Jump to content

Ulei pentru 2.0 TFSI


Adee
 Share

Postare recomandată

Va salut. Am tot citit pe forum despre uleiuri, insa nu am gasit pe nimeni sa spuna ca foloseste sau recomanda pentru motorul 2.0 TFSI o marca sau un tip de ulei. Am ajuns la concluzia ca Motul ar fi cel mai ok, dar de care? Daca puteti va rog recomandati-mi si mie ce ulei sa folosesc. Momentan am Castrol Edge 5W30, insa in 10.000 km am completat cu 2,5 litri, ceea ce mi se pare cam mult. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol Formula RS 10W-60 asta respecta specificatiile cerute de catre producator pentru masina ta. asta am bagat si nu il consuma!nu degeaba ii zice Formula Rs

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca Castrol Edge Sport 10W60 si Castrol Formula RS 10W60 nu au nici o specificatie sau norma VW. Eu nu as baga asa ceva daca nu au nici o norma VW. Pentru 2.0T eu stiu ca trebuie obligatoriu normele VW 502.00 sau norma mai noua VW 504.00 (care are si regim LL). Nimeni nu recomanda nimic, fiecare foloseste ce vrea atata timp cat are una din cele doua norme VW respective.

Chiar 2.5l la 10.000 km mi se pare si mie exagerat. Cati km are masina? Inteleg ca un motor turbo mai consuma ulei dar nici chiar asa. Al meu 1.8T in 8000 km consuma cam 200 ml intre schimburi, poate nici atata si am 150.000 km(?) pe ceas. De 2 ani eu folosesc Castol Magnatec 5W40 C3 VW 502.00/505.00 si nu am avut nici o problema. Nu zic ca nu ar exista si alte marci/tipuri de ulei, la fel de bune sau poate mai bune. Eu asta am ales, sunt multumit si la asta raman in continuare.

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Date tehnice SKODA; OCTAVIA (1Z3); 2.0 R

Specificare ulei de motor

VW 501 01/502 00/504 00

LonglifeVW 503 00/504 00

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut. Am tot citit pe forum despre uleiuri, insa nu am gasit pe nimeni sa spuna ca foloseste sau recomanda pentru motorul 2.0 TFSI o marca sau un tip de ulei. Am ajuns la concluzia ca Motul ar fi cel mai ok, dar de care? Daca puteti va rog recomandati-mi si mie ce ulei sa folosesc. Momentan am Castrol Edge 5W30, insa in 10.000 km am completat cu 2,5 litri, ceea ce mi se pare cam mult. Multumesc!

Motul Specific 504 00 507 00 5W-30!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut iti recomand cu cea mai mare placere castrol rs 10w60. Nu stiam ce sa ma mai fac cu masina mergeam 2 sapt numai in ture cu ea se aprindea indicatorul de ulei completam aproximativ 700 ml, foarte mult. Ideea e ca la orice tfsi se incalzeste foarte mult mai ales in ture, ulei se subtiaza ori si ajunge pe evacuare ars, verifica evacuare la final sa vezi e neagra sau nu ,,,, incerca castrol 10w60 si o sa vezi ca in 7000 de km nu iti manaca mai mult de 400 ml si asta in ture.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut.


 


Am o skoda octavia 2 rs motor 2.0 tfsi bwa cumparata din toamna la undeva la 60000 km ~


 


Ma ingrijoreaza ca imi mananca destul de mult ulei.


 


Cand am luat-o avea in ea 10 w 60 castrol ...pe care l-am schimbat imediat dupa specificatile producatorului cu 5w 30 castrol edge.


 


Pe cel din urma l-a papat pe paine in mai putin de 2-3000 km.


 


Acum i-am pus motul xclean + 5w30 - mi-a mancat cam 400 ml - 1000 km.


 


Am tot citit pe net cum ca acest motor este insetat de ulei si multi se plang de consum ... audi q5 , a 4  etc.


 


Acum o  sa incerc 0w 40 1000 - 2000 km sa vad cum merge.


 


Daca nu imi bag din nou 10 w 60 castrol - 


 


Pe configuratorul castroledge.de imi apar mai multe variante de ulei pentru interval de schimb fix :


 


0W40


 


10W60


 


5W30


 


5W40


 


http://castroledge.d...ol-schmierindex


 


Voi cei cu tfsi ce spuneti.


