Jump to content

Schimbare ceasuri bord


pitbulltm
 Share

Postare recomandată

Masina din profil, am pus ceasuri minidot cu 920 immo2, luate de pe un AJM vmax=260km/h.

Am incercat sa pun manual acele, output test peste test, potrivire la milimetru. Incercat toate tipurile de impuls din coding.

Orice as face, vitezometru indica cu 4km mai putin decat real.

Mai este vreo incercare de rezolvare ? sau iau ceasuri de ALH cu vmax=220 immo2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

mai putin decat real ? te-ai raportat la ce , la valoarea de pe Engine ?

 

trebuie sa te joci din coding - daca nu te ajuta, atunci numai cu modificare de eeprom, software la ceasuri.

 

nu are legatura de cat sunt ceasurile....220 sau 260 kmh.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, valoarea de pe climatronic si din vcds (din instruments parca)

Ce sa mai fac din coding inafara de impulsuri ?

Totodata si consumul si nr de km parcursi sunt afectate.

Pai daca sunt 220 atunci sunt de ALH, deci cutie de 5 viteze de ALH, pe cana astea ce le am sunt luate de pe AJM

Modificat de drazzy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai putin decat real ? te-ai raportat la ce , la valoarea de pe Engine ?

 

trebuie sa te joci din coding - daca nu te ajuta, atunci numai cu modificare de eeprom, software la ceasuri.

 

nu are legatura de cat sunt ceasurile....220 sau 260 kmh.

 

Cu pe vcds sa verificat viteza "reala".

Ultima cifra din coding e multiplicatorul de ipulsuri (de la odometru) 0 - semnal Can (nu are) si diferite valori de la 1 la 4, indiferent de valoarea setata, diferenta de viteza ramane constanta.

Cutiile in 6 trepte au altfel odometru (melc vs senzor magnetic) ma gandesc ca difera impulsurile transmise...

Modificarea softului nu implica si "mersul pe ghicite"? cu un dump ne poti ajuta cu modificarea de soft?

 

Dany nu doar ALH-ul exista cu 5 trepte...

Modificat de guppster
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

unde s-a verificat ? pe Instrumente sau pe Engine ?

 

mai departe cu mersul pe ghicite... nu am inteles la ce te referi....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adv meas blocks, sunt aceleasi peste tot.

ma refer ca ceasurile se pare ca nu iau viteza in functie de numarul de impulsuri si trebuie modificat cu valori care se scot din ceasurile originale sau le ghicim?

Modificat de guppster
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina din profil, am pus ceasuri minidot cu 920 immo2, luate de pe un AJM vmax=260km/h.

Am incercat sa pun manual acele, output test peste test, potrivire la milimetru. Incercat toate tipurile de impuls din coding.

Orice as face, vitezometru indica cu 4km mai putin decat real.

Mai este vreo incercare de rezolvare ? sau iau ceasuri de ALH cu vmax=220 immo2

 

Vezi ca poate nu sta/s-a miscat folia la montare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Am schimbat swichul si tot nimic...e clar modulu de comfort stie cineva daca se potriveste de la passat b5.5

 

 

Sau acesta se poate repara,ce se strica in el?

 

trebuie vazut....

 

 

 

Am inchidere centralizata cu radiotelecomanda cu doua butoane , nu am desfacut pina acum si nici vreun scan de al masini nu am dar cred ca asta e codu CO 959 799 F si asi vrea sa pun de passat cu 3 butoane daca se poate

 1C0 959 799F. Merge si de Passat, dar trebuie modificate adese din eeprom, ca sa lucreze ok la tine. 

 

 

 salut am reusit sa repar modulul meu confort am decapsulat releul cu problema am curat un pic contactele si momentan merge dar nu stiu cat....

  Florin am vb la telefon si acum asi dori (sau daca altcineva poate ii sunt recunoscator)

    1.sa ma ajuti si pe mine cu schema firelor care trebui trasa de la modul confort la can deoarece mie acum nu imi arata decat cind deschid portbagajul desi imi functioneaza toate swich-rile...eu am modul confort 1JO 959 799 AH

    2.un prieten mi a facut cadou un modul comfort 1CO 959 799 B cu o radiotelecomanda cu trei butoane intrebarea mea este daca pot sa il montez pe acesta la mine pe masina , daca este posibil sa detaliezi un pic ce presupune aceasta modificare ?.... mi ai zis ceva la tel ....

    3.la modelul meu de comfort nu o sa mi afiseze usile de pe partea dreapta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

iti afiseaza toate usile, dar o sa trebuieasca modificat eepromul, nu o sa lucreze cum trebuie la tine - posibil probleme la portbagaj - verifica.

