Jump to content

Intrebari Superb 2


nsm
 Share

Postare recomandată

Dragi colegi,

Revin cu inca o intrebare: alimentarea prizei de bricheta nu se intrerupe niciodata? Intreb pentru ca vreau sa imi montez o camera de bord si vreau sa stiu daca voi fi nevoit sa ii scot eu alimentarea de fiecare data cand parasesc masina.

Am incercat sa opresc motorul, sa blochez masina si sa astept vreo 10 min sa vad daca se intrerupe, insa nu s-a intamplat asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, este alimentata permanent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut! Este posibil ca atunci când descui masina sa se seteze automat profilul scaunelor electrice.suntem 2 pers care conducem aceeasi masina cu setari total diferite ale scaunului sofer. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca prin asta intelegi sa recunoasca doua chei diferite si sa mute scaunele dupa profilul fiecarei chei, nu se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu doua chei,una singura,dar vreau sa mă recunoască pe mine , sau pe soția mea, când descui .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate! Uite ca am avut doi ani Superb si n-am stiut ca se poate:

image.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, deci am doua telecomenzi. În urma configurării, eu voi folosi o telecomanda, setată cu memorua scaunului și oglinzilor,iar sotia cealaltă telecomanda cu celelalte setări. 

@vdragos eu o am de 10 zile și nu știam ca se poate așa ceva :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mers la cineva procedura din manual pentru a seta pozitia scaunului in functie de cheie? La mine nu a mers niciodata, si am incercat de cateva ori procedura. Recent am citit pe un forum englez ca unele masini au avut problema asta, de vina fiind nu stiu ce piese. Din pacate garantia a expirat anul trecut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Da, am incercat eu procedura si functioneaza de un an de cand am masina. E vorba de modelul din non-FL din 2010.

Ma bucur mereu de optiune dupa ce trece pe la spalatorie pentru interior :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate pune keyless entry și/sau go pe s2 fl? Momentan nu am și mi-as fi dorit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dragi colegi,

Trebuie sa imi schimb bateria si am zis ca merg la reprezentanta (ca tot acolo mi-am facut reparatiile pana acum), insa de data asta parca mi-au dat un pret cam exagerat: 1100lei pe baterie + 100lei manopera. Voi ce parerea aveti, are sens sa merg la ei sau mai bine imi iau din comert baterie si o pun eu?

Au argumentat pretul prin faptul ca bateria pe care o pun ei este originala, insa eu gasesc pe emag baterii super smechere (Bosch, Varta) cu aceleasi specificatii la jumatate de pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia-o pe cont propriu fara grija dar vezi ca trebuie codata pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de anul de fabricatie al masinii/codul motor - sa vedem daca este cu start-stop. Daca da, trebuie baterie cu tehnologia AGM... si respectiv codarea acesteia

Daca este modelul vechi, fara start-stop - nu necesita AGM si nici codare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare. Ma poate ajuta cineva cu o poza cu locația receiverului de la telecomanda de webasto la superb 2 2011. Am căutat un Receiver la magazin (855lei) si mi-a arătat vânzătorul ca ar fi poziționat in dreapta spate dar încă nu am dat mocheta jos sa văd dacă nu cumva e doar ieșită mufa. Al meu ar fi stricat, nu se mai poate coda telecomanda de webasto pe mașina (electricianul a încercat si cu alta telecomanda dar degeaba). Ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Cand ajungeti cu acul pe rosu si aveti range 20-30 km cati litri mai aveti in rezervor?

Am un Superb 2.0 cffb si la range de 20 am alimentat 52 litri de motorina .Este normal sau e posibil sa fie decalibrate acele ?

Se pot calibra din tester sau in alt mod?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate face calibrare, conform procedurii din ELSA. Se goleste complet rezervorul, se pun aprox 7 litri de motorina si se face calibrarea acului de motorina, sa fie la intrarea pe zona rosie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 28.10.2017 at 11:06 PM, Nyke said:

Cand ajungeti cu acul pe rosu si aveti range 20-30 km cati litri mai aveti in rezervor?

Am un Superb 2.0 cffb si la range de 20 am alimentat 52 litri de motorina .Este normal sau e posibil sa fie decalibrate acele ?

are 60L rezervorul. E normal. Greu sa pui peste 55L in Superb2.

Daca ai trecut la Superb2 de pe Passat B6 o sa ai un soc, asa am patit si eu. La B6 aveam rezervor de 75L.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,exact de pe B6 vin :)

Mi se pare putin deranjant ca se aprinde becul si mai am 15 litri in rezervor ,in fine ,pot sa traiesc cu chestia asta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E chestiune de obisnuinta, dar, da, autonomia e destul de scazuta la Superb2. Cam 1000km maxim, strict extraurban mers. Rezervorul mic a fost pretul platit pentru enormitatea de spatiu in spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am reusit sa merg 1000 km cu plin niciodata,poate tocmai din cauza asta .Cel mai mult am mers vreo~750-800 km si aveam range 20 km ,si atunci am reusit sa alimentez 52 litri .

Oricum ,ma declar foooarte multumit de consum ,nu sare de 6-6.5 afara indiferent de cum merg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate atinge 1000 km cu un plin, dar cine are nervi pentru asta?

:)

Consum am vazut atat 4,5% cat si 8,2%.

Extraurban.

Nu ma intrebati cum s-a mers. In ambele ocazii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4.5 n-am reusit,dar am scos 10 % pe exterior :) CBBB dsg tot superb 2 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa nu facem confuzii, acest topic este despre intrebari, nu despre consumuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!