Jump to content

Golf 6 - Centuri de siguranta


bibicu2
 Share

Postare recomandată

Azi am fost cu catelul la cumparaturi. L-am lasat in masina si el n-a gasit nimic mai bun decat sa-mi roada centura de siguranta de la sofer. Practic mi-a taiat centura. Vreau sa o scot si sa o duc la croitor sa o coasa. Pot face asta singur?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu te sfatuiesc sa pui una noua. indiferent ce iti coase el, in caz de impact la viteza mare aia nu isi va face treaba cum trebuie. ele sunt pretensionate, asta inseamna ca la impact te opreste o fractiune de secunda din a zbura prin parbriz, si imediat iti da drumul sa nu iti rupa coastele, probabil venind cu fata in airbag. gandeste-te ca tesatura aia aproape imposibil sa o refaci astfel incat sa fie ca inainte, si nu ma refer la cum arata ci sa se comporte exact. e treaba serioasa cu centura aia, nu te juca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucian_90tud

Nu ti-as recomanda sa o cosi. mandelu, centura pretensionata nu iti mai da drumul, cum s-a blocat asa ramane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar daca e mai costisitoare operatiunea, mai bine schimb-o. este element de siguranta si nu are sens sa te joci cu asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ti-as recomanda sa o cosi. mandelu, centura pretensionata nu iti mai da drumul, cum s-a blocat asa ramane.

nu am fost eu suficient de explicit, dar stiu asa: centurile pretensionate te trag in scaun, in timp ce airbagul se declanseaza. dupa ce airbagul e plin de gaz, centura iti da drumul, iar gazul din airbag incepe sa iasa.

in felul asta, atunci cand tu ajungi sa te lovesti de airbag, acesta e moale. daca te-ai lovi de airbag inainte ca el sa se fi umflat complet si sa fi inceput sa se desumfle, ar fi ca si cum te-ai fi lovit de o suprafata tare, nu de ceva moale.

daca ar ramane asa, te-ar rani ea, centura. scopul e sa iti reduca din viteza cu care te arunca inertia inainte.

bottom line e ca nu prea te poti juca cu chestiile astea, astfel incat sa risti cu cusutul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In caz de impact explodeaza incarcaturile pirotehnice ale centurilor, si nu vor mai da drumu. Trebuie schimbata neaparat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee cat costa inlocuirea benzilor textile de la centuri? Le-a ros pe amandoua din fata. Acum e pui si pana nu se invata sa stea singur in masina nu are rost sa arunc banii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat mai atent la centuri acum si am vazut ca centura pasagerului din dreapta are chiar o rezerva cusuta pe ea. Cu rezerva pot intari acolo unde a ros catelu. Nu pare chiar "rocket science" exceptand faptul ca nu pot face o cusatura profi in masina ci ar terbui scoasa centura si dusa la croitor. Cum o scot? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine inlocuiesti si airbag-urile cu pungi de plastic ca in caz de ceva sa nu te coste prea mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Foarte spiritual.

M-ar ajuta parerea cuiva care a avut o problema similara si care are caine si stie ce inseamna sa inlociuesti tot ce roade catelul cand este mic. Practic cand e mic ar trebui sa zugravesti lunar si sa-ti schimbi mobila saptamanal. :)

Modificat de bibicu2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Una e ca iti roade un maner de la masina sau un picior de la mobila si alta centura sau alte elemente de siguranta.

Acea centura in caz de impact actioneaza atat de tare incat iti lasa vanatai si tu vrei sa ti-o coasa croitorul crezand ca iti va tine si va avea aceeasi rezistenta.

Cat despre caine exista multe metode prin care poti evita asemenea probleme,probabil nu ai mai avut caine pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off topic: Am avut caine mic si iti dau un sfat, sa nu il lasi singur in masina, fiind spatiu inchis il agita rau, mai ales cand vede pe geam ca pleci de langa el si roade, latra, al meu se si freca de banchete lasand par. Trebuie dresat serios ca sa nu faca prostii in masina singur.

On topic: inlocuieste centurile, in opinia mea un croitor nu stiu cat de priceput este in asa ceva, mai ales ca este un material destul de dur, greu de cusut. Intreaba la reprezentanta cam cat ar costa, orientativ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau macar de la dezmembrari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TDR sa te uiti pe centura pasagerului din drepata si o sa vezi ca e un surplus de 10 cm lipit pe centura. Eu cred ca e pus acolo pentru astfel de evenimente. Poate ma insel eu si tu intelegi mai bine rostul acelui "surplus".

