Jump to content

FYI - Inlocuire cu titlu GRATUIT pentru injectoarele defecte


D@ny
 Share

Postare recomandată

vineri toate injectoarele schimbate la PBN, pana la urma totul a decurs normal. (in 105,000 km-nu au creat nici o pb-probabil am fost printre norocosi !)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu reusesc sa introduc tot vin-ul mai exact nu imi ia si ultima cifra!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sunat astazi la PBV1 si mi-au spus ca momentan nu mai au injectoare si sa revin cu un telefon peste 2 saptamani pentru ca nu fac programari pentru problema asta. Maine am sa sun si la PBN, poate acolo sunt mai seriosi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sandel-are-pasatzel

Si am dus ieri dimineata masina la Cybernet Auto Center Bacau. Dupamiaza , ma suna omu (Razvan Radeanu-super baiat), si imi spune ca imi schimba injectoarele pentru ca sunt originale (eu nu am luat masina noua si carte service canci). poate scap fara sa mai fac duplicat....

joi ma duc sa o iau.

Modificat de sandel-are-pasatzel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sunat astazi la PBV1 si mi-au spus ca momentan nu mai au injectoare si sa revin cu un telefon peste 2 saptamani pentru ca nu fac programari pentru problema asta. Maine am sa sun si la PBN, poate acolo sunt mai seriosi.

OFFTOPIC: Chiar nu-ti inteleg atitudinea si afirmatia. Neseriosi ar fi fost daca te chemau acolo si-ti tineau masina 2 saptamani pana veneau injectoarele. Nimeni nu are stocuri de sute sau mii de injectoare. Oricum, se pare ca daca circulara nu are un termen definit ca deadline, pe acelasi principiu ca si la schimbarea permiselor auto, nu ne dezmintim mentalitatea. Bafta oricum in rezolvarea problemei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sunat astazi la PBV1 si mi-au spus ca momentan nu mai au injectoare si sa revin cu un telefon peste 2 saptamani pentru ca nu fac programari pentru problema asta. Maine am sa sun si la PBN, poate acolo sunt mai seriosi.

nu stiu cu cine ai vorbit tu , dar si eu am sunat la PBV1 si problema a sunat total diferit, nici pentru mine nu au avut injectoare pentru ca nu au stoc, dar au comandat special si cand ajung cele 4 injectoare pt masina mea ma cheama sa mi le schimbe.

la tine suna total diferit ce spui. daca nu ai tu rabdare sa astepti pana iti vin 4 injectoare pentru masina asta e alta problema

Si am dus ieri dimineata masina la Cybernet Auto Center Bacau. Dupamiaza , ma suna omu (Razvan Radeanu-super baiat), si imi spune ca imi schimba injectoarele pentru ca sunt originale (eu nu am luat masina noua si carte service canci). poate scap fara sa mai fac duplicat....

joi ma duc sa o iau.

nu iti trebuie carte service, iti trebuie doar buletinul si talonul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am discutat si eu cu cativa dealeri vw din TM (quark si porsche). Mi s-a confirmat ca aplica actiunea dupa ce mi-au verificat masina in sistem dupa VIN. Luni am fost programat la service pt aplicare... Va anunt care-i rezultatul.

Am atasat informativ (nu stiu daca a fost upload-ata informatia pana acuma) si cum suna actiunea asta (23H9), ce instuctiuni au primit cei din UK la aplicarea ei. Pe scurt se inlocuiesc toate injectoarele cu seriile 03G 130 073 D sau 03G 130 073 M care le mai gasesc pe masina.

Revin cu informatii despre actiunea 23H9 pe masina mea. Am lasat-o ieri la 12 la Porsche TM, iar la 4 m-au sunat ca pot sa merg sa o iau si ca au schimbat celelalte 3 injectoare din setul vechi cu probleme (1 injector l-am schimbat eu in 2011 - in jur de 25 mil si ala cica e din generatia noua - adica fara probleme). Am avut ceva emotii ca fostul proprietar le-ar fi manarit (reparat el) pe celelalte si ca-mi vor refuza schimbul vreunuia, dar se pare ca nu, erau cele originale, fara vreo interventie pe ele. Am cerut sa se treaca si in cartea de service actiunea si au trecut-o (vezi atasament)... la nevoie daca vreau sa vand masina, asta ar fi o dovada (cred ca singura la indemana) ca, cel putin, cu injectoarele sta bine :). Altfel nu am primit nimic (vreo hartie, document, etc) care sa ateste schimbarea injecoarelor, de aceea cred ca e bine sa cererti trecerea actiunii in cartea de service. In rest (poate e doar in capul meu) parca trage mai bine dupa inlocuirea celor 3 injectoare vechi...

