Jump to content

Inlocuire volan standard cu volan Passat CC


Ace83
 Share

Postare recomandată

Am pus calculatorul vechi, am plecat iar cu masina prin preajma, i-am facut servo, i-am scos toate erorile, m-am intors si i-am mai pus inca odata calculatorul nou...SURPRIZA, merge iar, a luat-o...nu mai inteleg nimic

P.S. Am verificat iar, am inchis masina din telecomanda, am deschis-o si am bagat iar cheia si iar face la fel, adica nu mai merge deloc...sa fie oare ceva incompatibil cu noul calculator ?

Modificat de Radu1974
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce am observat, cand am montat calculatorul nou si am bagat cheia in prima pozitie, nu a aparut volanul pe bord care indica deblocarea volanului, banuiala mea fiind ca noul calculator nu comunica corect cu imobilizatorul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E codat corect? Ai facut cum ti-am zis mai sus cu coddingul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mufa galbena nu are treaba cu imobilizator. Nu știu ce tot ai modificat acolo.... Ca nu prea aveai nimic de făcut... De tot scrii... Ca ai scos pini.. Ai băgat pini... Etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am codat corect.

Incerc pe cât posibil sa explic ce am făcut, posibil sa exagerez cu detaliile....știu ca nu are legătura mufa galbena cu imobilizatorul numai ca modulul nou nu comunica cu imobilizatorul. De pus calculatorul l-am pus cum a zis Spido,  adică fără sa mai pun Airbag-ul, am pus numai calculatorul și atât, și merge cât timp nu blochez mașina , după ce o blochez și o deblochez nu mai merge deloc, bag cheia și nu se aprinde nici un bec

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista totusi posibilitatea (a mai intalnit cineva aceeasi situatie) ca imobolizatorul sa nu fie compatibil cu calculatorul ? Ciudat faptul ca merge tot mai putin comunicarea cu imobilizatorul. Ma gandesc ca pare mai degraba sa fie incompatibil decat defect...nu stiu ce sa mai zic...

Modificat de Radu1974
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu are legătură.nu este o problema de incompatibilitate 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai luat un calculator, revin cu info după ce-mi vine și-l montez. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat al-doi-lea calculator, tot nou, si merge, primul este intr-adevar defect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 30.01.2019 at 22:33, dobrisrobert a scris:

#jobdone 

In sfarsit domnilor, am realizat retrofitul , dupa cum urmeaza , am montat piesele prezentate mai sus

- volan passat cc

-calculator de coloana de b7 cu 5kO

- cluster passat b7

- trimuri aferente

- centrala electrica cc ( am inlocuit-o pentru a putea activa cornering)

Totul este functional si am preferat modificatea cablajului pentru calculatorul de coloana pentru ca deja il cumparasem.

Multumesc tuturor pentru ajutor

Acum o noua intrebare si anume, ce modul de clima pot monta? Daca il voi pune pe cel pentru passat cc imi va afisa setarile pe ecranul RCD 333 G plus ?

78EFBD30-DFF4-457B-8292-AD367B642799.jpeg

Salut care a fost ordinea pinilor in  spira de b7?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna seara

As vrea sa-mi schimb volanul și am găsit unul la un pret bun dar este de Anglia masina!

Pot sa-l montez? 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are treaba..poti monta indiferent de EU...UK..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am si eu o intrebare?

Volanul de passat cc se potriveste pe B7 dar comenzile volan cît si cablajul airbag comenzi volan, se potrivesc?

Au alt soft sau sint aceleasi.

Eu am cumparat recent un passat b7 Brek TDI 140 cp, fab. 2015 si as vrea sai montez comenzi volan. Aceasta operatie am facuto si pe vechiul b6.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

se potrivesc, sunt aceleasi

iti mai trebuie si calculator de coloana, modelul integrat in spira - cu AB, T, etc.... codurile postate de multe ori, pe forum http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Steering_Wheel_Control_Module_Versions

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
popadaniel67

Bună ziua,

Probabil o să fie persoane care o să-mi reproşeze că postez un subiect care are (deja) 60 de pagini în spate… Îmi asum criticile, şi chiar m-am informat suficient din cele 60 pagini, astfel încât acum solicit ajutorul Dvs. în următoarea problemă:

Doresc montarea volanului din imagine (Golf 7, cu 18 butoane + padele, fără airbag) la mașina din semnătură (Passat B6, 2009, Highline, 140 CP, tempomat, DSG, volan cu trei spiţe  - fără comenzi).

Rugămintea mea este de a mă ajuta care sunt piesele necesare a fi achiziționate astfel încât volanul să fie funcţional la potenţialul maxim.

- Evident, voi avea nevoie de airbag – mi-ar fi de folos codul, şi de asemenea codul pentru calculatorul de coloană volan, actual pe maşină existând 3C0 953 549 AT, ca în imaginea dată de VCDS.

- Am / n-am nevoie de spiră volan ? Acum comand CB din butoanele de pe maneta de ştergătoare parbriz (ecran miniDOT).

Cu multe mulțumiri pentru ajutor, tuturor !

IMG_0455 - Copy.JPG

IMG_0607.JPG

IMG_0609.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se vede ca nu prea ai citit cum trebuie. NU o sa mearga acel volan decat cu un adaptor de vreo 200 euro. Si nici asa nu o sa mearga toate butoanele.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

popadaniel67

Multumesc pentru raspunsul prompt.

Deci, va trebui sa-l vand pentru unul de CC...este singura solutie mai la indemana !

Inca o data MULTUMESC ptr info !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se face...full functional.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu acel adaptor merg butoanele de CCS ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau poti lua volanul de Scirocco, sau jeta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU toate volanele de Scirroco sau Jetta merg. Depinde despre ce adaptor vorbesti...Cristi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

popadaniel67

Apropo: Si eu cu cine votez ?!?...

Unul hais si altul cea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat multe. Merg toate comenzile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna seara

Pentru un Passat b6 fără comenzi pe volan,as dori sa-i pun un volan de Passat b8.ce calculator de coloana mi-ar trebui?si dacă mai am nevoie și de altceva inafara de volan și airbag?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!