Jump to content

MFD 1 vs OEM Navi


Liviu_TDI
 Share

Postare recomandată

Am inceput acest topic pentru a dezbate care este varianta optima (pret si performanta) dintre o navi OEM si navi originala MFD1 de la VW. Din cate stiu eu pentru a lega o navi oem la IC (Maxi Dot) ai nevoie de un adaptor canbus care costa foarte mult.

Asadar chiar dc Navi Oem ofera functii in plus cum ar fi: usb, Igo, Card reader, touchscreen, audio play,etc. cred ca are un minus mare pt ca nu se poate lega la IC.

Pe scurt: MFD 1: + calitate componente

+ compatibilitate cu masina

+ fiabilitate (durata de viata)

- performante

- audio ( nu citeste CD-uri)

OEM : + pret

+ performata (usb,ipod,mp3,audio,igo,....)

+ audio

- fiabilitate (depinde si de producator)

- compatibilitate cu masina

Voi ce ati alege si ce modele?

P.S. Dc am postat pe aiurea , pls ssz. me. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ai vrut sa spui navi aftermarket vs navi MFD.

Navi MFD = Navi OEM.

Este mult prea scumpa o navigatie MFD in comparatie cu ceea ce stie sa faca.In afara de faptul ca arata bine in bord, nu stie sa faca nimic. Eu nu as da atatia bani doar pentru un ecran si niste leduri rosii.

Modificat de radduu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin OEM ma refeream la Original Equipment Manufacturer. Adica copii care respecta dimensiunile navigatiei originale dar care sunt mai ieftine si produse de diversi manufacturieri. Un exemplu ar fi AS8601 Gold EDITION VW a producatorului Audiosources China.

Grea alegere totusi :icon_confused: :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu as pune chinezarii pe masina, mai bine pui o navigatie originala si o magazie de cd-uri cu 6 cduri in cotiera sau in portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o cunostinta care a cumparat ceva asemanator (Navi aftermarket de vine in bord) pentru un Seat Leon Cupra din 2008. Vreau sa iti spun ca prima impresie a fost ca muzica de pe masina se auzea foarte prost in comparatie cu HU ce echipa masina din fabrica. Diferenta pe partea de sunet era enorma in defavoarea solutiei aftermarket si tine cont ca el daduse pe el mult mai mult decat 1680 lei cat costa cel de pe linkul pus de tine (asta nu inseamna ca modelul postat de tine nu poate fi bun, nu stiu nimic despre el). Din cate imi amintesc eu daduse undeva in jur de 2500 lei tocmai ca sa nu faca rabat de la calitate. Am observat si eu ca diferenta de fidelitate era mare desi era legat la acealsi sistem audio al masinii ca si HU original ce a echipat masina din fabrica. Dupa cateva luni si-a montat la loc HU masinii si a pus solutia aftermarket la vanzare pe internet. Recomand ca mai intai sa cititi niste review-uri pe internet despre ele mai ales pe site-urile de afara pentru ca acolo sunt aparute de mai mult timp.

Modificat de ionutctn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Navi OEM (MFD, RNS..etc). Din ce am citit pe forumuri chinezariile stau prost la capitolul receptie radio. Pt. mine asta e un lucru foarte important, ascult 99% radio. Ca nu au intrari pt. Ipod, DVD...asta e, pot trai si fara. Sau pot lua o interfata dedicata.

De fiabilitate nu ma pot pronunta dar tind sa inclin catre cea originala de fabrica.

PS: sa editeze cineva titlul topicului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

personal recomand mfd-ul original al masinii.nimic nu imi poate schimba parerea in legatura cu asta,pot fi n navigatii aftermarket,niciuna nu o sa fie ca cea oem din punctul meu de vedere.decat una care stie sa faca 10 lucruri prost,mai bine una ce face doar 2 si alea fara cusur.

personal am un mfd2 original al masinii,si desi nu am navigatia pentru ro,nu am sa iau in veci o chinezarie,copie,imitatie,cu skinuri de 3 lei,care sa ma enerveze de fiecare data cand o vad.parerea mea.brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca toata lumea merge pe MFD original. Vad ca nici macar cei care au cumparat navi OEM nu inclina spre acestea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin OEM ma refeream la Original Equipment Manufacturer. Adica copii care respecta dimensiunile navigatiei originale dar care sunt mai ieftine si produse de diversi manufacturieri. Un exemplu ar fi AS8601 Gold EDITION VW a producatorului Audiosources China.

Grea alegere totusi :icon_confused: :vaidecapulmeu:

Se pare ca toata lumea merge pe MFD original. Vad ca nici macar cei care au cumparat navi OEM nu inclina spre acestea...

Esti intr-o mica eroare. Asa cum ti-a mai explicat si alt coleg MFD1 este un sistem de navigatie OEM.

OEM este OEM adca piesa originalq si nu copie produsa prin alta parte. Copiile sunt AM (after-market sau after-sale)

ONTOPIC: intre OEM si AM eu as alege tot timpul OEM, in cazul nostru MFD1.

