Jump to content

Switch/contact broasca usa - probleme


GunX
 Share

Postare recomandată

F l o r i n

pt reconditionare ai toate informatiile pe forum, postate de sute de ori. Trebuie doar sa muncesti un pic, sa le cauti.

Pinii - in diagrama masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa 2-3 ore de cautare in care am gasit sute de postari despre usi blocate sau contacte usa deschisa defecte, am decis sa postez.

in fine... am demontat yala de tot. Am testat cele trei switch-uri si ambele motorase, toate functioneaza ok.

As avea nevoie daca cineva are poze cu placa pentru a vedea cum vine cablajul. Lipsete o bucata de tabla ce pleaca din motorul de inchidere.

Mai jos e o poza, daca stie cineva si doreste sa imi spuna: Multumesc pt ajutor.

Ps. scuze daca s-a mai postat informatia ceruta.

Placa yala octavia nr1.jpg

Placa yala octavia nr2.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Hmmm.... Ai scos-o cu japca? Mâine îți pot pune eu poze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cateva ore de incercari, a ramas usa inchisa si blocata pe inchis. De nervi am introdus o surubelnita crezand ca e safe-lock activat.

Apoi am aflat de pe youtube ca nu se resetase din cauza cablului de la manerul exterior..

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

100 ron una din dezmembrari, asta ca sa scapi de stresul montajului de cateva ori. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
7 hours ago, sica88 said:

Dupa cateva ore de incercari, a ramas usa inchisa si blocata pe inchis. De nervi am introdus o surubelnita crezand ca e safe-lock activat.

Apoi am aflat de pe youtube ca nu se resetase din cauza cablului de la manerul exterior..

Mersi.

Nu știu ce se poate reseta la ea, dar oricum, trebuie rezolvata. 

Una din dezmembrări este ok, dar numai dacă o recondiționezi inainte de a o monta pe mașina. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vroia sa spuna ca daca , acel cablu de la manerul exterior este prea intins si trage de pargia broastei, nu se mai deschide nici din interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Partea mecanica functioneza ok, resetarea este ce a spus Al Bundy.

Partea electrica functioneaza si ea, insa as avea nevoie sa vad traseul ce imi lipseste de la motoras(poze mai sus) pentru a fi sigur unde trebuie conectat. (Din pacate am uitat sa imi fac eu poze inainte de demontare, data viitoare...?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Bundy a tradus... ca din pacate, termenul de resetare nu este sinonim cu remedierea/repozitionarea unei componente montate incorect. Asta ca idee, sa nu creada vreun coleg ca cine stie ce procedura software trebuie facuta, dupa montarea/demontarea yalei.

Ti-am pus o poza cu una similara, dar nu cred ca are cum sa te ajute.

O sa iti desfac o yala - dar nu am cand azi - si iti verific si desenez cum vin acele trasee - ca altfel nu ai cum sa le identifici din poza. Maine te pot ajuta, daca nu o rezolvi pana atunci

yala Sharan.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Daca ai timp si o yala la indemna, ar fi super. Pot sa astept, am anulat orice plan pt saptamana asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Da, doar sa îmi aduci aminte mâine, după ora 17. Ma suni sau îmi dai whattsap 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa montez yala la loc. Cele doua motorase functioneaza ok. Cele 3 contacte/switch-uri functioneaza si ele.

Singura problema a ramas safe-lock-ul: daca apas butonul de inchidere de doua ori, nu pot deschide usa din interior. Desi la prima proba a mers, la urmatoarele 3-4 probe nu a mai mers.

Sper sa ma tina pana fac rost de bani sa cumpar alta yala (noua - 200e/sh - 50-90e/am - 100e...ramane de vazut.)

Testele pe bancul de probe le am facut folosind 12v si actionand motorasul de inchidere la pinii 1 si 2, motorasul de safe-lock la pinii 1 si 7.

Pentru detalii exacte se poate consulta diagrama masinii, pentru cine o are. Cine nu, desface si urmareste traseul de alimentare.

Multumesc pentru suportul acordat.

O zi buna.:D

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca daca ala de safe nu mai lucreaza, ajungi in situatia de dinainte, de a distruge broasca sa poti deschide usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
13 hours ago, sica88 said:

Cele doua motorase functioneaza ok. Cele 3 contacte/switch-uri functioneaza si ele.

Singura problema a ramas safe-lock-ul:

daca cele doua motorase functioneaza ok, nu are cum sa ramana blocata in safe. 

Ai curatat bine colectoarele la motorase ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alimentand cu 12v pt teste, yala functioneaza perfect. Insa cand o montez pe masina si vreau sa folosesc safe-lock-ul, acesta primeste semnal (se aude ca si cum motorasul ar ajunge la cap de cursa, ca si cum ar da acelasi semnal de inchidere, in loc de deschidere) si usa ramane blocata cand vrei sa deschizi din interior.

De fiecare data cand apas butonul de deblocare, masina se deblocheaza si pot sa deschid usa.

Motorasele nu le-am mai curatat.:D actionate cu 12v in gol, se invart cum trebuie.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salut

Am și eu o problema cu închiderea mașinii uneori se încuie singura sau in mers se aude că și cum s ar descuia.

Mulțumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie facuta o diagnoza si vazut care broasca e defecta. Sau daca sunt fire rupte pe la usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/16/2020 at 11:06 PM, Mihaipepe said:

Salut

Am și eu o problema cu închiderea mașinii uneori se încuie singura sau in mers se aude că și cum s ar descuia.

Mulțumesc.

