Jump to content

Marco Polo 9n3...simple as that!


Adrian_S

Postare recomandată

Hey guys!

Dupa lupte seculare ce au durat 2-3 ani m-am decis sa imi ,,prezantez” si eu masinuta.

Dupa cum spune si titlul Marco este penultimul model de Polo,fabricat in 2008,l-am primit in familie pe data de 20 decembrie 2007.Are ~52000 km la bord si ma face sa ma simt mereu in largul meu cand il conduc.

Mari modificari nu i-am adus,Osram Cool Blue la faza scurta,niste leduri la pozitii/ numarul spate si recent am achizitionat si pentru plafoniera,insa nu am avut timp sa le montez.

Apoi jantele,care sunt de Audi TT,model mai vechi,pe 16”.

Desigur,sa nu uitam sticker-ul,care ii da 4-5 cai in plus(maxim 6 ) :blah_:

E adevarat ca a iesit cam mic la baietii la care l-am facut dar nu am stiut ce dimensiune ar fi fost potrivita.Poate o sa reusesc sa-l schimb pe viitor.

Ce as vrea sa ii mai fac,poate un tips cat de cat decent,badgeless,o folie pentru ca vine vara si cred ca ar schimba cat de cat situatia in interior,dar si ca look.Daca voi avea fonduri,o sa incerc sa ii iau si o suspensie pana la toamna.Insa e cam greu cu bugetul,mai ales cand esti in perioada de ,,studentime”.

Eu am inceput sa il conduc cam acum 1 an jumatate,pana atunci Marco a fost condus de sora mea.Si acum il mai conduce(dar incerc sa se intample cat mai rar,daca ma intelegeti :lol: ).

Motorul nu este unul pretentios,e exact ce-mi trebuie pentru traficul de zi cu zi,pe traseul pe care il am eu se misca decent,chiar daca multi ar crede ca 1,2 si 70 de cai nu ajung.In majoritatea timpului merg singur in masina,asa ca ne intelegem perfect.

Sper ca nu v-am plictisit prea mult cu ,,povestiri adevarate”,iata niste poze dintre care cateva sunt modificate pe calculator,ca sa imi fac o idee cum ar arata lasata si cu folie.

Enjoy!

photo229z.th.jpgdscn2027g.th.jpgdscn2030c.th.jpgphoto179low.th.jpgphoto179low1.th.jpgphoto180q.th.jpgdscn2026q.th.jpgdscn2018p.th.jpgdscn2007zb.th.jpgphoto164yy.th.jpgphoto414.th.jpgphoto366q.th.jpgphoto267.th.jpgphoto225d.th.jpgphoto212r.th.jpgphoto199t.th.jpgphoto177y.th.jpg

Modificat de Adrian_S
Link către comentariu

sa o stapanesti sanatos, chiar vroiam sa iti spun ca ii sta bine lasata, dar am vazut ca ai modificat`o pe calculator :P oricum asteptam si in realitate :D

p.s. daca pui folie sa schimbi si plasticul de la ramele usilor cu negru lucios, o sa arate uniform tot si sa pui si pe geamurile fata ceva.

Modificat de Michael_9N
Link către comentariu

Multumesc Michael,intotdeauna ti-am admirat masina si respect pentru ce ai facut cu ea!

Ar fi o idee sa le fac negru lucios,vom vedea,in primul rand sa ajung sa ii pun folia si facem si stalpii.

Pe geamurile fata nu stiu daca merita sa mai pun ca ar fi 73% legala si nu cred ca e mare diferenta cu/fara. Poate decat atunci cand e puternic soarele.Am un prieten cu un Vw passat b6 caruia i s-a luat talonul si pentru 73% pe fata,chiar daca avea autorizatie si folie de calitate.

Bafta!

Link către comentariu

Ma bucur ca ai postat si tu masinuta. Sa te bucuri de ea in continuare si sa o faci dupa bunul plac :P.

Paste fericit si tot ce iti doresti pentru tine & masina :icon_thumright:

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Asemenea,Razvan! :beer:

Paste fericit tuturor colegilor!

Modificat de Adrian_S
Link către comentariu
  • 4 weeks later...
Publicat (modificat)

De-abia astept sa scap de sesiune sa pot sa ma mai ocup de masinuta.In plan ar fi folie pe geamuri+boxe pe spate,pentru ca din pacate nu am :D

Am schimbat jantele,erau cam la limita pe spate cu 205 latime si din cauza et-ului,cand mergeam cu ea incarcata si riscam sa atinga.De asemenea, cauciucurile pe care le aveam nu erau prea stralucite,am observat dupa ce am mers ceva timp cu ele.Jantele au ajuns la un prieten pe un Golf 4,coleg de forum cu noi,care si-a luat cauciucuri noi pentru ele,iar eu am luat un model nice,zic eu,Viper by Rial,pe 15" cu 195 50 15 2 Toyo Proxes T1R si 2 Michelin-uri.Foarte faine Toyo-urile :blah_:

A,si ca tot veni vorba de latest news,am ajuns la 53.333 km si am schimbat saptamana trecuta filtrele si i-am dat sa ,,beie" Liqui Moly 5w40.

photo324l.th.jpgphoto310i.th.jpgphoto307e.th.jpgphoto306x.th.jpgphoto293w.th.jpgphoto288.th.jpgphoto287c.th.jpg

Modificat de Adrian_S
Link către comentariu
  • 4 weeks later...

