Jump to content

Inlocuire volan standard cu volan Passat CC


Ace83
 Share

Postare recomandată

Cel mai probabil interfata ta nu poate sa faca codarea.

Deci vcds trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

decadurabolin

Salut. Am ajuns cum am spus pe steering, am Mers pe coding, am schimbat prima cifra 0 cu 1 și îmi da eroarea our of range. Dacă adaug 1 în fata îmi da function not supported. Deci fâș mass vcp asta. Sau nu știu eu chiar deloc sa ii dau de cap. În slave coding explica fiecare cifra ce reprezinta din codare dar nu găsesc în explicația respectiva shift padells sau ceva asemănător. Oricum nici în slave nu face nicio modificare și nu salvează noul cod. Ma gândesc sa fie vreo incompatibilitate cu cculatoarul de coloana? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

pune o poza sa vad ce iti apare acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

decadurabolin

Va salut domnu Florin. Atasez poze.

In poza 3 ma alsa sa adaug 1 in fata sau sa schimb primul 0 cu 1 insa am cele doua erori, ori not supported or our of range.

Cu stima.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai umbla la codare..las-o 0001211.Nu merg butoane,padele?

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
2 hours ago, decadurabolin said:

Va salut domnu Florin. Atasez poze.

In poza 3 ma alsa sa adaug 1 in fata sau sa schimb primul 0 cu 1 insa am cele doua erori, ori not supported or our of range.

Cu stima.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Poftim aici http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/VW_Passat_(3C)_Steering_Wheel#Coding

daca nu merge, poate volanul are probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

decadurabolin
1 hour ago, spido said:

Nu mai umbla la codare..las-o 0001211.Nu merg butoane,padele?

La mine codarea din cate am inteles este 0001111. Sau este defapt alt cod si eu codez unde nu trebuie? Nu merg pe butonul coding? Am vreo treaba cu slave coding?

Presupun ca tre sa il fac 0001121?

 

LE din ce mi a dat Forin aici, nu prea vad unde ar fi modificarea in padele? Practic nu apare in lista de codare a volanului nimic legat de shifting pedals.

Modificat de decadurabolin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu.Trebuie 0001211.Nu ai treaba cu slave.Pe 16 la codding in loc de 1 pui 2 si salvezi noua codare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

decadurabolin

Acum mi am dat seama de o chestie. Volanul dinainte cred ca era model 2005 iar cel de acum este 2006. Este o mica diferenta in design-ul butoanelor. Are vreo importanta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

38 minutes ago, decadurabolin said:

La mine codarea din cate am inteles este 0001111. Sau este defapt alt cod si eu codez unde nu trebuie? Nu merg pe butonul coding? Am vreo treaba cu slave coding?

Presupun ca tre sa il fac 0001121?

 

LE din ce mi a dat Forin aici, nu prea vad unde ar fi modificarea in padele? Practic nu apare in lista de codare a volanului nimic legat de shifting pedals.

2 = with Multi-Function Steering Wheel / with Tiptronic  dar asta la ce se refera oare ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
46 minutes ago, decadurabolin said:

La mine codarea din cate am inteles este 0001111. Sau este defapt alt cod si eu codez unde nu trebuie? Nu merg pe butonul coding? Am vreo treaba cu slave coding?

Presupun ca tre sa il fac 0001121?

 

LE din ce mi a dat Forin aici, nu prea vad unde ar fi modificarea in padele? Practic nu apare in lista de codare a volanului nimic legat de shifting pedals.

hai ca pana la urma ai vazut ce si cum ai de facut..... banuiesc ca merge acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

decadurabolin

Fratii mei, ati reusit cu un incepator sa o scoateti la capat.

Am fost putin derutat de postarea ,,Tu pe 16, inainte de codarea care o ai acum, pune cifra 1. 0001xxx pt volan cu padele", pe care am interpretat o gresit.

Dupa ce mi ati spus exact cum ar trebi sa arate codarea am rezolvat desigur.

Plus ca prin Tiptronic eu intelegeam pilotul automat de pe coloana, nicidecum padelele F1.

Va multumesc si pot spune ca totul e reusit acum, a schimbat vitezele din prima de pe volan.

Cu stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Nu e problema - de aceea ti-am dat sa vezi din ce e compusa codarea, pt a intelege ce ai de facut

pilot automat = tempomat

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut..

Am tot cautat in acest post dar nu am gasit nimic

Cum fac sa functioneze clanxonul?

Am schimbat volanul de la cel cu 4 spite de spuma la cel de cc si as vrea pana gasesc un calculator de coloana macar sa il tin pe masina si sa functioneze clanxonul!

Dupa ce fac modificarile la fire,trebuie ceva programat?

Nu pot folosi cablajul de la volanul vechi pt a functiona claxonul?

Ms mult!

 

Modificat de 77NAF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci doar schimb cablajele intre ele si ar trebui sa mearga clanxonul fara alte modificari?

Precizez ca am airbag cu un igniter(2009)

Si cand o sa montez calculatorul de coloana,o sa trebuiasca sa pun si maneta de stergatoare fara buton de bc?am vazit ca altii o schimba altii zic ca nu trebuie?!?!?

Modificat de 77NAF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e obligatoriu sa o schimbi.Merge si cu cea veche..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare!

detin un Passat 2010 luna a 5 a cod motor CBBB, cutie manuala.

Am tot citit pe aici și vreau sa i schimb volanul cu unul care are comenzi volan.

am găsit la cineva un kit cu codurile:

5kO953513M

5KO953507BC

5KO953549E

Va mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt compatibile piesele gasite cu masina ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din câte am înțeles provin de pe Golf 6!

deci trebuie modulul AH, AJ sau AK obligatoriu. Astăzi fac și un scan sa văd ce cod are spira și revin!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aj, ak si Ah.. sunt pt masinile mai vechi decat a ta. Tu ai calc de coloana corp comun cu spira. Fa o scanare, sa vedem exact ce ai pe.masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum mi am dat seama ca sunt afon și nu ma pricep de loc ??

Fac o scanare și revin. Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Militaru Catalin

Va salut dragilor!

 

Cine ma poate ajuta cu informatii legat de volan si codarea lor? Deci am schimbat volanul cu comenzi, am cumparat modul de pe colana volan cod 3CO 953 549 AJ , Toate ok.. imi functioneaza butoanele.. comenzile.. Insa! Am volanul aprins in bord pe culoarea galben. AM facut acel unghi calibrarea.. mi-a disparut ESP din bord.. dar a ramas VOLANUL, ca si coduri imi da: 01044 Modul de comanda codare incorecta 000"ok, cred ca n-am facut codarea cum trebuie.. o sa va atasez poza cum imi arata ce sa pun ca si cod? sa codez corect? Cutie manuala, pilot automat, dot mare.. stergator pe spate.. . astea sunt dotarile masinii mele.. Model masini mele ESTE VW PASSAT 2010 CBD 2.0 TDI Volanul este de B7 .. Va rogggg!! :(

1111111111111.jpg

22222222222222222222222222.jpg

33333333333333333333333333333333.jpg

777777777777.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!