 

Am mai intrebat,...toata masina sau numai o usa? Oricum este o yala cu probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
On 20.05.2019 at 22:35, F l o r i n said:

Hmmm.... Ai scos-o cu japca? Mâine îți pot pune eu poze

Ce rol are motorașul mic din broasca?

 

On 21.05.2019 at 11:15, F l o r i n said:

Bundy a tradus... ca din pacate, termenul de resetare nu este sinonim cu remedierea/repozitia unei componente montate incorect. Asta ca idee, sa nu creada vreun coleg ca cine stie ce procedura software trebuie facuta, dupa montarea/demontarea yalei.

Ti-am pus o poza cu o similara, dar nu cred ca are cum sa te ajute.

O sa iti desfac o yala - dar nu am cand azi - si iti verifica si desenez cum vin acele trasee - ca altfel nu ai cum sa le identifici din poza. Maine te pot ajuta, daca nu o rezolvi pana atunci

yala Sharan.jpg

Ce rol are motorașul mic cu angrenajul aferent din broasca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motoras mare inchide/deschide....cel mic incuie/descuie, asigura blocarea/deblocarea si functia de safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salutaru tuturor. Acest lucru despre swich-urile de usa nu am mai citit nicaieri, poate ca foloseste cuiva.

Am constatat  ca swich-urile, ma refer la cele de origine, difera de la broasca fata dreapta la btoasca  staga. Am avut o usa de Seat Leon,  "taiata cu flexul" de niste dorei la un service ..usa nu se mai descuia. Am recuprat swich-ul, cu gandul sa-l refolosesc. Asta afost demult...acum cativa ani.

Astazi... am incercat sa refolosec acest swich recuperat...si nu este cu pinii de prindere si cu bumbul de actionatre pe partea care trebuie. Am fost nevoit sa desfac partea superioara, adica capacelul cu bumbul de actionare  si sa o si sa il pun la cel existent pe masina mea...doar asa se poate monta. Corpul cu pintenii aia 2 care se infig in cele 2 gauri de pe talpa yalei sunt "deandoaselea", probabil swichiul era de pe o yala de pe partea opusa fata de a mea.

Dar asta nu e tot, datorita faptului ca zona de actionatre a camei din yala,care intra in contact cu swicul, este uzata, bumbul sta intr-o parte si nu a iesit "marea reparatie".

Acum caut un swich Saia Burrgess cu lamela, care sa se muleze pe uzura camei....

L-am gasit pe asta, la TME....V4NST7Y1-UL. Este IP67 si are lamela.  Este bun? Acesta se va monta cu 2 suruburi de pridere in locul bumbilor de plastic al celui original?

 

Modificat de ionut_dragos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu difera de la stanga la dreapta...ci sunt mai multe modele, in functie de yale si de anul de fabricatie.

Cel cu lamela este mai greu de montat 

Citeste topicurile dedicate, se dezbate problema de 20 ani, ai toate informațiile necesare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bun. se poate monta prin lipire.

gaurile broastei nu stiu daca pica cu gaurile switchului astfel incat sa se actioneze si tamburusul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, ionut_dragos said:

-am gasit pe asta, la TME....V4NST7Y1-UL. Este IP67 si are lamela.  Este bun? Acesta se va monta cu 2 suruburi de pridere in locul bumbilor de plastic al celui original?

Am înlocuit de curând pe ale mele și din astea am folosit, sunt foarte ok. Cum a spus colegul mai sus găurile nu se potrivesc, se lipește foarte bine cu Picatura, dar sa ai grijă să nu ajungă adezivul la urechea de prindere a lamelei pt că se va bloca (am pățit 🙃)

Lamela trebuie scurtată și modelată puțin, vezi pozele atașate.

Înainte să-l lipești sa studiezi puțin care este poziția astfel încât pe poziția închis sa nu preseze prea tare cama pe lamelă, doar atât cât să facă click.

 

IMG_20231027_154952.jpg

IMG_20231027_154428.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutere. Multumesc tuturor pentru indicatii.

Am patit ' o problema'. Pentu ca nu am avut de unde sa cumpar swich acum, de aceste sarbatori, am gasit o yala second hand. si am montat-o pe aceea. Am facut probe inainte de a monta broasca, totul a functionat,  la rece... Am simulat actionarea broastei cu o surubelnita, fara a fi montat efectiv in usa.  

Broasca, la actionare aprindea si respectiv stingea becurile de la plafonira...Am simulat cu o surubelnita si inchiderea de la cheie..Toate astea le-am facut cu broasca de la dezmembrari doar atarnata de cablaj, fara a fi montata efectiv in usa....si a mers totul foarte bine.

Dupa care am montat broasca in usa, m-am chinut cu butucul...a cazut inelul ala nenorocit care securizeaza butucul de cheie in spatiul dintre fata de usa si corpul usii....stiti voi care spatiu zic. ..deabia l-am  mai scos, cu un magnet....in final dupa mult chin am motat totul.

Prima data am inchis si descis de mai multe ori usa doar din manerul exterior, si nu au fost probleme. Dupa care am inchis-o din cheie si..asta a fost tot, nu am mai putut sa o deschid. Asa a ramas, incisa...

Si doar probasem totul si mergea foarte bine... Adica daca actionez din cheie sau din butonul de pe panelul central, se aude ca motorasul din usa merge, dar nu se mai poate deschide usa de la manerul exterior sau daca trag de cablul din interior.

Usa a ramas blocata si nu se mai deschide.

Va rog frumos, daca puteti, ajutati-ma cu o sugestie, cum as putea deshide usa, fara sa o distrug?

Modificat de ionut_dragos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!