 

din pacate cu asta nu te pot ajuta pe forum... imi trebuie modulele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca acum am probleme la portbagaj?....ca de fapt nu trebuia sa mi l afiseze nici pe acesta ? Ca eu intelesesem altceva ca ar trebui trase niste fire de la confort la can pt. usa sofer si capota.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Ca sa pui pe un passat care are modul 3B0 959 799 (B parca) cu 2 mufe si telecomanda de aia stil vechi care nu e briceag. cel cu 1C0 care are si folding mirrors si scaune cu reglaj electric si memorii, trebuie schimbat pe langa calc de usi si cablajul sau merge cu cablajul actual? Mai concret, cablajul de pe un B5.5 '01 pe un B5 '97.

 

Prespun ca ar trebui cel putin adaugat cablajul intre oglinzi si calc de usa si ceva alimentari la scaun, dar in rest la modul mai trebuie ceva?

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius eu am seat toledo, dar banuiesc ca te ai referit la platforma mk4 cind ai zis pasat '97 si modulul pe care il am eu acum pe masina este 1jo959 799 ah si pot lua orice modul de pe passat b5.5 cu doua ori cu trei mufe si orice cablaj este necesar de la un prieten care are dezmembrari de passaturi ,iar acesatea au codul 1 co 959799(ultimele litere difera) asta ca plan de viitor apropiat ....dar momentan asi dori sa fac la cel care il am eu acum pe masina sa mi arate capota usa sofer si portbagajul sa mi arate pe minidot cand sunt deschise ca merg cu masina desfacuta ,daca ma poti ajuta cu asta ar fi super....

Mutumesc pt interes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Din pacate pierdem foarte mult timp citind balarii.... ma doare sufletul cand zic asta, dar nu e posibil sa citim atatea zile, sa raspundem... si tu sa dai informatii total diferite, zile diferite. Dau un sfat, a doua zi e cu totul alta informatie.

 

Am inchidere centralizata cu radiotelecomanda cu doua butoane , nu am desfacut pina acum si nici vreun scan de al masini nu am dar cred ca asta e codu CO 959 799 F si asi vrea sa pun de passat cu 3 butoane daca se poate

 

 

........ si modulul pe care il am eu acum pe masina este 1jo959 799 ah si pot lua orice modul de pe passat b5.5 cu doua ori cu trei mufe si orice cablaj este necesar de la un prieten care are dezmembrari de passaturi ,iar acesatea au codul 1 co 959799(ultimele litere difera) asta ca plan de viitor apropiat ....dar momentan asi dori sa fac la cel care il am eu acum pe masina sa mi arate capota usa sofer si portbagajul sa mi arate pe minidot cand sunt deschise ca merg cu masina desfacuta ,daca ma poti ajuta cu asta ar fi super....
Mutumesc pt interes.

 

concluzie - nu, nu poti lua de B5,5...

 

Sa inteleg ca acum am probleme la portbagaj?....ca de fapt nu trebuia sa mi l afiseze nici pe acesta ? Ca eu intelesesem altceva ca ar trebui trase niste fire de la confort la can pt. usa sofer si capota.

 

trebuie trase fire de la confort la ceasuri.

 

oricum, in privinta modulului confort - pune unul compatibil, lasa-ne cu cel de Passat cu 1C0 xxx xxx - ca trebuie sa schimbi si calculatoarele de usi, modifici cablaj, etc.

 

oricum, am postat de multe ori despre aceste lucruri, trebuie doar sa cautam....

 

Ca sa pui pe un passat care are modul 3B0 959 799 (B parca) cu 2 mufe si telecomanda de aia stil vechi care nu e briceag. cel cu 1C0 care are si folding mirrors si scaune cu reglaj electric si memorii, trebuie schimbat pe langa calc de usi si cablajul sau merge cu cablajul actual? Mai concret, cablajul de pe un B5.5 '01 pe un B5 '97.

 

Prespun ca ar trebui cel putin adaugat cablajul intre oglinzi si calc de usa si ceva alimentari la scaun, dar in rest la modul mai trebuie ceva?

 

 

mariusica, le-ai ametit grav de tot....

 

Passat B5 are modul confort cu 1J0 959 799 xx , B5.5 are cu 1C0 959 799x

 

nu au nicio legatura dotarile legate de scaune electrice, oglinzi pliabile.... 1C0... etc.. le pot pune la oricare dintre codurile pe care le-am enumerat generic mai sus.

 

1997 - fara can gateway, are cu totul altceva decat platforma lui Ioanidis.... dupa 1998/1999 - b5 - are 1j0 xxx xxx, similar masinii lui

 

Sfatul meu - repara-ti sau inlocuieste modulul cu unul compatibil, ca alfel te adancesti in probleme de unde greu o sa te scoatem.....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin ai dreptate le am incurcat un pic, dar atunci cind am postat am spus ca nu sint sigur si nici nu puteam scana masina si din pacate si spre rusinea mea nici rabdare nu am mai avut si imi cer scuze pt asta dar ieri in postul 1259 dupa ce am vb cu tine la telefon am postat codurile curecte.

Modulul meu functioneaza acum a fost reparat releul ,daca mai doresti sa ma ajuti astept schema cu legaturile....

