Jump to content

Inlocuire volan standard cu volan Passat CC


Ace83
 Share

Postare recomandată

On 6/27/2014 at 2:52 PM, F l o r i n said:

se modifica codarea pe 16- steering wheel - adaugi cu padele - tiptronic.

Salutare Florin

Te rog ajuta-ma si pe mine cu o informatie. Am un jetta din 2008 Trendline 1.6 benzina si veau sa ii schimb volanul cu unul care are comenzi stanga-dreapta.

Am cumparat calculatorul de coloana cel cu CH highline pentru schimbat. Am volanul de pe passat b6 cel cu trei spite din 2009 si airbagul cu cablaje cu tot.

Intrebarea mea este ca am si spira dar nu stiu sigur daca este buna.5k0 953 569 AB  si daca mai am nevoie de cablaje suplimentare.

Am mai intrebat acest lucru pe un topic gresit dar baietii au fost draguti si mi-au spus ca nu am ce face cu spira, ca nu e pentru masina mea.

Ce trebuie sa fac e sa instalez noul calculator de coloana cu CH, sa fac setarile/codarile dar sa am grija la ceasuri daca nu sunt Maxidot nu imi vor merge comenzile.

Partea asta cu ceasurile si Maxidotul nu am inteles.

Care dintre comenzi nu ar merge?

Va rog sa ma ajutati cu o a doua parere.

Multumesc frumos

Modificat de Mirary
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spira se păstrează a mașinii. Merge. Ce ai cumpărat tu, este cu calculator coloana integrat, nu ai ce face cu ea. 

In rest ai tot ce trebuie, montează pe mașina, Codeaza, fa setare de baza la G85 și limita de forță la servodirectie.... Și o sa fie ok. 

Mai departe, o sa vezi chiar tu ce îți va funcționa - vor merge comenzile BC, radio, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze daca nu scriu unde trebuie............ nu mai gasesc unde era postat cum se schimba doar capacul la airbag pentru volanul de facelift.

Ma poate ajuta cineva cu cateva poze ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care volan de facelift? 

La trecerea la modele noi, de la b6 la B7 și la B8 trebuie înlocuit airbag ul, nu doar capacul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut grup, detin un vw passat b6 2.0 2010 CR. Doresc sa fac un retrofit la volan, vreau sa montez un volan de vw golf 7 cu 12 comenzi, fara ( padele, nu stiu daca m-am exprimat corect ). In prezent am volan cu 12 comenzi toate functionabile. Pana sa fac acest pas vreau sa stiu daca sunt nevoit sa înlocuiesc alte piese. Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge plug&play volanul de Mk7.Se face,dar nu cu piese Oem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are 2010, merge. La iluminare trebuie modificat. Tempomat nu va merge. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa montez volanul fara tempomat, volanul fara tempomat are 12 comenzi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU orice volan cu 12 butoane va merge..daca vb de volanele generatie noua...mk7 passat b8..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 16.03.2017 at 7:18, F l o r i n a scris:

sa nu te superi pe mine, dar posturile tale reusesc sa ma zapaceasca.

Daca masina avea RCD310 ... sau RNS510 - comportamentul este similar - deci, si inainte descarca.... sau nu descarca nici cu el. Doar daca avea rcd300 si can vechi, inteleg sa nu descarce.

Nu ii apare apare Media de cand ai montat RNS-ul... nu can-ul. Debifeaza comunicatia BAP de pe unitate, da-i restart si va aparea.

Te rog, incearca pe viitor sa postezi acolo unde trebuie - nu au legatura informatiile pe care le soliciti tu (nu zic ca sunt postate de sute de ori) cu inlocuirea volanului.

salut. ajutama te rog si pe mine. am un passat b6 din 2010. am avut pe masina volan fara comenzi in 4 spite . am cumparat volan de b7 in 3 spite cu comenzi si padele. cum as putea sa il fac functional. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie cumpărat calculator de coloana highline plus cablaj volan comenzi 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai luat volan complet iti mai trebuie calc coloana HL. Daca e 2010 curat masina ai calc 5K0 daca e fabricatie 2009 posibil sa fie 3C0 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare! Am luat un Passat fabricație 09.2009 și are volanul in 3 spițe fără comenzi. Am primit si un volan cu comenzi dar fata airbag si fără cablaj. As vrea sa cumpăr cablaj și calculator dacă mai trebuie dar nu știu ce serie trebuie sa fie. Dacă ma poate ajuta cineva as fi recunoscător. Menționez ca mașina are dsg, pilot automat si maxidot cu bc. Atașez poze cu volanul meu, cu cel primit și cu scanarea calculatorului de coloana.

 

file-FC08E2EE-D118-4137-BFF5-7FC73582CCB8-3698-00000390361AE0D6.jpg

file-485C0ECD-9C8B-4698-86B5-65BDBE41F53F-3698-0000039035707461.jpg

Modificat de Marciv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca a scris mai sus Nichifor. Dacă ai volan vechi 3c0 XXX XXX, dacă ai model nou, 5k0 XXX XXX T, AB, etc. Cablajul aferent modelului De volan pe care îl alegi

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc ! Înțeleg ca trebuie alt calculator de coloana. Trebuie o serie anume?

file-FB756960-E4E3-487F-86E2-2CA6D10E1E2C-3698-0000039034CFCB4F.jpg

Modificat de Marciv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/24/2018 at 10:48 PM, Marciv said:

Mulțumesc ! Înțeleg ca trebuie alt calculator de coloana. Trebuie o serie anume?

 

si cablaj 3c8971584F

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Ma ajuta si pe mine cineva cu o informatie, va rog. Am.observat o "linie" prea bine conturata ca sa fie zgarietura intamplatoare la volanul masinii mele. Ce este asta? Am pus imagini concludente :). Va multumesc

IMG-20181028-WA0003.jpeg

IMG-20181028-WA0001.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, doar luat un pic la omor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri. Ce ar trebui sa fac? Risc ceva cu el asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In regula. Ma gandeam ca poate merge sa trag cu o ventuza ceva, sa se alinieze la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lasa-l asa.... cine stie ce-i mai faci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!