Si vestile bune nu se opresc aici: eram la bar comandam un suc, iar doamna de la programari a cerut sa fie trecut in contul dumneaei, domnul de la piese mi a obtinut un discount de 10% pentru alte piese comandate si am primit si un spray degivrant impreuna cu o racleta plus promisiunea ca mi face cea mai buna oferta pentru cauciucuri Michelin :)

Am intrebat daca pot asista la operatiunea de inlocuire a injectoarelor si mi au spus ca nu au nimic impotriva.

Sa vad minunea luni!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O aratat D@ny, cu o pagina in urma, foarte clar cum trebuie sa apara mesajul daca exista deschisa actiunea. Cititi cu atentie posturile si aflati toate informatile de care aveti nevoie.

Modificat de DiLivio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am ajuns astazi la PBN pe programare, ma suna acu agentul de la service spunand ca un injector are "fisurata mufa injector", si ca nu poate sa-l sch ca se considera interventie asupra lui. am masina de la 0km-acum 105,000km nu s-a umblat niciodata acolo-nu am avut pb niciodata cu injectoarele,etc. !

cost injector reconditionat 2000 RON ! :(

ei spun ca nu pot face nimic deoarece nu ar deconta fabrica acesta "injector cu mufa fisurata" ?!?!!? ce parere aveti ?

mai spun ca nu-i intereseaza daca banii pe injector vin de la mine sau de la fabrica, bla bla, etc...

... deci las masina la ei fara pb si "ma scot dator" cu 2000 ron/injector, acu pe prafu asta ! :(

AM FOST RESUNAT SI MI_AU SPUS CA E TOTUSI OK SI CA AU PRIMIT ACORD SA_L SCHIMBE TOTUSI ! (sa speram ca nu mai sunt alte surprize) !

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sandel-are-pasatzel

YUUUHUUUU !!!! Scuze... Am primit programare pe luni la Cybernet auto center Bacau pentru schimb injectoare si inca ceva pe la sistemul de echilibrare al motoruului. Dupa ce le-am facut istoricul circularei si au vazut ca stiu despre ce este vorba mi-au cerut VIN-ul si mi-au raspuns asa :

"

Buna ziua stimate domn!

Pentru seria de sasiu pe care ati trimis-o sunt disponibile doua actiuni de service (verificari de la fabrica) care constau in verificarea / schimbarea injectoarelor+ reparatie modul echilibrare motor (se demonteaza carter de ulei).Din acest motiv masina trebuie sa ajunga la noi in service.

Pentru o programare va rog sa ma contactati la telefon (073..............).

Va multumesc!

Cu stima!

Acum, sa vedem minunea luni. Bravo VW !!! Doar ca ar trebui o campanie de informare ceva....sa stie toti cu B6 de 2 litri...

Multumesc moderatorilor VW Forum !!! Cel mai tare !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut dragi colegi

Confirm cele spuse despre schimbarea injectoarelor. Exista aceasta actiune de la VW Germania cu denumirea 23H9. Eu am fost azi cu masina la PBV1, s-au uitat la seriile injectoarelor si m-am rechemat peste 1 saptamana cand vin piesele pentru schimbare. Totul este gratis

Se pare ca totusi VW este tot VW

O seara buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sunat la TESS Brașov și mi-au făcut programare luni pentru constatare și eventual schimbarea injectoarelor. Nu au vrut să-mi confirme sau infirme dacă au piesele pe stoc, așa că este posibil să-mi facă reprogramare pentru schimbare în cazul în care nu au piesele pe stoc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc D@ny pentru informatii! Din pacate trebuie sa-mi fac programare la service pentru inlocuirea injectoarelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce din păcate? Eu abia aștept.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Speram sa nu fac parte din categoria celor cu probleme la injectoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am făcut si eu programare sa schimb injectoarele la Automitric Suceava pentru joi. Programarea am făcut-o telefonic. Prima data am făcut programare pt. Schimb ulei la 105k, apoi i-am spus ca dacă tot vin sa fac verificarea vreau sa schimb si injectoarele. Au spus " sa verificăm"! In 30 secunde au venit si cu răspunsul: "mașina Dvs. Beneficiază de schimbul de injectoarele așa ca va așteptăm joi cand vom face si schimbul de ulei si de injectoare". Așteptarea cu nerăbdare ziua de joi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Eu am schimbat in 2011 pe circulara veche toate cele 4 injectoare, initial 2 si dupa aceea inca 2 + cablaj.

Acum am verificat si eu pe site la ei si incepand cu data de 14.01.2013 seria mea de sasiu este chemata in service pentru actiunea 23H9 denumita "S-Piezo Pumpe Duse Elemente".

Schimbul de injectoare a fost facut la PBN in ambele dati.

Le mai schimb odata?!

@ D@ny, pe acel site apar toate actiunile ce trebuie efectuate pentru fiecare serie de sasiu in parte sau se refera doar la partea de injectoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.. daca iti va cadea vreun injector cat esti in italia sa stii ca ei nu iti vor schimba nimic.. gratis eu stiind de circulara ce este in ro am fost la reprezentanta vw in Italia si am intrebat daca este valabila.. au intrat in calculator si mi-au spus ca nu este in vigoare o astfel de circulara pe teritoriul italiei...deci ar trebui sa faci sa ti se schimbe cat esti in romania.. acesta este sfatul meu dupa ce am fost nevoit sa schimb un injector din banii mei fiind in italia.. restul am reusit sa le schimb acasa in romania gratis..bafta..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!