In sfarsit pot sa plec mai relaxat cu masina ... ajunsesem de multe ori cand eram pe strazi super aglomerate sa ma intreb: ce draq ma fac acuma daca pica alt injector ... nu mai vorbesc de drumuri mai lungi in afara localitatilor. Anuntati-i pe toti cunoscutii care se califica pt. schimb sa mearga sa-l faca .. eu deja am pe lista inca 1 masina la care trebuie schimbate toate 4.

Multumesc celor care au postat informatii utile aici! Felicitari lui @geovadim pentru documentarea problemei (articole pe blog si in alte publicatii online). Macar cu publicitate negativa (atat cat se poate - caci multi nu ajung sa caute si sa gaseasca pe net informatiile astea) sa ramana si cei de la VW pentru cat stres si nervi au cauzat cu problema asta.

Numai bine!

post-71484-0-60696700-1358843973_thumb.j

Modificat de adrian buzas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian, nu inteleg de ce in 2011 ai platit tu injectorul. In 2011 se schimba gratuit injectorul stricat. E drept parca undeva in mai 2011 a intrat in vigoare acea circulara, nu de la inceput de an, daca nu ma insel.

Modificat de geovadim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian, nu inteleg de ce in 2011 ai platit tu injectorul. In 2011 se schimba gratuit injectorul stricat. E drept parca undeva in mai 2011 a intrat in vigoare acea circulara, nu de la inceput de an, daca nu ma insel.

Da, am avut "norocul" sa pice in Ianuarie :sly:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie inteles ca acesta actiune nu are proprietatile unei actiuni de recall!

VW inteprinde actiunea mai sus mentionata atunci cand auto intra in service pentru a i se schimba uleiul, un bec, o siguranta ... orice insa nu cheama autoturismele afectate de actiune expres in service pentru remedierea inj.!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform precizărilor privind aplicarea acțiunii, pe lângă injectoare și șuruburile aferente, trebuie să se schimbe și cablajul 03G 971 033 M.

Dintre cei cărora li s-au înlocuit până acum injectoarele, pe acțiunea 23H9, li s-a înlocuit și cablajul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, am fost luni, mi au servit textul cu daca e crapata mufa nu l putem schimba, le graiesc totusi ca nu are de ce sa fie crapata mufa, ca doar ei au umblat pe acolo cat timp masina era in garantie, dadada, sa vedem. Lucky me, nu era nimic crapat, mi au spus ca mi au schimbat toate injectoarele plus cablajul, m-a mancat palma sa mai cer o verificare de iarna(100ron) m am gandit ca uite asa aflu ce bucse bat si ce naiba mai e in neregula la trasura mea. Vazand ca scrie acolo, verificare eficienta franare pe stand, verificare baterie...ma gandeam ca dau si ei o fisa cu eficienta franarii, cu incarcarea bateriei etc...nimic zero. Intreb de ele, totul e in regula, masina merge f bine spun ei.

Iau masina si OMG intr adevar alta putere, prezenta pana la 4500rpm, inainte de la apx 3800rpm era mai mult zgomot si fum, consum la relanti 0.4l/h(inainte rar de tot si pentru putin timp vedeam 0,4, acum vad rar 0,5) consumul la plecarea de pe loc nu sare 70 si ceva de litri/100, inainte vedeam des 99,99l/100. In fine, toate bune si frumoase, fac astazi un scan si...raporteaza o eroare la solenoidul injectorului 1. Plus corectii pe injectoarele 1 si 2. Mecanicul zice ca i cablajul.

Maine sunt in poarta la PBN!

La capitolul VRAJELI a intrat si chestia cu cartea de service.

