Jump to content

BCR Asigurari


Vizitator
 Share

Postare recomandată

Am observat ca nu exista un topic pentru BCR Asigurari, asa cum exista pentru Astra, Omniasig si alte cateva firme de asigurari.

Am avut o oferta buna pentru RCA si Casco la Astra, am refuzat citind un topic din aceasta arie si alte cateva pagini de pe internet. De asemenea, am refuzat si Ardaf, Carpatica si Euroins, din aceleasi motive. Ce parere aveti de BCR Asigurari? Stiu ca face parte din acelasi mare grup cu Asirom si Omniasig, Viena Insurance. Am facut deja RCA la BCR, pretul a fost 380 RON pentru 12 luni, pentru masina din profil, adica Ibiza 6L 2006 1.4 16V. Ma gandesc sa fac si Casco la aceeasi firma, am primit o oferta de 7.25% din valoarea masinii, prima anuala. Ce parere aveti despre aceasta firma de asigurari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam mare cota aia de 7.25%, pentru masina ta!

Bcr este o firma serioasa, face parte dintr-un grup mare iar din pct de vedere al relatiei asigurator-service stau destul de bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit de la un broker de asigurari o oferta de Casco la aceeasi firma cu prima de asigurare de aproape 10%. In comparatie cu oferta asta normal ca am ales-o pe cea cu prima mai mica.

7,25% am calculat eu, impartind prima de asigurare platita in 4 rate la valoarea de asigurare. Probabil cea platita intr-o singura rata e mai mica.

Cam care crezi ca ar fi un procent corect pentru masina mea?

Cat a fost in leasing am avut 5% din valoarea masinii, insa era o prima negociata de Porsche Leasing, nu cred ca poti obtine asa ceva ca persoana fizica.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect. 7,25% din V Asig e prea mult. Personal am fost f. multumit de colaborarea cu BCR Asig, asta in Cluj-Napoca. Despre cei din Bucuresti am citit si aspecte negative...

Insa, cele mai bune cotatii la casco, cautand pentru masinile unor prieteni le-am gasit pe allianzdirect.ro. Insa RCA-ul lor poate fi scump daca ai in vedere si extinderea casco in afara tarii.

Un alt CASCO interesant mi s-a parut cel de la ING Bank. Acesta e de fapt un Casco Generali intermediat de ING Bank insa cu particularitati avantajoase: acoperirea in UE e inclusa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...iar din pct de vedere al relatiei asigurator-service stau destul de bine!

care relatie? cel putin in Cluj, cam toate daunele se fac prin reprezentanta peugeot,si se tooot lungeeeste reparatia, zvonindu-se ca inspectorii sunt pe statul de plata al "pejo"-ului, si si-o iau in basca daca "scapa" vreo masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am citit recent in Ziarul Financiar ca BCR Asigurari a fost pe pierderi in ultimii doi ani si ca abia anul asta au scos un profit frumusel pe primul trimestru.

Ei sunt detinuti de Vienna Insurance Group la fel ca si Omniasig si ASIROM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care relatie? cel putin in Cluj, cam toate daunele se fac prin reprezentanta peugeot,si se tooot lungeeeste reparatia, zvonindu-se ca inspectorii sunt pe statul de plata al "pejo"-ului, si si-o iau in basca daca "scapa" vreo masina.

Nu este vorba ca sunt pe statul de plata, dar poate se dau niste comisioane pe acolo. Si eu am mers la un angajat BCR Asigurari (in Ploiesti) ce avea biroul la reprezentanta Peugeot , am deschis dosarul, si apoi mi-a fost lasata hartia respectiva la "colegul" de la service, incuranjandu-ma astfel sa merg cu masina la Peugeot.

In final am luat hartia de la service-ul Peugeot (a strambat putin angajatul de acolo ca nu o repar la ei) si am mers la PBA (Bucuresti) unde am facut operatiile respective.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am avut casco la ei 1 an. polita a fost mai mare decat la concurenta, biroul il aveau tot la un service peugeot jegos si dubios. pt o dauna minora am pierdut vremea aprox 6 ore stand la coada dupa un agent constatator bleg si idiot. nu au avut pretentii in legatura cu service-ul (ma rog asta era in 2008-2009). ca sa ajung la ei sa imi faca poze cand am semnat contractul a trebuit sa ocup trotuarul aproape in intregime si sa trec trec peste dubla continua de 2 ori in plin centru. 1 ora am stat ca pe ace de frica sa nu imi ridice politia masina (pe b-dul 21 decembrie aproape de intersectia cu str. ferdinand-pt cine cunoaste clujul) mie BCR mi-a dat impresia de NEPROFESIOANLISM.

Iar despre chestiunea cu statul de plata si cu faptul ca "si-o iau in basca daca scapa masini"...nu e deloc asa. service-urile depind cu adevarat de ei. ei de service mai putin, pentru ca isi pot gasi oricand alt service din zecile care exista in CJ cel putin cu care sa lucreze preferential. bineinteles ca le pica si lor cate ceva, ca doar asa e la romani. oricum pe mine nu o sa ma oblige nimeni niciodata sa imi repar masina intr-un service anume...pt mine reprezentanta este cel mai capabil si dotat service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ar fi s-o luam asa, nu cred ca exista firma de asigurari care sa nu aiba probleme la plata daunelor. Asta bineinteles din cauza inspectorilor de daune, nu cred ca firma are o directiva sa ne faca viata amara, bineinteles, cu exceptia catorva firme care ar fi trebuit inchise de mult timp, gen Ardaf.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

... Asta bineinteles din cauza inspectorilor de daune, ...

ce spuneti de asta: bara fata la inlocuit, dar ... "Nu se despagubeste vopsit bara fata.Prezinta avarii anterioare (urme vechi de zgarieturi) ".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avea zgarieturi cand a fost preluata in asigurare?

