Jump to content

Golf 3 CL sau GT?


cosmop
 Share

Postare recomandată

Salut, sunt un mare fan VW si mai ales un fidel fan Golf am avut un golf 1(1.6benzina 4usi), un Golf2(tot 1.6benzi dar cu 2usi) si acum am ,bineinteles, un Golf3 : 1.8 benzina, injectie monopunct ,90 cai ,negru,cu doua usi, din 1994.

As fi foarte bucuros daca m-ar putea lamuri si pe mine cineva. Pe spatele masinii scrie Golf CL , eu as vrea sa stiu daca este vreo diferenta intre un model 1.8 CL (al meu)si 1.8 GT. Pt ca as vrea sa pun pe masina un semn de GolfGT, in spate, si niste viniluri pe lateral care sa includa mare si literele GT, in rosu inchis, si nu as vrea sa umblu cu cioara vopsita ;) (...prea tare).

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu ma insel Gt-ul are discuri ventilate pe spate si ornamentele de pe usile spate cu semnul Gt incastrate in ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu ma insel Gt-ul are discuri ventilate pe spate si ornamentele de pe usile spate  cu semnul Gt incastrate in ele

<{POST_SNAPBACK}>

Din cate stiu eu sunt doar discuri pe spate, nu si ventilate. Parca are si o bara de torsiune pe puntea spate si alta cutie de viteze fata de CL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In plus finisajele sunt un pic mai bune. Are scaune sport, si la unele modele chiar incalzite. Oglinzi reglabile electric, geamuri electrice, MFA. Intr-adevar are o cutie de viteze cu demultiplicare mai mare. Difera si evacuarea. Discurile ventilate sunt pe fata si mai mari decat ale CL-ului, in spate sunt discuri simple. Exista intr-adevar o bara de torsiune in puntea spate, si o bara antiruliu la puntea fata, pe care CL-ul n-o are din cate stiu eu. La exterior are bandouri laterale cu inscriptia "GT", bandouri la nivelul aripilor si un "cozoroc" pe luneta. Nu are antena pe aripa, ci in luneta sau pe pavilion in functie de anul de fabricatie. Farurile sunt cele de la GTI, la fel si "fusta" de sub bara din fata si pragurile laterale. Stopurile sunt fumurii din fabrica, iar semnalizatoarele sunt albe (la CL-GL sunt galbene) Mai are temporizator reglabil la stergatoril de parbriz, alt volan, proiectoare de ceata si inca cateva chestii marunte pe care acum nu mi le amintesc :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Eu am un Vento GL. Stie cineva ce insemna GL, GT, CL... etc...???

Pana acum n-am reusit sa gasesc nimic concret.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio

GL, GT, CL... etc... inseamna tipul de motorizare ce echipeaza autoturismul respectiv!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu eu motorul are capacul de la chiulasa din aluminium si forma acestuia e mai diferita fata de celelalte tipuri de chiulase

si inca ceva supapele mai scurte bielele mai scurte si la un gti tocmai pe la 3500-4000 incepe distractia cu dansul

deci in concluzie gti-ul este ceva mai modificat din constructie fata de gl sau cl

garda la sol la GTI este mai mica ,la unele mai noi are din fabrica discuri mai marisoare si prinderea rotii se face prin 5 prezoane in loc de 4

cam atat e ce stiu eu, daca gresesc doresc sa fiu corectat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

eu am un golf 3 GT motor 1.8 ABS. tot ce iti pot spune este ca am discuri ventilate pe fata si discuri simple pe spate, am o cutie de viteze care te sperie la vitezele 1-2 (foarte haios la liniutze)... imi scrie pe laterale GT... cam astea ar fi cele mai evidente si importante semnalmente zic eu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un Vento GL. Stie cineva ce insemna GL, GT, CL... etc...???

Din cate stiu eu, reprezinta nivelul de echipare. Cam in ordinea asta:

1.CL-cheala

2.GL

3.GLE

4.GT

5.GTI

eu am un golf 3 GT motor 1.8 ABS. tot ce iti pot spune este ca am discuri ventilate pe fata si discuri simple pe spate, am o cutie de viteze care te sperie la vitezele 1-2 (foarte haios la liniutze)... imi scrie pe laterale GT... cam astea ar fi cele mai evidente si importante semnalmente zic eu...

