Jump to content

Intrebari Superb 2


nsm
 Share

Postare recomandată

felicitari pt achizitie ! Cred ca dupa un nr de ore de condus nu o sa mai sesizezi cum treci din treapta 1 in 2 . incearca sa schimbi putin pozitia soferului (prin reglatul scaunului) la volan , poate se imbunatateste schimbatul vitezelor . multa bafta !

 

Deja am schimbat pozitia scaunului de 3 ori pana acum - mereu scaunul dus in spate :D Am inceput cu el destul de aproape de volan, acum il am dus cu vreo 20-30 cm cred mai in spate :icon_thumleft: M-am obisnuit bine cu masina, mai trebuie doar sa ma obisnuiesc cat de aproape pot sa merg (cu viteza mai mare) fata de masinile parcate, etc.

 

Deci sa inteleg ca nu exista un parasolar special pentru Superb 2? :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu n-am gasit unul dedicat, il folosesc pe cel de la passat. Se potriveste la fix, il blochez cu parasolarele masinii, rasucindu-le spre parbriz. Daca vrei il masor ca dimensiuni, ca sa-ti spun cat are :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, te rog sa îmi spui ce dimensiuni are, am văzut ca sunt mai multe.

Și încă o întrebare : lichid de curățare parbriz + faruri - de care folosiți?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lidl sau Petrom. Cele mai ok calitate/pret. Mai sunt variante dar pretul/litru ajunge ca la carburant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Toate CV au punctul mort intre treptele 3-4

2. Cazul cu dificultatea schimbarii la treptele 1-2 probabil ca este unul real (presupun ca nu este prima masina pe care o conduci) si cel mai bine e sa mergi pentru verificare la dealer-ul de unde ai cumparat masina.

3. Eu folosesc un parasolar mare, pe o parte are folie aluminiu iar pe cealalta um desen. Pe perioada verii tin lipite pe parbriz ventuzele si cand e cazul agat direct parasolarul in ele. Probabil ca acest tip de parasolar il gasesti in mai multe magazine. E putin mai scump dar face banii deoarece rezista in timp.

Modificat de radumelinte
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am luat plăcuțele definitive. Trebuie să duc undeva plăcuțele roșii provizorii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le-am pastrat dupa fiecare inmatriculare noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a pus cineva led-uri la nr de inmatriculare ?  :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Superb 2 pachetul Business la modelul Ambition include GSM 1,2 sau 3? Și poate face GSM - ul inclus? Nu am reușit decât sa îl conectez prin Bluetooth și sa redau muzica de pe el. In meniul phone de pe bolero nu îmi apare nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Superb 2 pachetul Business la modelul Ambition include GSM 1,2 sau 3? Și poate face GSM - ul inclus? Nu am reușit decât sa îl conectez prin Bluetooth și sa redau muzica de pe el. In meniul phone de pe bolero nu îmi apare nimic.

 

Pachetul Business la Ambition vine cu optiunea GSM 3, optiune care iti permite sa raspunzi sau sa formezi orice numar din agenda telefonului doar din tastele de pe volan sau de pe Bolero (ai acces inclusiv la meniul de numere formate/primite/ratatate). Pentru a conecta telefonul cu masina iti recomand sa citesti cele cateva randuri din manualul de utilizare (este foarte simplu). Conditia obligatorie este sa ai numerele in telefon, pentru a le putea vedea sistemul masinii. In cazul in care nu le ai, mergi in meniul telefonului si copiezi de pe SIM pe telefon toate contactele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Pentru Superb 2 pachetul Business la modelul Ambition include GSM 1,2 sau 3? Și poate face GSM - ul inclus? Nu am reușit decât sa îl conectez prin Bluetooth și sa redau muzica de pe el. In meniul phone de pe bolero nu îmi apare nimic.

