Jump to content

Switch/contact broasca usa - probleme


GunX
 Share

Postare recomandată

M-am trezit ca usa dreapta (pasager) nu mai este citita de computerul de bord cand e deschisa (nu mai apare ca fiind deschisa pe desen).

Am sunat la service, mi s-a zis ca ar trebui sa cer o constatare (80RON) si ca cel mai probabil e mecanismul de inchidere/deschidere care se schimba cu totul (500RON). Mi se pare uin jaf vecin cu isteria (de ce nu se schimba usa cu totul sau toata masina?). Aveti orice fel de sfat? Usa a fost vopsita la un moment dat, e posibil sa fii uitat baietii sa conecteze ceva? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate suna trivial dar:

daca lucrarea la usa a fost facuta de curand, mergi la service sa verifice ei care-i treaba. eu asa am facut de fiecare data cand am avut probleme dupa ce am scos masina din service.

daca lucrarea a fost facuta acum mai mult timp, incearca un alt service. eu am mers la Mitcony si am fost multumit de preturi si de calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai problema la switch-ul de la broasca respectiva . Nu trebuie sa schimbi toata broasca , doar switch-ul care costa intre 10 - 15 lei + manopera . Vad ca esti din Bucuresti , vezi ca ai acolo cativa baieti care fac treaba asta si se si pricep .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

daca nu iti vede usa pe bc si nu aprinde plafoniera la deschiderea usii, e switch-ul dus. Ai grija pana il repari, sa nu se incuie cheile in masina, sa ramai pe langa el.

La banii pe care iti fac ei constatarea ,schimbi switch-ul.

Nu schimba toata yala...o sa te coste mult prea mult, cu tot cu manopera si nu ai de ce, sa arunci cu banii.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am intalnit destul de des problema asta ca dupa vopsire sa nu mai lucreze switch-ul respectiv. este posibil ca de atunci sa fie buba. daca ar fi uitat sa bage mufa in broasca sau in calculatorul usii nu ai fi putut sa incui usa respectiva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

problema nu cred ca apare in urma vopsirii, ci in urma socului care a fost transmis in yala si mai departe in switch, la momentul impactului. Foarte multi colegi au avut probleme cu switch-urile, dupa cate un mic accident - tamponare.

Acum e doar o teorie .... Sau in cazul asta o simpla coincidenta.

Chiar sunt curios daca colegul nostru a revopsit usa in urma avarierii acesteia, sau doar pt ca a fost zgariata...sa vedem daca se confirma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Usa a fost doar zgariata. Multumesc mult de sprijin.

Intr-adevar nu aprinde nici plafoniera. Deci e sigur de la switch... si intr-adevar e asa ieftin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Da....cat te costa constatarea la service....

Deci, switch-ul a murit de moarte naturala....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e neaparat sa fie tamponata ca sa moara switch-ul....de obicei la service cand te duci cu masina la vopsit mai ales portiera, usa sta deschisa sau intredeschisa mai mult timp...nu o ora...si daca switch-ul deja avea ceva uzura...nu e o teorie, e un fapt avand in vedere ca au fost destul de multe cazuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Fratele meu are service auto - vopsitorie, cabina, tot ce trebuie. Sincer, in afara de faza cu izolarea, nu vad de ce usa trebuie sa stea deschisa cu zilele....la pregatire. Sincer, nu prea sta asa de mult.

Acum, exista vopsitori si vopsitori.

Daca vb de indreptat, asa e....sta deschisa usa foarte mult, pana o dezechipeaza, pana o indreapta, etc.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg ca daca sta usa deschisa mult timp, se strica switch-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

unui switch obosit, poate dauna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Switchul se strica doar la actionari repetate, daca sta usa deschisa nu are ce sa se intample. Am explicat de atatea ori care sunt cauzele care duc la defectarea unui switch de usa de VAG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat cu Florin, inca o data mii de multumiri, omul a fost super, recomand tuturor si evident merci vwforum! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

switchul se strica prin ruperea butonasului actionat de catre limba din broasca. iti trebuie un switch nou cu butonas mai mic (sa nu fie iesit f tare in relief) si mai solid. in general costul unei astfel de operatiuni e 80 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare,

Imi poate spune si mie cineva care a mai inlocuit microcontacte daca acesta (

Microintrerupator V4NCT7 5A/250V SAIA-BURGESS)se potriveste cu cel de pe Octavia 2, este vorba despre microcontactul de pe broasca de usa.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da,se potriveste perfect, acesta este switch-ul de care ai nevoie.in functie de ce gasesti defect, poti schimba numai partea superioara daca este numai tija de vina(rupta/tocita). switch-ul trebuie sa arate ca cel din avatarul meu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...

Salut! Am aceeași problema nu citește usa deschisă pe Computer de bord si nici plafonierele nu se aprind,nici lumina aia roșie de avertizare la usa dreapta fata nu se aprinde. Trebuie sa schimb switchiul? Masina este octavia 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, switchul din broasca soferului trebuie schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broasca soferului? Usa cu probleme este cea din dreapta fata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la usa fata dreapta - se inlocuieste switch-ul yalei, se curata colectoarele la motorase (daca tot demontezi yala) si nu vei mai avea probleme cu ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, beidaud said:

Broasca soferului? Usa cu probleme este cea din dreapta fata...

Scuze, cea a pasagerului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-i de joaca cu asa ceva:)) Azi am rămas pe afara.Am descuiat masina,am deschis usa din dreapta fata mi-am aruncat niște chestii  si cheia mașinii.Pana cand sa ma sui la volan s-a încuiat masina automat...  Bine ca s-a întâmplat in oras. Dupa am deschis masina cu cheia de rezerva,care era acasă...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca o stii cu probleme, de ce intri pe acolo ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mi-am dat seama. 

PS:Unde găsesc sa cumpar un switch si cam la ce pret ajunge? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!