Jump to content

Inlocuire volan standard cu volan Passat CC


Ace83
 Share

Postare recomandată

Codarea corecta e 0001611.Cu codarea asta trebuie sa mearga.

549AJ nu are long codding.

La modelele mai noi,dupa 2010 apare LC.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa stiu si eu, cu 0001611 ar trebui sa mearga, se vede si in pozele atasate ca asta e codingul pus acum , dar totusi nu merg si pe  Adv Meas nu apar ca fiind instalate. 

O sa mai incerc maine odata, dar altceva nu stiu ce as mai putea face.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu fie o problema cu volanul/butoanele..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu un update.  De dimineata m-am mai jucat un pic cu codarile, tot asa fara rezultat, am mai gasit niste campuri de masura pt tiptronic  si pe Auto-trans si la fel arata ca nu sunt instalate padelele.Am lasat 0001611 ca si codare.  Apoi am iesit in putin cu masina in oras si la un mom dat dupa 10 km, jucandu-ma cu ele, au inceput sa functioneze.

Ce inca imi este neclar este faptul ca in campurile de masura pare ca in loc de Tiptronic actioneaza Thumb Wheel. Nu stiu care e diferenta intre ele, dar se vede in poza mai jos ca acestea sunt Not Operated ( fata de tiptronic -N/A)  si cand apas padelele, se activeaza.

 

thumb.jpg

Modificat de raresh20
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

decadurabolin

Va salut. Am găsit un volan Passat 2009 cu padele. Merge pe Passat ul meu highline 2006?asa cum am spus, și al meu are comenzi dsr nu și padele. Cu stima. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca are tot 8 butoane ca al tau-merge fara probleme.Trebuie doar recodat calculatorul de coloana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

decadurabolin

Recodarea se face cu Vag Com? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit si eu ...de fapt nu eu ci terrabyt, cu ajutorul lui este functional volanul meu.

vol1.jpg

vol2.jpg

vol3.jpg

vol4.jpg

vol5.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu modulul facut de Terrabyt, cred ca da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut. spira de volan pentru cel cu 8 butoane se potriveste daca montez unul cu 12 butoane? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

Rugaminte: Ma poate ajuta cineva cu pinoutul pentru un calculator de coloana volan provenit de pe un Passat CC model 2011. Este vb de 5K0953569AB. Poate cineva a intalnit aceasta problema.

Ideea este urmatoarea.

Am montat acest calculator pe un Passat B6 din 2006, 2.0 TDi, BKP - impreuna cu ceasuri de bord, climatronic, gateway tot de la CC. Am facut modificarea cablajului de la modelul vechi de J527 la modelul nou. Totusi un pin a ramas nefolosit din instalatia originala, acesta fiind chiar terminal P ( conform schemei de la Passat B6). Ca atare, la scoaterea cheii nu blocheaza volanul. In rest functioneaza totul corect...

Mentionez ca mufa noului J527 are mai multi pini nefolositi. Ma gandesc ca unul ar fi terminal P, si astfel rezolv problema. Poate

Am cautat in Elsa, insa nu am gasit configuratia acestor pini.

Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Generatia noua nu mai foloseste terminal P.Deci-nu ai unde sa-l legi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut. Recodarea coloanei cu vcds când pui volan cu. Padele știe cineva unde exact se face? Adică în meniul vcds unde exact? Trebuie sa schimb cifrele din câte știu, șirul cu 0101 etc. Corect? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pui exact acolo unde iti sugereaza VCDS in balonul HELP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
decadurabolin

Va salut. Am montat volanul noul cu comenzi + padele. Dupa ce scoti airbag-ul cu o surubelnita (eu am modelul in 3 spite, are doua prinderi stanga si dreapta, trebuie sa virezi volanul ca sa ai acces la prinderi airbag), am scos surubul din centru cu cap torx si am pus noul volan. A durat cam 10 minute maxim.

VCDS imi spune acum, in shiftbywire (cred ca aici si  trebuie sa ajung) faptul ca am codarea din poza. Fiind prima data cand am folosit coderul nu prea stiu cum ar trebui sa arate noul cod. Daca ma puteti ajuta cu o idee sau sfat.

Apreciez si apropo, daca are nevoie cineva in Zalau de cablu obd poate sa imi dea PM, nu ma pricep dar pun la dispozitie produsul fara niciun cost. Cred ca doua capatani gasesc pana la urma unde trebuie sa ajungem si ce sa facem :)

Multumesc.

Accer S500.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

511 - daca e volan nou Lin 2.0, masina berlina.

Nu stiu, ca nu ai scris... sau cine stie unde/cand ai scris

VCDS nu scrie shiftbywire  .... din cate vad te joci cu altceva - VCP - iti era mai usor cu VCDS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

decadurabolin

Da sunt cu VCP.

Volanul este aceiasi generatie cu fostul meu volan, adica tot airbag 3 spite comenzi volan dar padele luat de pe un golf 5 gt 2006, eu asa stiu.

Nu am stiut ca pot lua VCDS de unde am luat VCP. Eu am berlina 2006 170 cai DSG.

Deci pot sa pun la final 511? Ms.

216193291_1_261x203_volan-padele-si-comenzi-passat-b6-20-bmr-dsg-iasi.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codarea se face pe 16 steering whell nu pe Dsg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

VCDS cumperi de la furnizori, Ross Tech, etc..... nu de la VCP - 

codarea data de mine mai sus, e pt volanul nou, fara padele.

Tu pe 16, inainte de codarea care o ai acum, pune cifra 1. 0001xxx pt volan cu padele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

decadurabolin

Salut domnul Florin și mulțumesc. Intradevar sunt pe steering wheel dar din păcate nu ma. Lasă să codez.am acum 0001111 și nu ma lasă să adaug 1 în fata la toate cifrele și nici sa înlocuiesc primul 0 cu 1. Aveți cumva alta idee? Sigur greșesc undeva. Ii dau connect pe steering wheel după care in coding și nu merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!