 


Primele 2 sau 3 revizii apar in carte cu ulei 0w30 la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

l-a prostit uleiul ala gros. ideal era sa ramana la 0w-30. incearca cu 0w-40, dar vezi sa fie original, sa scrie unde e made.

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un ulei nu poate sa corupa un motor sa il consume... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te salut,pana la urma ce ai ales?Eu acum am Castrol 5w40 si vreau sa trec pe Motul 8100 XClean 5w40.Cum s-a comportat cu 10w60 de la castrol?Oricum formula rs nu se mai fabrica din cate inteleg de pe site-ul lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru motoarele mai sportive uleiul nu trebuie sa fie neaparat mai special, ci doar schimbat mult mai des.

de exemplu BMW M...., care recomanda schimb ulei la 2000 km.

 

post-17228-0-29786300-1393616606_thumb.j

 

PS Orice ar zice marketingul,  2.0TFSi nu este un motor imblanzit, care poate fi folosit ca masina de zi cu zi....  

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord,dar...ptr.ca exista mai multe variabile,eu totusi as vrea un sa stiu parerea celor ce au folosit 10w60 la motorul 2.0 tfsi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Postez si eu aici in speranta ca voi gasi o solutie. Am un A3 2.0TFSI din 2007, resoftat din 2009. Nu tin minte in perioada 2007-2009 cat ulei imi consuma si nici imediat dupa ce am resoftat masina, insa in ultimii 3 ani, consumul de ulei a fost fantastic. Nu am avut un grafic exact dar cred ca la 2000-2500 km completam cu 1 litru ulei . Regimul de condus nu era unul agresiv neaparat. 

Am facut un test acum, si mi-a consumat 1 litru ulei in 1200 km. Cred ca este putin iesit din comun sa consume atat de mult. 

Eu folosesc acum 0W-40 Castrol Edge Sport. Sa fie de la acest tip de ulei? Am citit pareri cum ca ar trebui folosit 5W-30. Nu stiu daca aceasta schimbare de ulei imi va aduce si intervale mai lungi intre completari. Totusi, chiar daca e "neimblanzit" asa cum spunea cineva mai sus..nu cred intr-un consum asa mare de ulei. Astept cu interes orice raspuns. Se apropie revizia de 105.000 km si chiar vreau sa stiu daca trebuie schimbat tipul de ulei, sau trebuie cautata in alta parte "buba". 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca iti consuma 0w40, probabil o sa iti consume si mai mult din 5w30...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recomand schimbul brandului la ulei, Motul de exemplu da rezultate mai bune decat Castrol la consumul de ulei si la restul, recomand sa se mearga pe 5w30 xclean+ e 50% sintetic si cred ca si 5w40 xclean e tot asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Dupa mai multe dileme,dupa mai multe pareri,dupa mai multe incercari,eu acum am in motor MOTUL 5W40 SPECIFIC 505 01 502 00 si trebuie sa spun ca-s multumit.Inaite am folosit castrol si nu-mi prea placea.In orice caz trebuie spus ca marile case de tuning specializate in motoarele TFSI recomanda MOTUL,stiu ei ce spun...Cert e ca motorul asta are un consum specific de ulei intre schimburi,ca de altfel mai toate motoarele turbo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

A folosit cineva mobil 5w40 pe tfsi? Pana acum am mers cu castrol edge 5w30 pe care il bea ca pe apa, aprox 2l in 6000 km. Un fost proprietar de gti mi-a recomandat sa incerc mobil 5w40 asta dupa ce si el avusese aceeasi problema ca si mine. Voi ce spuneti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recomand si Motul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau Fuchs TItan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am pus si motul si ravenol.nu consuma la fel de mult ca la castrol.mult mai putin intre schimburi.eu merg mai relaxat,insa cand aveam castrol ma rupea la consum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

TFI e acelasi lucru cu TSI ? Eu am 2.0 tsi 200cp si bea Castrolul Edge 5w40 intr-o veselie.Initial am crezut ca-i stricata.

 

Ce  tip de Motul sa bag ? In general merg relaxat dar cam de 2,3 ori pe zii primeste ceva rosu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motul Xcess 5w40 sau motul xmax 0w40

 

da TFSI e acelasi lucru cu TSI

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce reprezinta  0w din 0w40 si cum se traduce in practica ?

 

Mersi Andrei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!