Jump to content

Intrebari Superb 2


nsm
 Share

Postare recomandată

Merci, trebuie sa gasesc pe cineva in BV cu VCSD, eu nu am :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat eu pe un superb 2012 .

Am bifat HHC in long codding 

S-a activat HHC in adaptation (fara bifa in long codding canalul 58 din adaptation HHC nu era operabil)

S-a putut opta pentru unul din cele 3 optiuni (0;1;2), insa la scanare in canal 3 ABS dadea eroare de incorect coded si eroare senzorul G251 de acceleratie longitudinala, asa ca la loc comanda si totul e ok . Am dat si vin la decodare sa vedem si PR .tmb-ae73t-0c9-057139 . Masina prima inmatric 26.04.2012 cu 61000km . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

, asa ca la loc comanda si totul e ok . Am dat si vin la decodare sa vedem si PR .tmb-ae73t-0c9-057139 . Masina prima inmatric 26.04.2012 cu 61000km . 

Adica ai revenit la setarile initiale pentru ca nu se putea activa datorita erorii de la G251 ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se pare ca depinde de unitatea ABS. Unele au senzorul G251. Altele nu.  Nu este foarte logica dotarea masinilor cu acest senzor, asa ca doar dupa incercare se poate vedea.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai am 5k pana la revizia de 45k, o sa ii rog atunci sa vedem daca merge activat, daca am senzorul G251

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o sa-ti activeze ei nimic, cauta pe cineva de pe forum din zona ta.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai am 5k pana la revizia de 45k, o sa ii rog atunci sa vedem daca merge activat, daca am senzorul G251

Si ar fi foarte bine sa nu le ceri, ca sa nu trezesti banuieli ca ai umblat si tu la setari.... Parerea mea. 

Modificat de pmihairo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ate, TRW la care se adauga verificarea originii prin codul QR.

post-75870-0-19088200-1423898549_thumb.j

Modificat de safari hunter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. A aparut un sunet metalic in dreapta spate, dar se aude doar la denivelari. Aveti vreo idee? Pe loc oricat o scutur nu se aude nimic. Nici nu vad nimic desprins.

Chestia e ca sunt pe drum. Ar trebui sa imi fac griji? Sau pot sa merg mai departe si sa vad un service luni?

Modificat de calin.l
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ate, TRW la care se adauga verificarea originii prin codul QR.

Cum se face verificarea prin cod QR? Practic dacă îl duplici după unul original poți verifica de cate ori vrei...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Procedura este simpla, se instaleaza pe un smartphone cu Android / IPhone un program de scanare a codului QR de pe ambalaj asa cum este in poza postata de mine.  http://www.ate-brake...eue_app_en.html

Cu acest cod se verifica originea pieselor si a concordantei codurilor de catalog cu cele ale produselor din pachet.

Detalii pe site-ul Ate . http://www.ate-brake...tection_en.html

Eu asa am verificat si dupa instalare am avut si confirmarea calitatii pieselor.

 

Twinsen@ chiar si asa cum spui, producatorii de produse contrafacute pot copia coduri si printa o cutie cu toate detaliile, iar dar daca codul a mai fost scanat vei fi notificat pentru a verifica mai atent. Piesele contrafacute pot fi uneori deosebite si prin aspect de cele originale, dar trebuie putin mai multa experienta: http://www.ate-brake...ke-pads_en.html

 

exemplu:  http://www.consumerl...fake-car-parts/

Modificat de safari hunter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. A aparut un sunet metalic in dreapta spate, dar se aude doar la denivelari. Aveti vreo idee? Pe loc oricat o scutur nu se aude nimic. Nici nu vad nimic desprins.

Chestia e ca sunt pe drum. Ar trebui sa imi fac griji? Sau pot sa merg mai departe si sa vad un service luni?

In dreapta spate nu ar avea ce sa fie metalic decat scutul termic care sa atinga in bara stabilizatoare sau toba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat dar nu am vazut nimic sa fie desprins. Daca e doar atat, nu ar trebui sa fie mare problema. Sper sa se rezolve rapid.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit ceva similar : in zona rotii , intre etrier si janta , s-a prins o crenguta . Nu stiu cum a ajuns acolo , insa se auzea un sunet strident , gen fier pe fier . Dupa cativa km , crenguta s-a desprins , sunetul a disparut .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sarbul: am prins si eu asta, era masina noua. Un scartait de fier/fier de am crezut ca ma urc pe pereti. Am oprit, urcat fiecarea roata spate pe cric, invartit inainte/inapoi si gata... :)

Cata panica pentru nimic, dar imi si inchipuiam discurile spate facute praf, cu adancituri si zgarieturi prin ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aflat problema. Protectia de la discul de frana s-a rupt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ajunsese sa loveasca in discul de frana ? 

 

Nu, doar lovea suportul. Discul e ok ca norocu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a ars becul (central) din proiectorul de ceata de pe partea dreapta. Ma ajutati va rog cu un cod pentru acest bec?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt 2 coduri:

- N 105 295 01 ; H8-12V-35W

- N 101 300 01 ; HB4-12V-55W

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Hayate. M-ai facut curios cu 2 coduri, si m-am uitat la ce am eu. Am varianta cu 35W. Pot sa imi pun a 2-a varianta daca vreau? Conteaza cei 20W in plus la varianta a 2-a, se vede diferenta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai te-ar ajuta un bec mai puternic la proiectorul de ceata ? Eventual la cornering...

Duce soclul un bec mai puternic ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!