Jump to content

Inlocuire volan standard cu volan Passat CC


Ace83
 Share

Postare recomandată

Salut,

se poate monta volanul de G7/passat b8(cel fara comenzi pt pilot automat pe el...ca cel din poza de mai jos) pe b6 din 2008 cu calc coloana 3C0-953-549-AH.

Acum am volan de G6 rline cu comenzi(functionale).

Este plug and play(in terorie),la ce ar trebui sa fiu atent... prinderile airbag-ului si sa aibe instalatie si calc comenzi?!

20170317_212513 (Large).jpg

volan g7 b8.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce ar trebui inlocuit sa functioneze?

 

citisem cateva pagini mai in spate ca volanul care nu are butoane de tempomat am merge fara modificari... ori am inteles gresit!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este dar nu volanele de B8/Mk7.Sunt volane identice care insa functioneaza dar nu cele de B8/Mk7.

Nu trebuie inlocuit nimic..doar adaugat..un modul AM de conversie Lin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok...de pe ce modele/an fabricatie provin cele care se potrivesc?

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta/Polo/Amarok dupa 2014 dar trebuie identificate dupa cod/PN.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alexandru.dinita

Salut , 

  Vreau sa schimb volanul cu comenzi , al unui Passat b7 , cu volan de b8 tot cu comenzi .

  Se potriveste mufa cablului de la airbag , in calculatorul de coloana ? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune o poza cu volanul care vrei sa il montezi si codul de pe comenzi - e posibil sa nu mearga la tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema la passat b6 2006 am schimbat volanu am pus de b7 cel cu 12 butoane ,am schimbat si calculatoru de sub volan 3C0-953-549AK si nu functioneaza toate butoanele in partea din stinga a volanului nu merge stinga si dreapta iar in partea dreapta a volanului cel din stinga si butonu inapoi ,daca stie cineva o rezolvare.

Spirala volan are codu 3c0 959 653 ,codarea calculatorului sa facut cu 0000511

Navigatia este after

20181207_162310.jpg

Modificat de yvu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Am reusit si eu sa montez calculatorul de coloana cu terminatia AJ si volanul cu 12 butoane. Am codat si toate au functionat din prima insa am ramas cu volanul aprins si eroare esp!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, Marciv said:

Am reusit si eu sa montez calculatorul de coloana cu terminatia AJ si volanul cu 12 butoane. Am codat si toate au functionat din prima insa am ramas cu volanul aprins si eroare esp!

Procedurile sunt postate de multe ori. Ai verificat pe paginile anterioare.... Nu cred. Verifica. Trebuie sa faci setarea de baza la senzorul G85 și limita de forță la servodirectie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va multumesc mult! nu imi iesisera setarile de baza, am reincercat si am reusit . totul functioneaza insa am eroarea "codare incorecta" . am incercat toate variantele la codare insa eroarea reapare chiar daca totul functioneaza 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai îți apare, dacă mașina nu avea comenzi.... Ai pus comenzi și ai lăsat maneta cu butoane de bc. Nu impieteaza funcționarea, la b6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa înțeleg ca nu este nicio problema dacă merg așa cu ea? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am cumparat pentru retrofit o coloana de directie completa cap-coada ce provine de pe un passat b6 2010 . Masina mea este 2006 , nu am volan cu comenzi , presupun ca va trebuii sa mut de pe colana noua , calculatorul de coloana , blocul de manete si bineinteles volanul. Am inteles ca masina mea 2006, are modelul de calculator de coloana acela dreptunghiular situat “sub volan” iar cel 2010 are calculatorul de coloana inclus in blocul de manete , nu stiu cat este de adevarat , maine voi primii coletul cu piesele. Ajutati-ma voi, voi intampina proble la montaj/ cablaje ? Mentionez din nou ca am cumparat coloana completa si pot muta orice piesa necesara si pe langa si modul can cu terminatia Q. 

960607ED-FA9E-486F-B45C-5C42B0E9C71A.jpeg

50252FCB-219E-46E0-A4B8-C08985E6AD83.jpeg

E83C8743-0685-411D-8C5A-BCDED4152C8C.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu era mai simplu sa inlocuiesti doar calculatorul de coloana si volanul? Zic si eu..

Acum..te vei lovi de alte probleme-conectorii nu sunt identici..instalatia coloanei trebuie modificata..nu e usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau neaparat sa schimb toata coloana , as vrea doar sa ma folosesc de piesele necesare de pe cea noua insa nu stiu daca pot pune calculatorul de pe noua coloana tinand cont ca este modelul integrat in spira, sunt deschis la alte sugestii va rog !

ma gandeam si la montarea coloanei integrale si sa pastrez elv-ul de pe coloana mea insa nu stiu nici acest lucru daca este posibil...

Modificat de dobrisrobert
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta unul dintre aceste calculatoare 3C0-953-549AK, 3C0-953-549AJ, 3C0-953-549AH - o sa iti fie mult mai usor.

Asta ca sa nu te chinui cu modificare cablaj, etc. In afara volanului complet, nu ai ce lua de pe coloana asta

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Grupul de manete il pot folosii de pe coloana noua pentru eliminarea butoanelor de pe maneta stergator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 minutes ago, dobrisrobert said:

Grupul de manete il pot folosii de pe coloana noua pentru eliminarea butoanelor de pe maneta stergator?

adica, in afara volanului complet, nimic nu este compatibil cu masina ta. Totul difera, spira, grup manete, cablaj coloana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci , o parere personala , am platit pentru coloana completa , modulul can cu litera Q si centrala electrica ( am hotarat sa o schimb pentru ca ,cu cea de pe masina nu puteam activa cornering pe proiectoare) 1300 ron . Este ok sau incerc sa le returnez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!