Jump to content

Se poate circula pe baza dovezii inlocuitoare in tarile membre UE?


Guadalcanal
 Share

Postare recomandată

Guadalcanal

Deci asa cum spune si titlul topicului se cer a fi lamurite 2 chestiuni:

1) In cazul in care se suspenda dreptul de a conduce autovehicule iar permisul de conducere se retine si se elibereaza dovada cu drept de circulatie pentru 15 zile, se poate circula in baza acesteia in tarile membre UE?

2) Daca unui cetatean al unei teri membre UE(alta decat Romaia) i se suspenda dreptul de a conduce autovehicule in timp ce tranziteaza teritoriul Romaniei si i se elibereaza dovada de circulatie pentru 15 zile, poate sa se intoarca in baza acesteia in tara de domiciliu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu eu... ca cetatean al statului roman nu poti sa parasesti tara, cu dovada inlocuitoare a permisului de conducere, cu dovada inlocuitoare a certificatului de inmatriculare sau cu numere rosii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nici cu dovada de reparatie a masinii, in caz ca ai avut accident.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce zice blind e adevarat, nu poti parasi tara cu dovezi inlocuitoare ale actelor originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unui prieten de-al meu ia fost suspendat permisul de conducere in germania,pt 1 an de zile.I-au pus pe permis un timbru cu suspendarea.Cand a venit in romania a condus fara probleme si sa interesat si i-au spus ca suspendarea e valabila doar pe teriteoriul germaniei.Ne-am interesat in romania si nu sa facut nici o notificare din germania in accest sens.Poate exista si in cazul de fata o portita sa se poata circula. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

La punctu 1 nu cred ca poti. Dar fereriot la punctu 1 as avea si eu o intrebare, poate stie cineva. Daca am permisu suspendat si predat la politie si conduc prin germania de exemplu, ma opreste si ii spun ca mi-am uitat permisu acasa.. Ei pot verifica daca mi suspendat ? sau pur si simplu imi dau o amenda de vreo 500 am auzit si gata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te risti sa iti faca neamtul dosar penal? Daca vor neaparat cu siguranta se poate verifica!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!