S-o stapanesti sanatos, micutule :D jantele sunt super tari, am pus pe ele goodyear excellence, sunt super tari :D La cat mai multi km cu ea fara incidente!

btw, i-ar sta mai bine roz, nu crezi? :blah:

Modificat de N.Mihai
Link către comentariu

Sarumana,boierule :blah_: Sa le invarti sanatos!

Nu ma gandeam la roz,totusi parca un mov combinat cu stelute iesea mai bine,oricum inainte o sa-i fac o simulare in photoshop. :lol:

Take care

Modificat de Adrian_S
Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Ieri am venit de la o plimbare placuta cu masinuta,in zona Rucar,unde ne-am relaxat impreuna :D S-a descurcat fara probleme pe serpentine,tind sa spun ca acum,cu talonul de 50 se simt mult mai bine ,,micile gropite" de pe drumuri dar e un pic mai stabila pe curbe,a fost o placere sa conduc.Am dat in parcare si de un g6,highline din cate am vazut,i-am lasat sa stea de vorba :blah_:

Cateva poze cu masinuta si peisajele superbe de la noi:

img8414t.th.jpgimg8410b.th.jpgimg8409w.th.jpgimg8407s.th.jpgimg8244s.th.jpgimg8240t.th.jpgimg8124s.th.jpgimg8096n.th.jpgimg8092ve.th.jpg

Modificat de Adrian_S
Link către comentariu

Asa cum trebuie sa fie ingrijita o masina. Felicitari :icon_thumright:

Link către comentariu

Danke!Nici nu mai trebuie mentionat ca am aceeasi parere si despre :blah_: Bora Bora,right? ;)

Link către comentariu

Da, poate prea mult si acum ca tre sa schimb broasca de la capota, mi se pare ceva grav si enevrant :D Deci si grija asta trebuie controlata pana la a ajunge o obsesie ca nu e bine

Link către comentariu

Si la mine sunt chestii marunte pe care le am in minte si trebuie facute...Intr-adevar,nu trebuie exagerat cu grija,dar nu cred ca e cazul nostru.

Bafta! :icon_thumright:

Link către comentariu
  • 1 month later...

N-am mai adaugat in ultima vreme nimic despre masinuta in jurnalul de bord :D

Se prezinta in aceeasi stare,ma enerveaza ca am un proiector crapat si nu am apucat sa-l schimb si surpriza,celalalt se abureste.Fac echipa buna,se pare.

Lui Marco i-a venit in parcare un fratior pe care l-am primit cu ocazia zilei mele de nastere,am facut 2 decenii si na,trebuia sa-mi schimb masina :blah_: Acum conduc r32-ul pentru ca,consuma mai putin.A,si sa nu uit,persoana care mi-a daruit-o a avut grija sa imi dea niste bonuri de benzina.A se observa in poza :lol:

img8584i.th.jpgimg8583.th.jpgimg8582qv.th.jpgimg8586n.th.jpg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Frumoasa masinuta,sa o stapanesti sanatos!Si LA MULTI ANI!ca tot veni vorba... ;)

Si eu stau cu un proiector aburit asa ca te inteleg.

Modificat de cogdao
Link către comentariu

Multumesc Bogdan!

Sa se apropie sfarsitul lunii si sper sa reusesc sa fac tot ce mi-am propus pentru masinuta :icon_thumright:

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Yo yo yo!

Masina se apropie de 60.000 si parca ma incanta pe zii ce trece mai mult :) Am ajuns sa ies si noaptea sa ma plimb de placere :lol: Am reusit aseara un consum nemaiintalnit pana acum,poate doar de la o intoarcere de la munte,cand mergi mai mult in coborare.Distanta a fost de 36 km pe CB si viteza a fost destul de mica in oras mergeam cam cu a 3-a la 40 si in rest ~ 60 cu a 4-a - Low riding' as I say :lol:

In rest,toate bune si frumoase,cred ca o sa ma razgandesc in ceea ce priveste schimbarea jantelor (vroiam sa trec la 14,cred ca o sa raman cu acestea) si vreau sa-i fac un detailing la exterior,o curatare mai amanuntita,sper sa reusesc si niste boxe pe spate + folie.

Keep in touch!!!!

post-27661-0-34952500-1316554066_thumb.j

Modificat de Adrian_S
Link către comentariu

Pai hai,mai Adi,sa vedem ceva frumos pe Marco :D

La folie m-am gandit si eu dar parca m-ar tenta mai repede niste perdelute ;)

Link către comentariu

Sa stii ca ar merge...Dar eu cam tot timpul merg cam singur in masina sau cu o persoana in dreapta deci as prefera o folie.Insa stiu ce zici,are o cunostiinta la un Audi A4 Avant si sunt geniale :)

Link către comentariu

Foarte faina masinuta :emthup:, am eu un fetish cu toate nuantele de albastru pe masini :)) . Imi placeau jantele de TT pe 16 (mai ales cu masina low), dar daca atingeau n stuff afara cu ele. Ramai pe 15 :icon_thumleft:.

Perdelutele sunt misto la masinile mai mari, passat spre exemplu, A4 cum ai zis. La noi astia cu masinile mai mici, doar mai negre putin. Avantajul la perdelute este ca se fac sul cand nu ai chef de ele, la folie cam greu :lol: .

La cat mai multi km fara probleme si un consum cat mai mic !

Modificat de George Mihail
Link către comentariu

Mersi colegu'!Intr-adevar,si eu ma gandeam ca la ale noastre hatchback-uri ar merge mai bine o folie.Perdelute am vazut in general numai la limuzine.

La fel si tie!!!!

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!