Multumesc de ajutor si imi cer scuze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Florin, postul meu nu avea nici o legatura cu ioanidis :).

Era o intrebare pt ca cineva vrea sa-fi faca aceasta modificare.

Am inteles, nu merge fara cablaj, ceea ce banuiam.

Dar am inteles bine ca pot monta oglinzile pe o masina care nu are calc de usa 1C0?

 

Oglinzile pliabile, din cate am vazut eu pe masina donoare, intra in calc de usa...partea de pliere. Partea de memorie e comandata de scaune, deci, oarecum sunt conectate, cum spui, pe CAN...aiurea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

o sa iti dau, stai linistit, nu-i panica....

 

doar ca e foarte greu sa urmaresti cateva zile, sa gasesti solutii... si sa vina un post care schimba toata problema - nu e cazul numai la tine, din pacate - eu m-am referit la general.

 

acum ca ai reparat modulul - asa cum ti-am sugerat de ieri, o rezolvam si cu cablajul... si sper sa te multumeasca modificarile facute.

 

sa aveti o zi placuta !

 

Marius - la B5 modulul cu 1J0 xxx xxx - merge cu calculatoare de usa cu 1Jx xxx xxx - si exista si la ele, oglinzi cu pliere - trebuie calculatoare de usi compatibile cu plierea

 

dupa 2001 la Passat, ai modulul cu 1C0 si calculatoarele aferente - merge si la ele... cu calculatoare compatibile cu plierea oglinzilor.

 

la B5 din 1997 cu modul 3B0 - sunt foarte putine, nu au pliere - nu m-am uitat pe scheme, dar nu-mi aduc aminte sa existe asa ceva.

 

partea cu scaunele.... memorii... etc - e valabil doar adaca vrei mirror down la marsarier... altfel modulul confort suporta functia, nu are treaca cu plierea oglinzilor.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Mersi de info, asa e, 1J0 e.

dar ma gandeam ca nu am tinut bine mine, ca la passat de-obicei PN incep cu 3B0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da eu pe seat am pliere la oglinzi.....am intrebat daca pot sa pun alt modul confort asa ca plan de viitor ca sti si u cum e cind te apuci de modificari tot timpul zici ca asta e ultima si te opresti dar.....cit despre materiale necesare nu duc lipsa ca in timpu liber mai ajut un prieten cu dezmembrari.

Inca o data multumesc pt ajutor si pt ca imparti cunostintele cu noi florin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Mersi de info, asa e, 1J0 e.

dar ma gandeam ca nu am tinut bine mine, ca la passat de-obicei PN incep cu 3B0

 

nu e stres... da, majoritatea componentelor la Passat B5 si B5.5 incep cu 3B0 xxx xxx

 

la modulul confort, cu exceptia celor fabricate in 1997-1998 (inceput), unde gasim modul confort cu PN-ul 3B0 959 798 x.... restul sunt cu 1J0 959 799 xx si dupa 2001, la B5,5 - 1C0 959 799x

 

Da eu pe seat am pliere la oglinzi.....am intrebat daca pot sa pun alt modul confort asa ca plan de viitor ca sti si u cum e cind te apuci de modificari tot timpul zici ca asta e ultima si te opresti dar.....cit despre materiale necesare nu duc lipsa ca in timpu liber mai ajut un prieten cu dezmembrari.

Inca o data multumesc pt ajutor si pt ca imparti cunostintele cu noi florin

 

da, daca vrei sa treci la generatia mai noua, iti trebuie destule piese si ceva de munca - se face, nu-i bai.

 

 In limita timpului, placerea de a va ajuta, este de partea mea !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curiozitate intreb florin ,care este motivul pt care la vechiul bord imo2 de la seat se aprindea martorul in bord la deschiderea usilor de la sofer capota si portbagaj si acum dupa montarea bordului de passat imo3 nu se mai aprinde ? ....decit usa de la portbagaj.....am verificat in modulul comfort si am vazut ca impuls de la usi vine .....apoi banuiesc ca moduul comfort ar trebui sa transmita la ic ,ori de la usi sunt fire separate la can?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

ceasurile tip VW501 primesc informatia legata de usi pe can si separat hayon, cel vechi cu ai avut tu, are fir dedicat pt usi si separat pt hayon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok am inteles florin multumesc pt info....

am gasit ceva pe net pt usile de pe partea dreapta schema aceasta ,

CCM T23 pin 9 = CAN-High to Cluster (green) Pin 8 = CAN-High
CCM T23 pin 6 = CAN-Low to Cluster (green) Pin 9 = CAN-Low,

crezi ca la mine nu o sa mearga deoarece modulul meu este de generatie veche si nu stie sa afiseze usile de pe dreapta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

nu am incercat - in teorie trebuie sa mearga pentru usa soferului si atat.

 

nu o sa mearga pentru restul usilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar usa soferului? ...nu si capota?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

intai facem, dupa care intrebam.... daca nu ne iese.. corect ?

 

altfel nu facem decat sa stam de vorba, zic eu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!