Modificat de doruiacovescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine , dupa ce am schimbat injectoarele a scazut consumul cu 0.5-0.6 L/100km(la mers extraurban dar cred ca si urban numai ca acolo e mai greu de urmarit , prea multi factori care influenteaza) ...intrebase cineva mai sus parca

Modificat de jiji2008
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt un pic offtopic, dar ceva actiuni de genul acesta pentru cutie 6+1 ori volant exista? Sau dracia aia denumita pompos chestie de echilibrare a motorului si antrenare a pompei de ulei? Ca si astea pica des

La mine , dupa ce am schimbat injectoarele a scazut consumul cu 0.5-0.6 L/100km(la mers extraurban dar cred ca si urban numai ca acolo e mai greu de urmarit , prea multi factori care influenteaza) ...intrebase cineva mai sus parca

Dar instant? Ce graieste MFD? Eu m am referit numai la consumul instant.

Modificat de doruiacovescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu instant cat e ...ca nu urmaresc ..e irelevant ...daca urc o rampa normal ca e mai mare sau daca cobor o panta e 0.0 ... sau te referi la ralanti ? la ralanti parca 0.7 :-?

PS volantul imi face si mie cateodata ... imi da mici trepidatii dar o las asa pana nu mai pleaca de pe loc , apoi o schimb

Pompa mea de ulei a avut o interventie cat inca era in franta (pana la ~45 000 km inainte sa o aduc in tara) pe la lant sau ceva de genul ...

Modificat de jiji2008
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, sunt actiuni sau nu? Ca, consultantul era f zgarcit cu informatiile de genul acesta. Pentru ca sunt probleme des intalnite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am reusit sa-mi fac astazi programare pt. joi, la Skoda Barbu Vacarescu, doar pentru schimbarea injectoarelor (actiunea 23H9). Mi-au spus insa ca imi vor tine masina pentru a verifica injectoarele si apoi inca 1-3 zile pana lanseaza comanda si primesc injectoarele noi. M-au intrebat daca am nevoie de masina intre timp (din fericire nu am nevoie - merg cu golful). Am precizat ca nu am carte de service si au zis ca e suficient talonul masinii.

Odata cu schimbarea injectoarelor sper sa scap si de problema consumului exagerat (13-15 in oras).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... si eu am senzatia ca a mai scazut un pic consumul, cel putin in oras... dar e irelevant ca nu am facut multi km dupa schimbare (si la urma urmei la aprox.7L% cat am eu consum in oras cu balena asta sunt f multumit)

legat de intrebarea colegului doruiacovescu - din discutii cu reprez PBN a reiesit ca stiu, normal, de toate problemele Passatului:

(injectoare, pompa benzina, buton frana mana, steering column defective; pompa ulei (pt asta a fost o actiune parca la masina mea au inlocuit nu stiu ce pe acolo) cat si VOLATA - chiar m-a intrebat daca nu am inca pb cu ea !!!

poate in timp mai fac vreo actiune; ca mie iar mi-a crescut increderea in marca intre timp cu sch asta de injectoare :)

Modificat de catanexus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie inteles ca acesta actiune nu are proprietatile unei actiuni de recall!

VW inteprinde actiunea mai sus mentionata atunci cand auto intra in service pentru a i se schimba uleiul, un bec, o siguranta ... orice insa nu cheama autoturismele afectate de actiune expres in service pentru remedierea inj.!

Pai asta e buba. Oameni care nu stiu, si vor fi multi, vor mai ramane de acum inaite cu masina in drum si, in scenariul fericit, vor ajunge la un service autorizat care ii va lasa cu gura cascata cand ii va anunta ca se schimba toate injectoarele gratis.

De aia trebuia facut recall, dar VW a evitat asta cu obstinenta, ani de zile, nu de azi de ieri. A refuzat asta doar ca sa nu isi asume problema, o tine ca pe o recomandare pentru ca vezi doamne nu e un defect obisnuit, ci apare rar si de aceea, ok, daca apare VW e marinimos si schimba gratis. Este doar un ascunzis, in fapt treaba o stim cu totii: injectoarele Siemens se defecteaza fara exceptie mai devreme sau mai tarziu, pana si vajnicul Pronet a patit-o pana la urma. Eu am patit-o la 75k, 100k si 110k. Altii la 30k. Nu e nici regula, regula e doar ca pica la un moment dat si cand pica o iau pe rand, cu perechea lor, stim cu toii ca rumegam asta aici de ani de zile.

Dar asta e, cei care sunt informati sa afle si sa schimbe, vor avea apoi o masina fiabila in mod normal. Problema e ca doar aici si ce am mai scris eu pe blog sau pe site s-a mediatizat. In rest, ciocu' mic, ca e pe bani.

Modificat de geovadim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform precizărilor privind aplicarea acțiunii, pe lângă injectoare și șuruburile aferente, trebuie să se schimbe și cablajul 03G 971 033 M.

