Jump to content

FYI - Inlocuire cu titlu GRATUIT pentru injectoarele defecte


D@ny
 Share

Postare recomandată

In cazul tau de la turbina - fa-i un log in mers. Mai mult ca sigur ca de vina este geometria variabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

turbina poate fi reconditionata?..sau trebuie alta..:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bineinteles ca se poate. Ia legatura cu Cipos.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valy,exact ce ai descris tu am patit si eu chiar dupa ce am cumparat masina, inainte sa schimb consumabile, si la service, dupa ce i-au facut o diagnoza (nu m-am gandit atunci sa le zic sa-mi dea si mie log-urile) mi s-a spus ca poate fi turbina sau depuneri de calamina pe ceva furtune.

La mine s-a intamplat de 3 ori, la interval de vreo 6-700 km, si pana sa imi gasesc timp sa las masina pt reparatii, m-am gandit.. daca e o problema de admisie a aerului, hai mai intai sa o iau cu inceputul, si sa vad cum e filtrul de aer (pe istoric aparea schimbat in Germania in urma cu cca 15k km). Filtrul era destul de imbacsit si cu mizerii adunate in cutie. L-am schimbat, de atunci am vreo 9000 km, si n-am avut nici o problema.

 

Acuma, intr-adevar se poate ca asta sa nu fie altceva decat o infuzie de adrenalina pt o turbina uzata, dar deocamdata merge normal, n-a mai facut nici un fel de figuri, si nu apar faults la scanare.

 

in orice caz, fa o scanare, ca doar mai apoi sa iei masuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Intreb daca a mai patit cineva ca mine dupa ce a schimbat injectoarele ?!:schimbat 4 injectoare la PBN acum 3 luni ...nu se stricasera cele vechi dar am zis sa le schimb preventiv(motor bkp)/.....Toate bune si frumoase numai ca pe zi ce trecea injectoarele faceau si mai urat ...adica rontaiau ....zgomot ciudat rau ...am fost de 2 ori  in service si nimic (au recunoscut ca este un zgomot dar nu au ce sa faca )

De saptamana asa a inceput sa fie si mai sesizabil zgomotul si am dus masina la PBN.....sa vedem ce solutie vor da ei cu marile lor injectoare !!!!

PS . A mai patit cineva asa?Sper ca nu !!!
Toate cele bune !!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In impresiile date de colegi dupa schimbarea injectoarelor s-a mai remarcat faptul ca si sunetul provenit de la compartimentul motor s-a modificat intr-o mica masura, chiar si eu pot sa confirm asta, dar nu atat de mult incat sa devina deranjant.

 

Se pare ca la tine e o problema aparte, care ar trebui investigata mai atent. Eu personal, pentru probleme ciudate la motor nu o sa-mi duc niciodata masina la reprezentanta, pt ca un mecanic talentat cu experienta vasta isi face clientela lui si n-o sa stea ca angajat pe salariu fix in service, ci o sa lucreze pe cont propriu, unde are motivatie mai buna si castiga mult mai bine.

 

Din ce am mai citit prin alte topic-uri stiu ca sunt colegi care se pot ocupa ei, sau iti pot recomanda mecanici foarte buni in Bucuresti care sa te ajute. Da un search pe forum!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e indicat sa faci o diagnoza ca sa vezi de la ce este , nu asa pe ghicite.

Sent from my GT-P5100 using Tapatalk HD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,

este valabila circulara 549 pentru un Audi A3 2.0tdi BKD din 2004 ? masina este inmatriculata in romania in 2007 iar service-urile au fost efectuate la porsche bucuresti nord si motivo service group.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar pentru codurile motor : BKP,BMR,BMN,BMA,BUZ,BVE,BWV

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am un passat 2.0 tdi si azi mi-a cazut un injector. Stiam de circulara si de schimbarea injectoarele gratis asa ca am pus mana pe telofon si am sunat la pbn, le-am dat seria de sasiu si surpriza.... nu se incadreaza si nu pot beneficia de circulara si nu inteleg de ce? E din 2005, 2.0 tdi, motor bkp, injectoare simens cu seria celor cu probleme. Va rog sa imi spuneti ce pot sa fac. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suna la alta reprezentanta - m-as mira sa nu te incadrezi - asta daca nu cumva masina a fost inainte la ei si au constatat ca se umblase pe acolo in mod neautorizat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau 2013-2005= mai mult de 7 ani vechime. Am postat initial cond circularei, faptul ca o repr a mai inchis ochii la cateva luni vechime, peste cei 7 ani, asta nu inseamna ca este o regula general valabila.

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sunat la 4 reprezentante si peste tot la fel... Au fost facute alte 3 actiuni pe masina dar nici una pentru injectoare. Parca citisem undeva ca nu se mai tine cont de cei 7 ani. Cei de la pdn mi au spus ca nici lor nu li se pare normal sa nu se incadreze dar nu au ce face si singura solutie e sa le trimit celor de la vw un mail, dar nu cred ca m as descurca si as sti ce sa le scriu. A mai patit cineva ceva de genu, sau are idee unde sa trimit mail si ce sa scriu? As cumpara un injector si as termina tot circul, dar ma gandesc ca mai urmeaza inca 3 si nu stiu daca o sa imi permit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
RAzvan Dumitru

Si eu am avut ceva emotii saptamana asta. Depinde de unde este masina. Daca este cumparata din germania si nu s-a facut transferul in baza de date, atunci ei au dreptate. In germania s-a incheiat actiunea. Si eu am avut emotii cand mi s-a spus ca seria mea de sasiu nu apare cu nici o procedura de schimbare. Dupa ce m-am mai interesat si am mai insistat pe la cei de la reprezentanta, am gasit pe cineva destul de dragut sa poarte un dialog prin email cu cei din Germania si dupa niste negocieri au acceptat sa o transfere pe Romania si apoi a aparut cu schimb gratuit de injectoare. Le-am schimbat pe toate gratis si am fost foarte multumit. Nu prea am inteles la inceput cum sta treaba dar apoi am inteles: Volkswagen AG se pare ca diferentiaza masinile (componentele lor) in functie de tara primei inmatriculari ( asta inca o dovada in plus ca exista diferente intre masinile noi in functie de tara de unde o cumperi). Cert este ca dupa o saptamana de stres acum sunt posesorul a 4 injectoare dx.

