Jump to content

Jante si anvelope (Touareg 7P)


cosmins
 Share

Postare recomandată

Io ziceam de 255/55/18 nu despre ce scrii tu cu 235..... 

Nu am jante pe 17 !

Gy.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are treaba , e vorba de G3 fata de G2

Mai exista G2 pe undeva ?

G3 e varianta noua si ca la Michelin le-au facut mai zgomotoase

Despre asta e toata povestea

s-l400.jpg

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am remarcat acest aspect 😉!

Dar parca spuneai ca nu te intereseaza zgomotul ... si atunci alegerea e clara , nu ? Vei opta pt kumho.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scris ca eu mai am timp sa ma hotarasc

Frustrant e ca nu mai poti lua ceva premium cu zgomot mic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!As dori sa mi montez un set de distantiere pe al meu Touareg 7P si nu stiu daca influenteaza suspensia pe perne si ce dimensiune (mm) ar trebui sa fie ca sa pice la aripa, am montat jante pe r20 Mallory

C4AA75BA-8A8F-49E4-91C2-3BE58A68D745.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie de distantiere sau flanse in functie de ce grosime alegi, pana in 15mm distantiere si suruburi mai lungi iar peste trebuie flanse. Daca distantierele nu sunt pretentioase, flansele trebuie sa fie de calitate pentru a nu a avea surprize neplacute. Daca alegi flanse iti recomand H&R sau Eibach (~800 lei un set de doua bucati). In general, 20-25mm pe fata si 30mm pe spate ar trebui sa fie un fitment perfect. Trebuie masurat oricum.

La dimensiunile astea nu vad dezavantaje, doar avantaje..un look mai placut, stabilitate pe curbe mai buna.

 

Flanse:

image.thumb.png.3d50aba907ff550bdac1caf474f1f4fc.png

 

Distantiere:

thumb.thumb.jpg.e291cb97c967daac93c43e30d57ffc44.jpg

 

Modificat de adidas00
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
On 29.03.2023 at 11:45, tavitara a scris:

Am scris ca eu mai am timp sa ma hotarasc

Frustrant e ca nu mai poti lua ceva premium cu zgomot mic

Mi-am facut " curaj " si mi-am comandat 4 anvelope all season pirelli scorpion sf2 cu " A " aderenta umed si 70 dB .

Efectiv nu aveam ce sa aleg mai silentioase si la fel la caracteristici.

Modificat de Baxxon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No , sa le folosesti fara probleme , pret comparabil cu Michelin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut o lista pentru dimensiunea la anvelopele mele , ce all season cat de cat decente exista , in ordinea pretului minim de pe net

 

 

MODEL                                                                                       PRET        CONSUM    UD      DB

Kumho SOLUS 4S HA32 XL 235/65 R17 108V                       473 LEI        B                  B      72
Hankook Kinergy 4S2 X H750A 235/65 R17 108V                 517 LEI        C                  B      72
Goodyear Wrangler HP All Weather 235/65 R17 104V          570 LEI        C                  C      71
Vredestein QuaTrac Pro 235/65 R17 108V                             584 LEI        C                  B      72
Bridgestone Weather Control A005 XL 235/65 R17 108V     606 LEI        B                  A      71
Nokian Tyres 235/65R17 108V SEASONPROOF SUV            617 LEI         C                  B      69
Cooper Discoverer All Season 235/65 R17 108V                   621 LEI        C                   B      70
Goodyear Vector 4Seasons Gen-3 235/65 R17 108W          625 LEI        C                   B      72
Michelin CrossClimate 1 SUV 235/65 R17 104V                    635 LEI        C                   B      69
BFGoodrich Urban Terrain T/A XL 235/65 R17 108V             637 LEI        C                   C      72
Pirelli SCORPION ALL SEASON SF2 235/65 R17 108W         639 LEI        B                   A      70
Continental AllSeasonContact 235/65 R17 108V                  640 LEI         B                   B      72
Michelin CrossClimate 2 SUV 235/65 R17 108W                   713 LEI         B                   B      71

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar explica un consum mic cum il ai tu datorita dimensiunilor anvelopelor - 235.

Din lista ta tot pe Pirelli as merge ( opinie personala ).

 

La dimensiunile de pe masina mea 255/55/18 , Michelin erau mai scumpe cu 150 lei/buc.

Modificat de Baxxon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anvelopele fac așa mare diferență la consum?