Solicita poza in cauza, cea efectuata in mom ef. ins. de risc!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

el oricum e obligat sa vopseasca dauna actuala, si cum nu se poate vopsi doar un sfert de bara, e obligat sa o vopseasca pe toata. sper ca nu ii lasi sa scape cu masina reparata de jumatate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avea zgarieturi cand a fost preluata in asigurare?

Solicita poza in cauza, cea efectuata in mom ef. ins. de risc!

este vorba de reparatie pe RCA-ul vinovatului, nu casco.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

nu conteaza ca e pe RCA sau casco, bara zgariata anterior nu se da la vopsit, asa e legea, din nefericire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e adevarat. Maine merge un prieten sa isi vopseasca aripa spate la un passat, dupa ce o tipa a deschis usa masinii ei in aripa spate a prietenului meu. Masina avea inainte o zgarietura de 10 cm pana in tabla la o palma de lovitura de actualitate. Vopsirea se va efectua in reprezentanta VW pe RCA-ul vinovatei, fara nici un fel de smecherie. Daca ea i-a lovit masina, e obligata sa il despagubeasca fara nici un fel de discutie, atata timp cat a semnat amiabilul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prietena mea are casco la bcr de 2 ani si e multumita, asa ca mi-am facut si eu acum 2 zile :)

Pentru masina din semnatura - valoare asigurata 18600E, prima anuala (platita integral) - 600E (la care am adaugat 150E pentru a elimina fransiza obligatorie care era de 100E) - deci 750E totalul.

Mie mi s-a parut cea mai buna oferta (in comparatie cu orice alta firma, ca am primit de la toate). Ma refer la raportul suma asigurata - prima anuala. Plus ca e chiar cea mai mica prima :)

Calculul nu s-a facut pe datele mele ci pe ale tatalui meu (vechime permis FOARTE mare). La mine ar fi venit mult mult mai scump.

Modificat de Dreadfull
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Eu nu pricep, daca usa mea are o zgarietura inainte de asigurare si ma loveste cineva sau pur si simplu o gasesc lovita, nu o pot repara? Ce lege spune asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa o repari daca o gasesti lovita in parcare, dar nu o sa o poti vopsi, avand in vedere ca la incheierea politei aripa ta era zgariata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si daca se repara pe RCA ce polita avea incheiata omul cu paguba? nu e valabila asta nici la casco nici la RCA decat la firmele de asigurari mici ca si caracter, eu le-as cere sa vopseasca integral si apoi sa ma lase pe mine sa aduc zgarietura din imaginatie la fel cum era pe spoiler inainte de eveniment.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi deviem putin de la subiect am sa fac urmatoarea precizare: la orice firma de asig, mare sau mica, daca in mom cand auto este preluat in asigurare si se ef inspectiei de risc si se constata avarii la anumite parti componente (zgarieturi, lovituri, parbriz ciobit) atunci ele vor fi excluse din asigurare pana in momentul in care reperul respectiv se repara!

Valabil doar in cazul politei casco desi in cazul zgarieturilor, chiar si in cazul asig rca, inspectorul de daune poate sa propuna respingerea unei revopsiri daca acel reper prezenta zgarieturi care nu sunt urmare a accidentului semnalat!

Reperul se va indrepta insa nu se vopseste sau se stabileste in procent asigurator-client a i piesa sa se revopseasca insa si cu participarea clientulu (doar pe rca)i!

Ps - scriu de pe mobil asa ca scuzati eventualele litere lipsa :) !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect

NU-I CORECT

... inspectorul de daune poate sa propuna respingerea unei revopsiri daca acel reper prezenta zgarieturi care nu sunt urmare a accidentului semnalat!

Reperul se va indrepta insa nu se vopseste sau se stabileste in procent asigurator-client a i piesa sa se revopseasca insa si cu participarea clientulu (doar pe rca)!

NU-I ADEVARAT, inspectorul incearca sa plateasca cat mai putin. Nu se propune nici o plata cota-parte (adica participarea clientului la efectuarea unei operatii), ci se respinge pur si simplu, iar reconstatarea se refuza .

Sa vopseasca bara (in cazul prezentat de mine) si inspectorul sa o zgarie ca si pe cea de pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar exista vreo baza legala? Mi se pare un abuz. Vorbim aici despre un element lovit, care nu poate ramane "indreptat".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa vopseasca bara (in cazul prezentat de mine) si inspectorul sa o zgarie ca si pe cea de pe masina.

Aberatie. Pe masina mea nu pune nimeni mana sa o zgarie. Daca o face, raspunde penal, se cheama vandalism.

Modificat de paul.todea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine ma intereseaza un CASCO si oferta BCR mi se pare interesanta.

As prefera impresii / sugestii de la cei care au lucrat pana acum cu BCR ` ul, cum se misca, daca sunt probleme, si unde as putea gasii o lista cu service`urile cu care lucreaza, decontare directa.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!