 

Pachetul Business la Ambition vine cu optiunea GSM 3, optiune care iti permite sa raspunzi sau sa formezi orice numar din agenda telefonului doar din tastele de pe volan sau de pe Bolero (ai acces inclusiv la meniul de numere formate/primite/ratatate). Pentru a conecta telefonul cu masina iti recomand sa citesti cele cateva randuri din manualul de utilizare (este foarte simplu). Conditia obligatorie este sa ai numerele in telefon, pentru a le putea vedea sistemul masinii. In cazul in care nu le ai, mergi in meniul telefonului si copiezi de pe SIM pe telefon toate contactele.

 

Am citit manualul si chiar daca am reusit sa fac pair cu multe alte device-uri, cu masina nu am reusit. Nu am reusit decat ce am zis si mai sus, sa redau melodii de pe telefon.

Urmez pasii de aici:

http://www.skoda-auto.com/GBR/Documents/Brochures/Accessories/Skoda-Superb-Bluetooth-guide.pdf

Problema este ca atunci cand dau search in maxi dot-ul masinii, masina nu "vede" telefonul, desi acesta are bluetooth activat si e vizibil la toate device-urile. Sugestii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai reusit cu melodiile,  trebuie sa mearga si cu telefonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

safari hunter

Din nefericire nu prea este asa. Masina foloseste conexiunea BT versiunea 2.1+ EDR  cu detectie / import automat al agendei telefonice. Nu imi amintesc exact in engleza abrevierea. Producatorii de smartphone-uri, Samsung si Nokia in special, nu au inclus in protocolul BT si aceasta facilitate si de aceea telefonul se poate conecta doar ca un accesoriu audio. Am dorit sa-mi schimb telefonul si dupa mai multe incercari am sfarsit cu banalul insa arhisuficientul Nokia ASHA 300 care include acest protocol aditional Phone Book Access Profile (PBAP) si functioneaza foarte bine cu GSM 2. Odata cu trecerea producatorului Nokia la Win 7 versiunea 7.85 se incearca o adaptare a sistemelor GSM hands free doar utilizand un program BT connect. Acesta este destul de incomod dupa opinia mea deoarece telefonul trebuie conectat de fiecare data cand urci in masina,  optiunea de vizibilitate nefiind permanent activa cu terminalele asociate.

Personal am incercat 4 modele Galaxy intre 500 - 1200 lei, Lumia 710 si HTC Desire si One imprumutate de la e-mag cu 30 zile money back trial. Dintre caramizile inteligente, HTC functioneaza perfect  cu masina.

Varianta GSM 3 Bussines, daca imi amintesc bine, include un telefon instalat in masina si care necesita doar SIM-ul de acces GSM. Nu stiu in ce masura este de dorit o astfel de versiune stationara in vehicul si mobila odata cu acesta? :D

Modificat de safari hunter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda-BT imi apare si mie pe telefon atunci cand incerc sa il conectez. Dupa ce dau pair, pe masina apare eroare atunci cand incearca sa se conecteze la tot telefonul si nu doar la partea audio. De mentionat ca telefonul este Galaxy S3 I9305 (versiunea LTE, cu 2gb ram). O sa incerc maine sa conectez alte telefoane de la colegi, sa vad daca reusesc. Oricum imi voi schimba telefonul - LG G2 sau Galaxy S4 ar fi in preferinte, dar asta peste vreo 2 luni. Deci sa inteleg ca este o problema cu compatibilitatea intre masina si telefon? A reusit cineva sa beneficieze de tot ce iti oferta GSM-ul 3 pe Superb folosind un S3?

 

@safari_hunter: sa inteleg ca masina are un loc in care pot sa pun un SIM GSM?

Modificat de mihaip86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce modul de bluetooth ai pe masina? Ca dupa cod ne dam seama daca suporta doar Rsap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce modul de bluetooth ai pe masina? Ca dupa cod ne dam seama daca suporta doar Rsap.