 

Ce să zic eu atunci cu roțile de 20, n-am ce comenta înseamnă. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta da , dar nu mare

Discutam doar de extern unde anvelopa mare zboara , nu se chinuie ca in oras

Diferentele semnificative sunt date de celelalte :

- AC-ul vara pe canicula creste semnificativ consumul - 0.5 ~ 0.7 / 100 mai mult fata de primavara / toamna cand AC-ul lucreaza fara sa il simti

- mersul sportiv creste foarte mult consumul fata de mersul normal - poate merge si peste 3 / 100 mai mult

- mersul in trafic / coloana / semafoare de lucrari , etc cresc semnificativ consumul fara de un mersul pe un drum liber si aici poate sa te duca si peste 3 / 100 mai mult

- masina cu 1-2 persoane slim va avea un consum mai mic decat aceeasi masina cu 5 persoane non-slim dar e cea mai nesimnificativa crestere

Etc

Singurele dezavantaje reale ale anvelopelor mari sunt doua :

- pretul

- confortul , daca masina nu are perne

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 6 ore, manu144x a scris:

Anvelopele fac așa mare diferență la consum?

 

Ce să zic eu atunci cu roțile de 20, n-am ce comenta înseamnă. 

La R20 ce latime si balon au anvelopele ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7P

 

235/65 R17 108V pe 7,5Jx17 ET 50
255/60 R17 106V pe 7,5Jx17 ET 50
255/55 R18 109V pe 8Jx18 ET 53
265/50 R19 110V pe 8,5Jx19 ET 59
275/45 R20 110V pe 9Jx20 ET 57
275/40 R21 107V pe 9,5Jx21 ET 59

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata , or ajuns anvelopele si le-am si montat echilibrat etc . Doamne ajuta !

Din cele precedente, de iarna , voi face ghivece de flori la cabana 😆

Dot 1423

2.jpg

1.jpg

Modificat de Baxxon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok , sa ne spui impresii reale despre zgomot perceput in interior

Daca pana acum ai avut Michelin de iarna cu 72dB , asa rau te-a deranjat zgomotul cat le-ai folosit ?

Se simte seminficativ diferenta la astea noi care au 70dB ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Baxxon said:

Din cele precedente, de iarna , voi face ghivece de flori la cabana 😆

Cum asa? Toata lumea stie ca orice anvelopa mai merge minim un sezon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

De mers ar mai merge inca un sezon , linistit , au 6mm carne si dot 2719 dar nu le dau .

în urmă cu 2 ore, tavitara a scris:

Ok , sa ne spui impresii reale despre zgomot perceput in interior

Daca pana acum ai avut Michelin de iarna cu 72dB , asa rau te-a deranjat zgomotul cat le-ai folosit ?

Se simte seminficativ diferenta la astea noi care au 70dB ?

Iti spun sambata-duminica , dupa ce ma intorc din deplasare( dupa ce schimb si diferentialu fata ) .

Modificat de Baxxon
typo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce are diferentialul fata? Ce zgomote scoate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 02.08.2023 at 17:29, tavitara a scris:

Ok , sa ne spui impresii reale despre zgomot perceput in interior

Daca pana acum ai avut Michelin de iarna cu 72dB , asa rau te-a deranjat zgomotul cat le-ai folosit ?

Se simte seminficativ diferenta la astea noi care au 70dB ?

Deci dupa schimbul diferentialului fata am putut testa anvelopele si sunt f multumit , chiar sunt silentioase . Testat pe DJ , DN si Autostrada , singurul zgomot specific de anvelope l-am perceput pe portiunile de asfalt zgrunturos unde mai mult ca sigur orice anvelopa s-ar fi auzit, in rulare. Foarte multumit de prestatia lor vara , vedem la iarna comportamentul lor pe zapada/gheata.

Modificat de Baxxon
typo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok , dar diferenta de zgomot perceput fata de cele de iarna Michelin e semnificativa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar este. N-ai zice ca 2 dB fac diferenta insa este o imbunatatire mare. Cele de iarna era foarte galagioase ( cel putin vara fac zgomot in rulare , foarte enervant ), cu astea A/S parca pluteste masina. Sper ca prestatia lor , la iarna, pe zapada si gheata sa fie la inaltime.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce prestatie sa aiba niste anvelope pe gheata ... ? sa nu mai vorbim de all-season

Pe vreme rece cu ceva zapada ... ok , mai poti spune ca se comporta onorabil , dar nu mai mult

La-am pus si eu in monitorizare pentru cand o sa le schimb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost foarte multumit de pirelli cinturato all season plus ce le-am avut pe masina precedenta ( tot 4wd ) si s-au descurcat super si pe zapada si pe gheata ( n-am ramas inzapezit si nici nu am facut piruete ), comparativ cu nokian wr d4 de iarna ( bine asta inseama sa si stii sa conduci o masina 4wd in conditii vitrege si nu doar pe asfalt curat ).

Astept iarna sa vedem cum se vor comporta si sper sincer sa nu ma dezamageasca :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!