A inlouit cineva centura la Golf6 (la 5 ar trebui sa fie la fel)? Ma intereseaza sa stiu daca partea textila se poate inlocui fara sa umbli la angrenajul centurii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu prea o sa poti fara sa o desfaci definitiv. daca vrei sa o cosi, banuiesc ca nu o vei coase de mana... tot trebuie sa o scoti si sa o duci la un "croitor". dar cum au zis si colegii mai sus, dupa coasere, centura nu va mai avea aceeasi rezistenta, dar nici nu va fi o simpla banderola. eu am facut asta, dar la un model mai vechi, care nu dispunea de centuri pretensionate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ca si in manual scrie ca nu se repara ci se inlocuieste cu totul. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu iti face probleme cu croitorul, el va face o lucrare buna, insa pune-ti intrebarea: oare ata cu care se va coase va rezista?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la o adica se poate face cusatura cu o sfoara din nailon sau orice altceva care sa reziste. dar tot se va slabi sectiunea. oricum o iei, nu va fi ca la inceput. cea mai ieftina solutie ar fi sa gasesti una la deszmembrari. ca sa o cosi, oricum trebuie sa o dai jos. d c sa nu o inlocuiesti direct cu alta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cum se demonteaza si monteaza o centura la Golf?

E "rocket science" sau se poate face si acasa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare - pentru sufletul tau - centura vrei sa o porti pentru politie sau ca sa te salveze in caz de impact? Centurile se schimba dintr-un anumit motiv - sunt foarte solicatate in caz de impact si nu cred ca va rezista vreo cusatura - home made sau nu.

Daca nu vrei sa o schimbi in intregime, ia una de la dezmembrari care are centura inteaga si incearca sa o schimbi doar pe ea - pastrad capsul pirotehnica de la centura ta.

Cat costa o centura noua?

Demontatul - vezi ca ai niste chestii care fac poc - asemanator cu ce are airbagul...

Daca totusi insisiti - cauta pe aici poate gasesti ceva http://forums.vwvortex.com/showthread.php?4243671#post55210948

Ionut

Modificat de _ionut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Am gasit de cumparat centurile, dar nu gasesc instructiuni specifice pentru dezinstalare/instalare.

M-am uitat pe vwvortex.com, dar fara sa gasesc ceva.

E un tutorial pe eHow.co.uk, dar e prea general si fara imagini si nimic specific pentru Golf 6.

How to Replace the Seat Belt on a Volkswagen Golf

Modificat de bibicu2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite cum se face pentru G4. Cauta un service manual pentru al tau...

post-3672-0-13924400-1305186051_thumb.jp

post-3672-0-07556200-1305186056_thumb.jp

post-3672-0-24155400-1305186060_thumb.jp

post-3672-0-75343900-1305186066_thumb.jp

post-3672-0-51978400-1305186070_thumb.jp

post-3672-0-56838100-1305186076_thumb.jp

post-3672-0-42793600-1305186083_thumb.jp

post-3672-0-17348200-1305186091_thumb.jp

post-3672-0-63709400-1305186097_thumb.jp

post-3672-0-61968400-1305186103_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Am observat ca la punerea contactului martorul centurii de siguranta nu se mai aprinde in bord.

Nici martorul din bord si nici semnalul acustic nu mai functioneaza in mers daca centura nu este pusa pentru scaunul soferului. Daca am o persoana pe scaunul din dreapta si nu are centura pusa, martorul centurii se aprinde in bord si apare semnalul acustic .

Sa fie defect senzorul de prezenta de pe scaunul soferului? As putea rezolva cumva de unul singur inainte de a merge la service? Masina e inca in garantie.

Modificat de Blackoberst
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-are treaba niciun senzor. senzorul de care spui este doar in scaunul pasagerului. E evident ca masina nu se poate conduce singura, deci n-are nevoie de senzor si pe scaunul tau :)

Problema e din contactul in "mufa" (prinderea) centurii. A ramas blocat pe inchis. Am patit si eu la golful meu (V).

Si-a revenit singur dupa mai multe puneri/scoateri/apasat buton.

Daca era invers (o puneai si nu sesiza) iti recomandam un spray de contacte dar asa, nu prea stiu ce e de facut :) incearca sa pui/scoti centura de multe ori si poate-si revine cum a fost la mine.

In orice caz, nu e vreun senzor din scaun de vina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, deci inseamna ca de asta la contact nu-mi apare nici martorul in bord.

Deja am aplicat metoda cu pus/scos centura de mai multe ori, ma gandisem si la treaba asta. Momentan fara rezultat, trebuie insistat. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!