Daca imi zici si cum sa aflu ce modul de bluetooth am, iti zic imediat... :D

Modificat de mihaip86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

safari hunter

@safari_hunter: sa inteleg ca masina are un loc in care pot sa pun un SIM GSM

 

Nu, cred ca am facut confuzie cu versiunea  GSM 3 din 2010 care continea un "fixed in car phone" sau un suport pentru acesta. Eu am  versiunea 2 pe Elegance, comenzi pe volan si comanda vocala pentru media si telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am GSM3 si Nokia E72 si am folosit in teste si un Galaxy S4, intrucat vreau sa trec la asa ceva.

 

Nokia functioneaza bine, cu o singura problema: trebuie dezactivat PIN-ul telefonului, pentru ca altfel il va cere la fiecare conectare si e enervant.

In rest e perfect, inclusiv up-date de agenda atunci cand adaug/sterg numere in telefon.

 

S4, cel putin din ce am testat eu, nu are problema asta cu PIN-ul, adica odata conectat la masina, la alte conectari nu-l mai cere. In plus, pe S4 ramane activ si netul in timpul conexiunii la masina, ai inclusiv mailul activ in timp real. Pe E72 trebuie deconectat telefonul, se actualizeaza mailul si apoi il conectez iar la masina.

 

Cu comenzile vocale nu ma prea inteleg, nu-mi recunoaste pronuntia, oricat as "englezi" numele... La cele simple mai merge, dar in rest...ioc

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te conectezi în mod diferit la Nokia fata de s4. Din aceasta cauza la s4 îți merge netul și nu-ți cere pin-ul. La Nokia se conectează prin rsap

Sent from my S500 using Tapatalk 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

75NOR poti rula muzica de pe telefon conectat fiind prin BT? Nu reusescsa ma hotarasc daca merita MDI cei 125 de E.

La fel, nu stiu daca sa aleg alarma din fabrica pt 247E sau sa montez ulterior ceva teoretic mai performanta, dar nu vreau o telecomanda suplimentara ci sa comunice cu cea a masinii.

In peste 10 ani de cand am masini nu pot spune ca mi-a fost vreodata de real folos. De fapt doar pe una dintre masini am avut, restul nu.

Modificat de cipo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Daca imi zici si cum sa aflu ce modul de bluetooth am, iti zic imediat... :D

 

 

fa o scanare la masina si asa vedem ce modul ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap, prin RSAP se conecteaza la GSM3.

 

In principiu, pot accesa tot din telefon, mai putin mesageria - nici macar nu-mi vad sms-urile salvate in telefon - , iar call log-ul pot sa il vad in telefon, dar nu pot forma din telefon.

Adica, daca am vorbit la un numar inainte de a ma conecta pe masina, iar in timp ce sunt conectat ma uit in call log, vad numarul, dar nu pot apasa apel din telefon. Trebuie sa formez numarul din tastatura masinii, sau sa-l caut in agenda, daca e salvat. E enervanta chestia asta, iar pe Galaxy S4 poti apela si din telefon si de pe masina, adica poti folosi call log-ul telefonului, iar la apasarea tastei apel din telefon pleaca apelul de pe GSM3.

 

Am testat si camera, functioneaza in timpul conexiunii pe masina, inclusiv galeriile foto si folderele salvate se pot accesa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daniel Florici

O intrebare pt colegii care au interior de piele......care este calitatea pielii si cat de bine rezista uzurii, sunteti multumiti, regretati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am piele perforata de culoare alba.

Din ce mi-a spus reprezentantul e de calitate mai buna decat cea neperforata.

In fine in principiu nu am avut probleme cu ea si am 50 mii km pana acuma

Singurul loc unde s-a dus un sfert de varf de unghie e pe un pliu pe scaunul soferului. E de fapt o buza de la o cusatura exact pe unde foiesti fundul cand intri si cand iesi.

Nu stiu exact ce s-a intamplat acolo. am vazut aia pe la 20-30 mii km si cred ca  a fost facuta de un pantalon ceva care avea o clema metalica. De atunci nu a progresat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!