Modificat de iepumare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie sa nu faceti o confuzie...mfd egal oem,celelalte sunt aftermarket.care pot fi firmate,sau oem fake.

Peste jumatate din cunoscutii care au luat chinezescuri,au strans banutu si au luat produsul original.restul inca mai strang bani.

La fel e si cu nokia/nokla,vrei sa te vada lumea cu ea sau vrei sa te simti tu ok?

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact. Poate modifica cineva titlul topicului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Exista WWW.KUFATEC.DE pentru rezolvarea conectarii corespunzatoare a diverselor componente electronice (ex. camere pentru marsarier, clasic-canbus, carkit, interfete de tot felul, tunere tv si asa mai departe) Toate produsele care le gasiti la Kufatec se conecteaza plug and play. Nu se taie nici-un fir. Va spun lucrurile acestea si cred in ele deoarece sunt acreditate de fabricile germane producatoare de masini si pentru ca le comercializez si pot spune ca sunt perfecte. Mai bine dai un ban dar nu te doare capul.

O zi buna tuturor!

Modificat de bbogdann
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
MariusBarda

Dar, daca nu ai bani poti lua ceva AM.

Eu sunt deja la a 3-a navigatie AM cumparata de pe eBay su n-am avut nici o problema cu ele.

Astea mai noi suporta si comenzi pe volan si afisare pe bord.

Ca plus adaug posibilitatea updatarii softului si a hartilor, chiar instalarea unor aplicatii pe WinCE, citeste DVD mp3,DivX, au si TV digital sau analog...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

ce navigatie ai marius?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Passat am asta acuma:

http://www.otter-shop.com/Products/Details.aspx?productId=2011030902065074594

Pe Touran am RNS-300 dar vreau sa schimb cu

http://supersoundone.com/637-passat-golf-v-volkswagen-golf-vi-eos-jetta-caddy-golf-sharan-tiguan-touran.html

sau

http://supersoundone.com/493-golden-edition-v3-as7608-para-volkswagen.html

Primul e fiabil dar nu asa puternic si dotat, al doilea zice ca are probleme cu sunetul dar e ultima aparitie si are tot ce se poate la ora actuala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca poate sa-mi indice si mie vreun coleg un link cu navi MFD, i-as ramane recunoscator pe veci.

Nu de alta, da' eu stiu ca MFD = MultiFunktionsDisplay, cunoscut in romana sub numele BC+.

Probabil ca, de fapt, intrebarea s-ar fi dorit a fi "Aftermarket vs. OEM Navi"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bwwlan incerca sa reexplice ca e incorect mfd vs. oem,pt ca mfd este oem.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bwwlan nu stia care e ala MFD1.

"Daca poate sa-mi indice si mie vreun coleg un link cu navi MFD, i-as ramane recunoscator pe veci."

Acuma stie.icon_thumright.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bwwlan e un tip sugubat de felul lui...iar intrebarea era asa,cu iz...you know what I mean?

End offtopic

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inceput acest topic pentru a dezbate care este varianta optima (pret si performanta) dintre o navi OEM si navi originala MFD1 de la VW. Din cate stiu eu pentru a lega o navi oem la IC (Maxi Dot) ai nevoie de un adaptor canbus care costa foarte mult.

Asadar chiar dc Navi Oem ofera functii in plus cum ar fi: usb, Igo, Card reader, touchscreen, audio play,etc. cred ca are un minus mare pt ca nu se poate lega la IC.

Pe scurt: MFD 1: + calitate componente

+ compatibilitate cu masina

+ fiabilitate (durata de viata)

- performante

- audio ( nu citeste CD-uri)

OEM : + pret

+ performata (usb,ipod,mp3,audio,igo,....)

+ audio

- fiabilitate (depinde si de producator)

- compatibilitate cu masina

Voi ce ati alege si ce modele?

P.S. Dc am postat pe aiurea , pls ssz. me. :)

eu am modelul asta http://www.audiosources.net/viewproduct.asp?id=883 instalat in masina de mai bine de jumatate de an (octombrie 2010) si sunt multumit de el. Fata de aparatul original al masinii, mai are mici probleme la receptia radio (bine, in zone unde semnalul nu e chiar puternic - in munti, tuneluri etc), in rest isi face treaba destul de bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super faina scula.

Functioneaza tot la ea: senzori de parcare, climatronic, afisaj pe bord?

Ai acces si la sistemul de operare?

Ce marime de carduri suporta?

merci anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
  • 3 months later...

Sal Marius , eu am navi identica doar ca nu scrie MFD atat in rest este identica. Care este diferenta? Se afla pe o bora din 2000 , asa a venit din fabrica. si este ca aia din poza pusa de tine .

Modificat de vatraiul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura diferenta cred ca ar fi afisarea informatiilor de la RNS pe BC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!