Jump to content

FYI - Inlocuire cu titlu GRATUIT pentru injectoarele defecte


D@ny
 Share

Postare recomandată

Si mai am o intrebare, eu am cumparat masina de la cineva care a cumparat-o din germania dar a inscriso in Bulgaria, dar eu am inscriso pe RO (07.2014) pe numele tatalui ca pe numele meu asigurate scumpa :| ....Trebuie sa il iau pe el cu mine sa fie proprietarul masini?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am fost azi la reprezentanta si este valabila actiunea in principiu cu carte service dar merge si fara , am facut programare si a zis ca o sa se constate care injectoare sunt defecte si se schimba da daca eu nu le am pe toate defecte, am decat 1 si 4 nu pot sa ii cinstesc pe baieti sa imi bage pe toate? Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se schimba toate, inclusiv cablaj si suruburi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa-i cinstesti, reprezentanta isi ia bani de la VW pt chestiile astea, si inlocuirea injectoarelor nu e o chestie super complicata, adica tre sa fie foarte prost si/sau rau intentionat mecanicul care o da in bara cu operatiunea asta.

 

Injectoarele se schimba chiar si daca nu sunt defecte. Daca imi amintesc bine, cele vizate sunt de provenienta Siemens si au anumite coduri (le-a scris cineva in acest topic).

 

Eu am dus masina la reprezentanta pt 23H9 desi nu am avut nici o problema, si au schimbat 3 injectoare deoarece unul fusese schimbat de primul proprietar pe banii lui dupa ce l-a lasat masina in drum (e trecut pe istoric tractare si constatare defect injector) si a pus varianta mai noua, care nu mai facea probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Mi-am luat recent un passat 2.0 BKP din 2006 cu DSG, este adus din afara si nu am carte service la el. Mi-am luat teapa la kilometri ce-i drept (am dat $7 pentru decodare vin pe net) dar in rest pare ok, nu trancane si merge bine.

Eu sunt incepator si nu ma prea pricep la mecanica si restul, incerc ca invat :)

Intrebarile mele ar fi: 

 

1. masina fiind veche din 2006 si nu sunt primul proprietar, masina nu e din RO si nu am carte service - daca merg la VW imi schimba injectoarele?

asta daca nu au fost deja schimbate, nu stiu asta.

se poate afla undeva daca au fost schimbate sau doar la ei dupa vin?

 

2. ar trebui sa schimb ceva la el neaparat? un prieten s-a uitat la ulei la motor si parea bine..nu chiar gros ca cel nou.

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca s-au schimbat injectoarele ar trebui sa ai un stiker cu codul actiunii lipit in portbagaj langa roata de rezerva-sau verificat dupa VIN la reprezentanta. Ca sfat-schimba-i uleiul si toate filtrele. Eventual si distributia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-i intereseaza cartea service daca masina ta se incadreaza pt schimb injectoare. Du-te la reprezentanta cu incredere, ca o sa iti spuna ei ce si cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Care sint cele mai bune injectoare  pentru motor cod BKP, daca e sa cumpar unul? Siemens, Bosch sau Continental ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te as sfatui sa mergi pe BOSCH!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti pune bosch pe bkp! Poate doar daca schimbi si ecu. Cele mai ok injectoare sunt Continental PPD v2 parca. ( cele ce se schimba si pe circulara).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

nu au nicio legatura, cele doua sisteme de injectie....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba poti pune si bosch,,,ti-o zic sigur :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

injectoarele piezo lucreaza la tensiune mare, aprox 150v si sunt controlate in current (intesitate) pentru dozarea injectiei.

Injectoarele cu solenoid Bosch lucreaza ca si cele clasice la 12V.

 

dpdv mecanic nu stiu daca merg 100%, dar electronic sigur sunt diferite!.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine au urmatoarele coduri:

 

PPD162091

002 080208

DE 03g130

VMS073D

 

PPD162091

002 080208

031 050

 080 418

 

PPD162091

002 080208

162 006

080 111

 

PPD162091

002 080208

131 019    

6116

 

 Banuiesc ca numai primul este original. Restul de care ar putea fi ?

 

    

 

Modificat de nilf40f
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

 

Nu sunt foarte sigur care e codul de motor al masinii mele. Sa fie oare CBA? Asta e trecut in carte la Tip Motor.

Daca este acesta, sa inteleg ca nu se aplica cele scrise aici cu privire la inlocuirea injectoarelor nu?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti afla codul motor astfel:

1. Dupa ce deschizi usa sofer, te uiti pe stalp in partea de jos unde este o eticheta neagra pe care scrie seria de sasiu si codul motor;

sau

2. In portbagaj, in zona rotii de rezerva este o eticheta alba pe care scrie seria sasiu, cod motor, si multe alte coduri care descriu echipamentele optionale;

sau

3. In cartea de identitate, la sectiunea "Motor">"Tipul"; unde, daca e asa cum ai scris, CBA, deci doar astea 3 litere, atunci e trecut gresit. Daca incepe cu CB, ar trebui sa fie 4 litere, CBAB de exemplu. Daca sunt 3 litere, atunci incep cu litera B, de ex. BMP.

 

Si concluzia, daca ai cod motor din 4 litere, atunci e generatie mai noua, de tip "common rail", si injectoarele nu au defect de fabricatie. Daca ai cod motor din 3 litere, atunci injectoarele sunt de tip "pumpe duse" si in anumite conditii se pot incadra pt inlocuire gratuita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut! Am de putina vreme un passat B6 si am gasit in portbagaj 2 stikere cu diferite coduri. Aveti idee la ce se refera?

post-67896-0-65604800-1433330275_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3C 92B6:


Action cover (rubber seal) Wiper Motor


Support (fixing) fuel cooler TDI


Brakes TFSI 200 hp (it can break a vacuum line and the brake booster affect)


 


 


Action 23C4 participated. This will update the DVD-Navi, the telephone box (with me Standard FSE) and be the engine control unit.


Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cunoaste cineva detalii despre existenta unei culante pentru defecte ale injectoarelor pe modelele noi - cod motor CAYB ? 

 

Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt interesat si eu pentru CAYC. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au inceput sa se strice injectoarele si pe common-rail?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Am un passat b6 si in portbagaj am 3 stikere cu coduri diferite. Doua dintre ele au mai fost postate aici. Ma poate ajuta cineva cu al 3-lea? Pot participa la schimbul injectoarelor?

 

Au mai fost:

 

11638064_1637979869772826_1598004255_n_z 11655141_1637979863106160_458121597_n_zp

 

Ajutor: 

11126796_1637979859772827_326493509_n_zp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca e 13d2 dual-mass flywheel, adica volant cu masa dubla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!