Nu ai si faruri duble? Adica faza scurta separata de cea lunga?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu, reprezinta nivelul de echipare. Cam in ordinea asta:

1.CL-cheala

2.GL

3.GLE

4.GT

5.GTI

Nu ai si faruri duble? Adica faza scurta separata de cea lunga?

ba da.... si asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Buna la toti membrii!!..sunt nou pe aici ...vreau sa spun ca si eu am golf 3 GT motor 1.8 si as vrea sa stiu ce inseamna MFA-u de pe maneta de la stergatorul de parbriz.. Va Multumesc Anticipat.. Bafta!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MFA inseamna ca ai computer de bord care iti arata cateva lucruri destul de importante ...da un search pe forum si o sa gasesti o gramada de lucruri interesante despre MFA

si apropo am vazut golf GT variant si singurele diferente fata de al meu care e GL sunt : MFA (am si eu acum:) ) bandourile de la aripi si cele de la usi motorul care e de 2000 farurile si scaunele ...cam atat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum spune si liviu G3,MFA este un computer de bord care iti arata diferite informatii ..consum,temperatura,viteza media etc.si exista 2 modalitari sa il folosesti.Este un topic mai detailat despre acesta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut cosmop.eu am un golfIII GTI 2,0l(GTI EDITION),si pot spune ca sunt ff mari diferente intre GT si GL, in primul rind finisajele face multa diferenta intre ele.

al meu GTI are discuri fata spate ventilate,scaune-tapiterie-bancheta sport cu sigla pe ele gti edition.,oglinzile cu dezaburire, linia masinii se cunoaste intre ele,la GT suspensia este pe gaz iar la CL este pe lichid asta ii congera GT-ului o alura mai sportiva(avind garda mult mai joasa)spoilerul fata este mai lat (bombat)...etc...etc.. io am avut un cl asa ca...imi dau seama de la "o posta" daca este gt sau cl...asa ca lasa masina asa si nu incerca sa o faci "cioara vopsita"...intelegi ce vreau sa zic....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..... Intr-adevar are o cutie de viteze cu demultiplicare mai mare. ...... Exista intr-adevar o bara de torsiune in puntea spate, si o bara antiruliu la puntea fata, pe care CL-ul n-o are din cate stiu eu. ....

I primul rand trebuie precizat ca orice GT, CL, GL, etc. nu este neaparat o dotare batuta in cuie. Eu, de ex, am GT fara geamuri electrice, fara airbag-uri , fara abs ....etc.... am MFA si dicuri fata-spate ,etc .... Pentru a sti cat mai exact cu ce dotari a iesit masina din fabrica se poate decoda acea eticheta din portbagaj, pe care sunt insiruite dotarile masinii sub forma de coduri. Duplicatul etichetei se gaseste lipit pe prima pagina a cartii service a masinii ("serviceplan").

Decodand acea eticheta (http://igorweb.org/equidec/Default.aspx) am aflat ca am o bara stabilizatoare...sau asa ceva... pe spate. M-am uitat sub masina dar nu am reusit sa`mi dau seama unde e. E cineva amabil sa`mi explice care-i avantajul ?

Ce inseamna cutia de viteze cu demultiplicare mai mare ? :icon_thumright::D

Modificat de GTI_85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

am un golf cl de 1.6 si nu am bara stabilizatoare in fata,,,,,intrebarea mea este: a avut masina din fabrica bara? sau a fost demotat?

se mai poate pune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a avut. eu la 1.8 75cai nu am. Am sunat la reprezentanta si am solicitat sa mi se monteze bara, in informatiile oficiale ale vw scrie clar ca peste 1.6 toate masinile au bara. Am intrebat a mea de ce nu are? Dupa vreo doua telefoane ma suna un inginer de acolo ( a sunat el in germania si a intrebat) cica la 1.8 cu 75 nu s-a montat bara stabilizatoare doarece are prea putini cai si nu reprezinta un pericol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci orice bara de la un golf mk3 se potriveste? oare cat costa la dezmembrare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

un golf3 GT haleste mai mult decat un golf3 CL? ambele cu motoare de 1.6

cam cat haleste un 1,6 GT?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta intre ele nu cred sa conste in motor, adica daca amandoua au motor de 1.6 si 75 CP sa zicem si una este CL iar alta GT normal ar avea aceleasi norme de consum iar diferentele ar fi cele exterioare, interioare, cum s-a mai spus acele bare de torsiune, discurile ventilate fata si simple pe fata in loc de tambur, posibil 5 prezoane in loc de 4 la ultimele modele, etc. Daca gresesc sper sa ma corecteze cineva care stie mai bine, urgent :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi cer scuze, la GT motorul este de 101CP iar la CL motorul de 75de caluti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!