Jump to content

Cl Gl Gt Gti Vr6


CVA G3
 Share

Postare recomandată

Vin si eu cu o intrebare. Care este semnificatia exacta a literelor CL GL GT GTI VR6.

La golful meu am pe spate scris GOLF CL. Am vazut la un amic acelasi golf 1.8 dar scrie GOLF GL.

Am auzit diferite pareri... norma de confort... etc. Asi vrea sa stiu exact semnificatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In pliantul original am gasit urmatoarele:

CL era varianta simpla, cu oglinzi negre bandouri laterale negre, tapiterie din materiale obisnuite

GL avea oglinzi vopsite in culoarea masinii, tapiterie din plush, mai multe optiuni de echipare, ABS, jante de aliaj BBS, spoiler fata mai jos si scria in pliant: "Travel In style"

GT avea disponibila motorizarea de 2.0l, avea MFD, ABS, jante de aliaj, bandouri si oglinzi vopsite in culare masinii, eleron, etc

VR6 avea fata de GT motorul VR6 de 2.8l

G3 sau Vento GTI nu am vazut si nici nu este prezentat in pliantul original.

Modificat de mihi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit un raspuns complet:

The Golf is available in the full range of equipment CL (Comfort Luxe), GL (Grande Luxe), GT (Grand Turismo), GT Special, and GTI VR6 to get. The GTi-TDI 110 PS, and the GTI, and the 16V GTI VR6 receive standard called Plus chassis, which is a 15 mm lowered, revised stabilizers, arm, wheel bearing housings, shafts, Domlager and a revised power steering. It is the five-hole rims to recognize. 16V (2.0 l with 110 kW/150 hp, as of 1993) and VR6 receive a standard ABS + EDS system (ABS with Electronic Differential to 30 km / h), which at GTI 8V is available at extra cost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am CL ( comfort luxe) , am volan , 3 pedale si schimbator :angry:

Modificat de akileon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum prietene...nu esti multumit de splendoarea de ceas in loc de turometru...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt foarte multumit , este mai important un ceas decat un turometru la bord,in felul acesta stiu pe ce lume sunt , am renuntat la ceasul de la mana acum cand am unu de perete...pardon..de bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca e mai bine sa ai si ceas si turometru, cum am eu, de exemplu. :emthdown:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

mihi,daca imi permiti sa te corectez,gt a iesit doar cu motorizarea de 1.8,respectiv 1.9 diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

saptamana trecuta am luat piese de pe un GT variant cu motor de 2000 asa ca sigur GT are si motorizarea asta :icon_redface:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum prietene...nu esti multumit de splendoarea de ceas in loc de turometru...

Nu toate CL-urile au ceas in loc de turometru. Al meu de exemplu are turometru, trapa actionata electric, faruri reglabile electric si 2 airbaguri. In rest, nothing special... Sunt curios cum merge servo la ceilalti care au varianta CL, pt. ca la mine merge mai greu si din cate am vazut intr-un post mai sus spunea ca la VR6 este un servo inbunatatit, deci asa este 'stock' pe celelalte ori trebuie sa verific una-alta?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ah da,te rog sa ma ierti liviu G3,am uitat de variant.Ala era gt de 2.0 nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact dar curios e faptul ca ii lipseau discurile frana de pe spate...avea tambure

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al meu e GT din 97.. motorizare 1.6 74 kW (101CP) AFT COUPE ... si are: oglinzi de culoarea masinii, ABS, MFA, discuri pe toate rotile, tapiterie normala (material texti normal), oglinzi reglabile din interior (nu electrice :blink: ). Alte dotari ar fi cele care apar si la alte modele: airbaguri, geamuri... etc...

Ideea e ca diferenta de motorizare inseamna si diferenta de pise iar pentru GT piesele de motor sunt cam rare si scumpicele (in comparatie cu alte motorizari).... Ideea e ca am vazut pe net GT-uri cu motor de 1.8 cu 90 de cai.. eu ar trebui sa ma simt bine la o motorizare mai mica avand caluti mai multi :D... Din cate stiu si pozitionarea antenei e specifica (e o am pe plafon in spate), pe spate cica ar fi ventilate (sincer, n-am fost chiar atat de atent), cutia ar fi diferita...

Diferentele le puteti vedea aici. (Un site cu o mica descriere a tuturor modelelor de G3... si nu numai...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!