Apropo si a mea este tot din mai 2005, BKP

Binenteles conditia ca injectoarele sa corespunda ca serie cu ce este in baza de date la masina respectiva si sa nu prezinte urme de interventie la ele este primordiala. Altfel nici nu se discuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am gasit pana la urma 4 injectoare Continental cu S la dezmembrari si sper ca am rezolvat problema. Treaba nasola e ca injectoarele care le aveam eu pe masina erau simens cu Dx si unul a picat.... Acuma umblu cu celalalte 3 in portbagaj pentru orice eventualitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi87 la tine de ce nu a putut fi aplicata circulara ?

EDIT am citit mai sus , ai peste 7 ani (masina are)

Modificat de jiji2008
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din câte știu Dx sunt recondiționate, ceea ce înseamnă că au fost schimbate. Poate de aceea nu au aplicat circulara. Și eu am avut două schimbate de mine, iar când a picat al treilea mi le-au schimbat pe celelalte două.

Modificat de Michi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Sal.,

De si postez mai tarziu fata de data schimbarii injectoarelor pe circulara 23H9 am zis ca ar fi bine totusi sa postez si sa dau anumite detalii .

Asa cum se vede in poza de mai jos am efectuat aceasta actiune 23H9 ocazie cu care tin sa-i multumesc colegului "cristi_van" care a fost amabil si ma pus in legatura cu Dl consilier de service Victor Rosnovski pentu a ma ajuta sa efectuez aceasta actiune fara a fi nevoit sa las masina in service pe perioada in care se aduc injectoarele deoarece aveam nevoie de aceasta .

post-20331-0-50266100-1375436964_thumb.j

De si in poza apare data de 09.04.2013 si 39133 km acestea sunt datele la care sa facut intrarea in service si nu data si km la care au fost schimbate injectoarele .

Data reala a schimbarii injectoarelor a fost 19.07.2013 iar km sunt 39733 .

Acum cateva informatii obtinute de la mecanicul ce a facut operatiune de schimbare :

1. - "Vedeti ca treaba cu vechimea masinii sa nu fie mai mare de 7 ANI este o mare abureala" .

2. - "Nu e obligatoriu sa faceti revizia (SCHIMB ULEI + FILTRE)asa cum cer unele reprezentante ci puteti face schimb lichid de frana sau orice alta operatiune"

Spre exemplu eu am schimbat lichidul de racire operatiune ce ma costat aproape 70 Ron pentru ca lichidul de racire il detineam, chiar daca Dl. consilier a zis sa schimb un bec, eu cerandu-i expres schimbul lichidului de racire .

O alta chestie care am mai observato dupa schimbarea injectoarelor a fost faptul ca la testul de noxe masina nu mai dadea fum negru lucru ce se manifesta inainte la mersul cu schimbari in partea de sus a turometrului (3200 - 3500 RPM) .

Sa fie oare din cauza faptului ca sunt noi injectoarele ?

Sau sa fie alt fel lucrate injectoarele astea CONTINENTAL ?

De si nu cred acest lucru pentru ca acel fum negru masina mea il dadea si cand era noua .

O zi buna .

 

 

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am schimbat si eu acum vreo luna. Am mers o perioada lunga in oras, timp in care am fost atent sa vad daca se regenereaza dpf-ul mai des, cum se plangeau alti colegi.

Din fericire, nu am aceasta problema. Mi se pare ca a scazut putin consumul, in rest, nu s-a schimbat nimic in mersul motorului.

Schimbul s-a facut la PBV, am dus si am luat masina in aceeasi zi. Nu au comentat nimic, insa nu mi-au scris nimic in cartea de service. Mi-au dat totusi o fisa, in care apare actiunea 23h9.

 

 

Ps; eu nu am schimbat nimic , nici un bec. Am dus-o strict pentru injectoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Nurvil am fost abordat si mi s-a spus de actiunea de schimbare a injectoarelor fara sa intreb. Din fericire codul meu de motor nu e din cele cu probleme. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ FlorinC

Daca  le soliciti iti vor trece si in cartea de service. Eu le-am schimbat la PBA si initial nu au trecut in cartea de service. La aproximativ o luna am schimbat uleiul din cutie si le-am cerut sa treaca actiunea cu injectoarele in cartea de service. Trebuie doar sa mergi la reprezentanta la care le-ai schimbat si se rezolva.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de informatie!  Cand o sa mai ajung la ei in service, cel mai probabil la schimb de distributie, o sa le cer asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista vreo sansa de a recupera contravaloarea pieselor si a manoperei de schimbare a unui injector original de BKP mort in drum ?

manopera efectuata la reprezentanta in austria

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F putin probabil? Dar ce, la ei nu se aplica regula de schimbat gratuit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!