Dintre cei cărora li s-au înlocuit până acum injectoarele, pe acțiunea 23H9, li s-a înlocuit și cablajul?

In legatura cu schimbatul cablajului, am intrebat si la mine l-au schimbat. De altfel, actiunea asta (23H9) ar trebui sa cuprinda (daca se aplica cum trebuie instructiunile pe care le-au primit cei din service): schimbarea tuturor injectoarelor de pe masina avand serie de tipul 03G 130 073 D sau 03G 130 073 M, cablajul injectoarelor, ceva suruburi si aplicarea unui autocolant (sticker) pe caroserie. La mine l-am gasit in zona unde e roata de rezerva, langa cel care prezinta caracterisiticile masinii (vezi poza atasata)

Dupa ce am scos masina din service, nu am mai gasit-o ca eligibila pt. 23H9 (initial am gasit-o) folosind link-ul de verificare (http://www.volkswage...ufaktionen.html), deci ei au actualizat imediat in sistem informatia.

Constatari dupa schimb:

- am scanat cu VCDS motorul si nu mai am nici o erroare ... periodic o scanam si apareau erori pe injectorul 1, de genul:

004705 - PD Unit Injector: Cylinder 1 (N240): Regulation Range Exceeded

P1261 - 006 - Short to Plus - Intermittent

- parca trage mai bine

- parca si consumul a mai scazut cu 1.5 L in oras (poate are doar legatura cu o usoara incalzire a vremii), voi vedea la drum intins

- in viteza 1 aveam uneori un usor tremurat al masinii care nu-l mai simt

In concluzie, 23H9 face bine la masina si la psihicul soferului, incercati-l cu incredere :) !

post-71484-0-69958000-1358941642_thumb.j

Modificat de adrian buzas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa limitam discutiile ref la scanari vag-com, consumuri si alte aspecte ''placebo'', dupa schimbarea injectoarelor!

Daca nu cumba ele aveau compensari duse la limita, schimbarea cu unele noi nu va aduce modificari in dinamica autoturismului!

Este ca atunci cand pleci cu auto de la spalatorie (dupa o jegareala mai prelungita), ai impresia ca parca merge mai rotund, parca suna altfel, fuge mai bine ... pana se murdareste iar :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avem topic dedicat "scanari vag-com" acesta este dedicat "schimbarii injectoarelor" si de ce nu discutii al efectulul placebo dupa schimbarea lor. in alta ordine mentionam cateva posturi mai sus, ca pe mine nu ma lasa sa introduc tot vin-ul in acel link de verificare , astazi am reusit si se pare ca ma incadrez si eu maine ma duc la un service sa imi fac o eventuala programare sau de genul .......va voi tine la curent, brava celor care au informat si tinut acest forum "fierbinte" la zi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum am promis am fost azi si eu la "casa vw" (sincer am crezut ca ma imbat cu apa rece, am masina sh. fara carte service, cine stie la ce sa ma astept mi-am zis),un lucru important (sa nu mai cheltuiti bani degeaba) nu trebuie sa bagati masina pentru vre-un alt service neaparat , pur si simplu le spui ca ai venit pentru 23h9 ,nu mai tine vrajeala cu carte cu nimic (asta ca si eu am fost intrebat..."da aveti cartea".....o sa vedeti si sa va convingeti, "omul" se schimba instantaneu cand i spui franc: nu este necesara ,haide-ti sa revenim la discutia depre programare si sa terminam cu incruntarile doar atat am venit pentru asta.

p.s. si eu am un injector schimbat in 2010 pe bani in germania (dar face parte tot din seria proasta) , pentru ca ma incadrez cu toate 4+ cablaj programat deja saptamana viitoare + nustu ce surubele. ideea e sa nu fie injector mai vechi de 1 an pe masina decat anul de fabricatie si nici mai noi de 1,6 ani incoace (mai exact pe la jumatea lu 2011 pana in prezent) se considera ca alea sunt din generatia noua (dar asta o stiati). si mai important mergeti si luati din pripa treaba pentru ca mai mult ca sigur se vor aglomera in comenzi si ve-ti avea de asteptat perioade mult mai lungi de 3-5 zile ((deja au inceput sa puna programari si la 2 saptamani)sa fereasca d-zeu va mai si pica......asa ca drumuri bune sa aveti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!